Vláda schválila plán, podle kterého se mají stavět nové jaderné bloky

Vláda v pondělí schválila plán, který jasně říká, kdo postaví nové jaderné bloky v Dukovanech a Temelíně. Investorem budou dceřiné společnosti ČEZ, které byly pro tento účel založeny již před třemi roky. Financování proběhne vlastními i externími zdroji. Vláda poskytne garance na získané úvěry, čímž se výrazně zlevní náklady na financování.

Investory nových jaderných zdrojů v Česku budou dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ, EDU II pro jadernou elektrárnu Dukovany a ETE II pro jadernou elektrárnu Temelín. Vládní materiál počítá s tím, že by investice měla být placena skupinou ČEZ, a to jak externím financováním, tak vlastními zdroji. Za určitých podmínek bude však ČEZ moci dceřinou společnost, která bude mít stavbu na starosti, předat státu.

Na tiskové konferenci po jednání vlády Havlíček uvedl, že prioritu má stavba v Dukovanech, nový blok by měl mít instalovaný výkon 1 200 megawattů. Celkový výkon čtyř dukovanských bloků je nyní zhruba 2 000 MW. Vládní zmocněnec Jaroslav Míl minulý týden uvedl, že pokud nastane změna podmínek, která by znamenala, že investice ČEZ nebude ekonomicky efektivní, stát by firmě tuto ztrátu kompenzoval.

"Cílem není to, že stát na sebe převezme břímě v uvozovkách neúspěchu. Stát na sebe musí převzít odpovědnost ve smyslu, pokud by sám něco zásadního změnil, ať už v legislativě, regulatorice nebo v čemkoli jiném," uvedl Havlíček. "Předpokládáme, že investorem bude ČEZ a ČEZ do toho půjde i se svým podnikatelským rizikem."

Jako podpora státu budou podle dokumentu uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZ, které umožní zajistit získání úvěru pro stavbu zdroje za výhodných podmínek obdobných, jako by si půjčoval stát. Podle dřívějších informací má nový jaderný blok v Česku stát stovky miliard korun. Havlíček zopakoval, že smlouva státu s ČEZ by měla být uzavřena do konce letošního roku.

ČEZ již minulý týden uvedl, že obě dceřiné společnosti, EDU II stejně jako ETE II, byly již před třemi roky založeny právě s cílem, aby měly na starost výstavbu jaderných zdrojů. Podstatnější podle firmy ale bude dojednání smluv o financování mezi ČEZ a státem, první rozhovory se uskutečnily na konci června. "Konkrétní jednání se teprve rozbíhají. ČEZ bude samozřejmě postupovat tak, aby byl jejich výsledek výhodný pro všechny akcionáře," řekl v pondělí ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Návrh naopak nepočítá s poskytnutím státní záruky návratnosti projektu, jak je známa z Británie v případě elektrárny Hinkley Point. Takzvaný contract for difference tam umožňuje postavit jadernou elektrárnu za pomoci garantovaných cen elektřiny. Beze změny má zůstat také akcionářská struktura ČEZ, ve kterém vlastní 70 % stát prostřednictvím ministerstva financí a zbytek jsou minoritní akcionáři.

Podle minoritního akcionáře a kritika současného vedení ČEZ Michala Šnobra je ale takzvaná put opce, tedy že ČEZ bude moci za určitých podmínek předat státu dceřinou firmu, která bude mít stavbu na starosti, silnější garancí než contract for difference. "Díky ceně jaderného bloku a všem dalším rizikům je jasné, že případný nový blok nikdy nebude stavět ČEZ na současném akcionářském půdorysu, ale téměř jistě 100% státní společnost," dodal.

Schválený materiál počítá také s tím, že kolem zmocněnce Míla se má nově ustavit expertní tým, jehož členy bude pět energetických odborníků - bývalý ředitel ČEZ Jan Vacík, Vojtěch Michalec, Jaromír Novák, Vladivoj Řezník a Jana Siegerová.

Vláda v pondělí předkládaný materiál schválila se změnami. Podle Havlíčka bylo rozhodnuto, že vládní výbor pro jadernou energetiku se nebude nakonec rozšiřovat o zástupce senátorů, členy naopak zůstanou zástupci všech stran Poslanecké sněmovny. "Počítáme s tím, že se členy Senátu budeme dělat pravidelná setkání, případně je budeme zvát na výbor, ale už jsme to nerozšiřovali," napsal ministr ČTK. "Je to nemoudré rozhodnutí," řekla ČTK předsedkyně senátního podvýboru pro energetiku a dopravu Hana Žáková (za STAN). Soudí, že senátoři by ve výboru být měli.

Analytici: Dopad na akcie ČEZ je nejasný

Analytici, které oslovila ČTK, se neshodují, jak cenu akcií energetické společnosti ČEZ ovlivní plány na nový jaderný blok. Podle části z nich byly obrysy řešení, které schválila vláda, zřejmé již delší dobu, a nejsou tak překvapivé. Druhá skupina míní, že plán je pro akcie ČEZ negativní. Poukazují přitom hlavně na rozhodnutí vlády, že investory nových jaderných zdrojů v Česku budou přímo dceřiné firmy ČEZ.

Návrh výslovně odmítl garantovat vyšší než tržní ceny elektřiny. "Podle našeho názoru by takto vymezené podmínky mohly zmírnit obavy mezi minoritními akcionáři ohledně rentability projektu. Za stávajících tržních podmínek přitom stavba stále není rentabilní kvůli obrovským počátečním nákladům, pokud uvažujeme stavbu klasického jaderného bloku," upozornil analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. "Větší investice, které budou spojené s výstavbou, lze očekávat až v horizontu několika let. Například v přípravné fázi, která by měla být zakončena výběrem dodavatele na základě vyhlášeného tendru, by se mělo jednat o investice v řádu nižších jednotek miliard korun, což je z pohledu ceny akcií nevýznamné."

"Pro akcie ČEZ je plán spíše negativní. Pozitivní aspekt představuje možnost předání dceřiné firmy státu. Toto právo se může ukázat jako prospěšné v případě, že by náklady na projekt významně vzrostly nebo ceny silové elektřiny setrvaleji poklesly a celý projekt by se tak stal nerentabilním. Na druhou stranu fakt, že celou dostavbu ponese na svých bedrech skupina ČEZ, znamená, že z pohledu kapitálových výdajů bude tento projekt absolutní prioritou. To se může projevit například i méně štědrou dividendovou politikou v budoucnosti," uvedl manažer společnosti CYRRUS Tomáš Pfeiler.

"Strašák jménem nový jaderný blok cenu ČEZ na burze dusí," míní analytik z J&T Banky Bohumil Trampota. Podle něj bude důležité, jaké smlouvy budou mezi státem a ČEZ podepsány. "Detaily smluv nejsou, ale pokud by měl stavět ČEZ sám bez jakýchkoli státních záruk, tak to není pozitivní zpráva. I kdyby se vypsal tendr, vybral vítěz, tak k samotné realizaci podle mého názoru stejně nedojde."

Zdroj:
Komerční banka, ČTK
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ŽIVĚ: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu (ABCD investora)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat