ErsteCB: Nepřepalte začátek ani na Jizerce ani u úvěrů!

Úvěry jsou stejně jako Jizerská 50 během na dlouhou trať. Úrokové náklady v prvním roce, stejně jako mezičasy, jsou důležité, ale celkové náklady a výsledný čas jsou to hlavní. Přepálený začátek je recept na problémy později v průběhu splácení úvěru, respektive závodu. Nabízíme levné zajištění, aby úrokové náklady v příštích letech prudce nevzrostly. Tj. aby po výtečných mezičasech nepřišel špatný výsledek.

Míříte-li v neděli na Jizerskou padesátku, jistě sledujete sněhové zpravodajství a ladíte formu. Padesát kilometrů, to bude chtít hodně výdrže, odhodlání, ale také dobré vybavení a dobře namazat. Hlavně nepřepálit začátek, je to přeci jenom běh na dlouhou trať. Máte-li úvěr na plovoucí sazbě, výdrž a strategie běhu na dlouhou trať se rozhodně hodí, stejně jako ve stopě.

V závodech na běžkách jde o čas, u úvěru jde o co nejnižší náklady, vedle prostého cíle absolvovat oboje v pohodě a bez karambolu. Mezičasy na závodech a úrokové náklady v prvních letech jsou důležité, ale konečný čas a náklady po celou dobu úvěru je to, co se počítá. Přepálit začátek se dá nejenom na Jizerské padesátce, ale i u úvěru. Máte-li úvěr na plovoucí sazbě, která je velmi nízko jako dnes, úrokové náklady v „mezičase“ jsou nízké. Možná se podaří proletět okruh po Jizerských horách na plný plyn a možná nízké plovoucí sazby vydrží po celou dobu úvěru. Bude ale chtít výdrž Standy Řezáče a štěstí na super počasí. Hlavní riziko totiž je, že dodatečné síly, výživa či vybavení nejsou na trati k dostání. Nebo ne dost blízko a v dostatečném množství. Stejně tak u úvěrů. Když se trhy sazby rostou, zajištění již není k dostání za dobré ceny.

Není vůbec třeba se od začátku závodu plazit jako slimák a táhnout s sebou plnou krosnu proviantu. Stejně tak není třeba platit přehnaně vysoké úrokové náklady od začátku. Rychlost běhu na lyžích bez přepálení závisí hlavně na tréninku. Vezmu-li si s sebou trochu živin a něco na namazání, zpomalí mě to, ale ne moc. V průběhu závodu se to hodí. Výše úrokových nákladů se zajištěním proti budoucímu růstu závisí na očekávání, které je započítané v úrokovém trhu. A to ať už je to zajištění uzamknutím jediné úrokové sazby, tzv. úrokový swap (IRS), nebo zastropováním maximálních nákladů, tzv. úrokový cap.

První „mezičas“ bude se zajištěním horší, tj. úrokové náklady vyšší než bez zajištění, ale ne o moc, a to je důležité. To, protože je dnešní očekávání o budoucích sazbách velmi nízko. Kde budou sazby Pribor/Euribor za rok, dva či pět? To si netroufám věštit. Stejně jako si netroufnu tipovat počasí v neděli v Jizerkách nebo začnou-li docházet síly v krpálu za Smědavou nebo až na Olivetské hoře. Na první pohled nehrozí nic, že by nízké sazby nevydržely – ČNB a ECB slibují nízké sazby na dlouho, protože inflace není a při pohledu na padající cenu ropy v dohledné době nebude.

RIZIKA VYŠŠÍCH SAZEB

Ale už na druhý pohled tu jsou sazby v Americe, snahy ECB oživit inflaci a kondice české ekonomiky. Americká ekonomika jede, nezaměstnanost klesá a centrální banka Fed se přibližuje konci dlouhého období nulových sazeb. Evropa dnes na růst sazeb nevypadá, ale šéf ECB Draghi se snaží inflaci oživit, co se dá, a více snahy přijde brzy, zvláště dostane-li se otázka udržení Eurozóny opět na scénu. Připomeňme, že šéf ECB Draghi byl dosti úspěšný v oslabení kurzu eura, i když tomu do loňského srpna téměř nikdo nevěřil. Do třetice, udrží-li se oživení české ekonomiky, vývoj cen komodit silně ovlivní vnímání inflačních rizik. Dnes jsou rizika jasně deflační, ale případný obrat cen komodit bude inflační.

ÚSPORY A ZTRÁTY NA ÚROCÍCH

Důležitější než věštit, kde budou sazby, je, kolik se dá úvěru bez zajištění vydělat a kolik se dá bez zajištění prodělat. Náklady se zajištěním úrokovým swapem je jednoduché spočítat, stejně jako náklady v případě, že se sazby už nikdy nezmění. Důležité je, že na dnešním trhu je rozdíl malý. Co se stane, když sazby porostou? Můžeme se podívat, jak by to s úrokovými náklady dopadlo třeba, jako když Amerika zvyšovala úrokové sazby v minulosti.

Na prvním obrázku je dosavadní vývoj sazby Pribor 1M, sazba úrokového swapu (5 let s lineárním splácením jistiny úvěru do nuly) a dvě možné cesty úrokových sazeb jako v Americe v minulosti rok před zvyšováním sazeb, tj. od 1993 a 2003.

Jak by to dopadlo s úrokovými náklady? To ukazuje druhý obrázek s předpokladem 5ti-letého úvěru v počáteční výši 100 milionů korun. Jak vidíte, úvěry bez zajištění mají první „mezičasy“ lepší než zajištěný úvěry. Pak se ale situace otočí, a to o hodně. Nezajištěný úvěr se může několikanásobně prodražit. Asi jako když uprostřed rychle rozběhlého běžkařského závodu dojdou síly a přijdou křeče.

Úrokové sazby mohou po letech opět růst (sazby v % p.a.)

Pramen: Erste Corporate Banking, ČNB, Fed

Přepálit začátek se může hodně nevyplatit (úrokové náklady v mil. Kč)

Pramen: Erste Corporate Banking,

Hodně štěstí v úrokovém zajišťování a na Jizerské padesátce.

Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat