Účtenková loterie funguje na Slovensku, v Chorvatsku nebo Polsku. Od 15. listopadu se losuje i v Česku

Podívejte se na základní fakta o účtenkové loterii vztahující se k elektronické evidenci tržeb (EET) v Evropě. V ČR se bude o ceny poprvé losovat 15. listopadu.

- Účtenková loterie má motivovat zákazníky, aby si brali od podnikatelů, na které se vztahuje elektronická evidence tržeb (EET), pokladní doklad. Hlavní odměnou v loterii bývá peněžní výhra, dále věcné ceny jako automobily nebo elektronika.

- Účtenkovou loterii zavedly například v Chorvatsku, Litvě, Polsku, Portugalsku, na Slovensku, na Maltě, ve Slovinsku a naposledy v Řecku. Dlouhou a úspěšnou tradici má na Tchaj-wanu, kde funguje od roku 1951.

- Na Slovensku zavedla účtenkovou loterii s cílem omezit daňové úniky vláda premiéra Roberta Fica na podzim 2013. Lidé se do ní mohou zapojit zadáním kódu z pokladního dokladu. Zájem veřejnosti o loterii sice v porovnání s jejím spuštěním později klesl, stát si ji ale pochvaluje.

- Loterie se na Slovensku může zúčastnit každý občan starší 18 let, včetně cizinců, který má platný doklad z elektronické registrační pokladny za nejméně jedno euro. Doklad nesmí být v den losování starší než dva měsíce. Účastník loterie se musí zaregistrovat a po každém losování je vyhlášen jeden jackpot, který naposledy činil 7 080 eur a dalších sto výher, každá v hodnotě 100 eur. Výše jackpotu roste podle daného vzorce v souvislosti s počtem účtenek. Loterii má na starosti státní loterijní společnost Tipos, výhry jsou osvobozené od daně z příjmu. Další výhry se losují ve hře TV Šanca.

- Podle odhadu společnosti Tipos se do účtenkové loterie na pětimilionovém Slovensku zapojilo více než půl milionu lidí. Od prvního losování výherců v závěru září 2013 do konce letošního srpna si hráči v loterii rozdělili výhry v celkové hodnotě téměř 4,15 milionu eur. Tipos, který loterii provozuje, provozní náklady vyčíslil na asi 530 000 eur ročně. Měsíčně si výhry rozdělí přes 400 hráčů.

- Polsko zavedlo účtenkovou loterii v roce 2015, hraje se hlavně o automobily nebo elektroniku. Loterii provozuje ministerstvo financí. Zaregistrovat se může účtenka v hodnotě nejméně 10 zlotých (přes 60 korun). Loni vláda rozšířila rozsah služeb, jejichž účty mohou být slosovány.

- Účtenková loterie funguje i v Chorvatsku, kde byla EET zavedena v roce 2013. Loterie má sloužit především pro výběr daní v turistické sezóně. Od srpna do října 2015 byla dokonce uzpůsobena výhradně pro Čechy, při registraci 20 účtenek ze svého pobytu mohli čeští návštěvníci Chorvatska vyhrát v přepočtu až 50 000 korun. Češi nakonec poslali do loterie přes 7 000 účtenek, výhrou byl například pobyt v Chorvatsku pro dvě osoby v roce 2016 v hodnotě 15 000 kun (asi 54 000 korun).

- Jako dosud poslední evropská země zavedlo účtenkovou loterii minulý měsíc Řecko. Každý měsíc si tisíc vylosovaných rozdělí každý 1 000 eur. Výhry jsou osvobozeny od daně.

- Na Tchaj-wanu, průkopníku v účtenkové loterii, se dají vyhrát "pohádkové" částky. Nejvyšší, takzvaná Speciální cena, zde dosahuje v přepočtu 342 000 dolarů.

MF: Do účtenkové loterie se zaregistrovalo 459 000 hráčů

Do říjnového slosování účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) se do pátku zaregistrovalo zhruba 459 000 aktivních hráčů. Celkově je zatím do slosování za říjen zaregistrováno 10,8 milionu účtenek. Vyplývá to z informací, které ČTK získala od ministerstva financí. Účtenkovou loterii spustilo MF 1. října. O ceny se bude poprvé losovat ve středu 15. listopadu, a to z účtenek vystavených během října a zaregistrovaných do nedělní půlnoci.

Výherní kódy pěti hlavních cen MF poprvé zveřejní ve středu před hlavními večerními zprávami na televizi Prima, tedy v 18.53. Následně v 19.00 zveřejní na internetových stránkách úřadu kompletní výherní listinu. Slosování provede společnost Sazka prostřednictvím certifikovaného generátoru náhodných čísel, takzvaného RNG modulu.

Slosování se bude konat každý 15. kalendářní den v měsíci. První výhra bude milion korun, druhá automobil Ford Focus Kombi za zhruba 400 000 Kč, třetí 300 000 Kč, čtvrtá 200 000 Kč a pátá 100 000 korun. Dále budou moci lidé získat 20 výher po 20 000 Kč, 1 000 výher po jednom tisíci Kč a 20 000 výher po stokoruně.

Ministerstvo si od loterie slibuje větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek vydaných v EET, jehož efektivita by se tím měla zvýšit. Zájemci mohou registrovat účtenky prostřednictvím formuláře na www.uctenkovka.cz nebo pomocí mobilní aplikace Účtenkovka. Opozice je k zavedení loterie skeptická.

Kritizují ji například Starostové a nezávislí, podle kterých ministerstvo porušuje zákon tím, že kvůli účtenkové loterii zpracovává rodná čísla obchodníků, navíc prostřednictvím soukromé firmy, aniž k tomu má jejich souhlas. Starostové proto již dříve podali podnět k prošetření Úřadu pro ochranu osobních údajů a navrhli dočasné pozastavení loterie.

Do loterie lze zaregistrovat pouze účtenky vydané obchodníkem, který eviduje tržby podle zákona o evidenci tržeb. Od jednoho obchodníka lze z účtenek vystavených v jeden den registrovat pouze jednu.

MF dříve uvedlo, že pokud bude o účtenkovou loterii obdobný zájem jako na Slovensku, bude to považovat za úspěch. Na Slovensku lidé za prvních osm měsíců loterie, která byla spuštěna v září 2013, zaregistrovali zhruba 100 milionů účtenek. Poté zájem opadl.

EET v ČR zatím platí pro hotely a restaurace a maloobchodní a velkoobchodní firmy. Do loterie tak je možné zaregistrovat jen jejich účtenky. Obchodníci v ČR v pracovních dnech v systémech MF denně zaregistrují 13 až 15 milionů účtenek, tedy měsíčně kolem 400 milionů.

Zdroj:
ČTK
Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat