Europarlament je před hlasováním o dohodě s USA rozdělený

Evropský parlament je před napjatě očekávaným středečním hlasováním týkajícím se dohody o volném obchodu s USA (TTIP) rozdělený. Souboj se vede zejména o to, zda má dojednávaná dohoda povolovat řešení případných sporů mezi investory a státy pomocí soukromých arbitráží. Proti uplatňování mechanismu investorských arbitráží (ISDS) je druhá největší parlamentní frakce - socialisté. Existuje proto možnost, že se o TTIP nakonec hlasovat nebude, pokud se na poslední chvíli nepodaří najít kompromis.

Zprávu obsahující doporučení Evropské komisi, která smlouvu o volném obchodu mezi EU a USA známou jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) vyjednává, schválili koncem května členové vlivného výboru pro mezinárodní obchod. Výbor původně navrhoval, že mechanismus investorských arbitráží není v dohodě vzhledem k rozvinutým právním systémům EU a USA nutný. Kompromisní znění, které nakonec podpořil, ale přímo po jeho zákazu nevolá.

Vedení socialistické frakce (S&D) nicméně koncem minulého týdne přišlo s požadavkem, aby Evropská komise v dohodě s USA možnost řešení sporů pomocí arbitráží vůbec nezmiňovala. "Frakce S&D nedá souhlas se soukromými arbitrážemi. ISDS rozhodně není cestou vpřed. Jak Spojené státy, tak Evropská unie mají spolehlivé národní soudy, u nichž by se jakékoli spory měly řešit standardními procedurami," uvedl mluvčí frakce David Martin.

"Myslím, že spory s investory by skutečně neměly řešit soukromé rozhodčí soudy. V ideálním případě by to měl být veřejný mezinárodní soud, který se jimi bude zabývat. Jednání o TTIP by mohlo přispět k tomu, aby takováto instituce vznikla. A osobně si myslím, že do doby, než bude ustavena, tak by bylo nejlepší, aby ISDS byl z dohody zcela vyňat," řekl k tomu český europoslanec za ČSSD Miroslav Poche.

Pozměňovací návrhy, které volají po vyloučení možnosti soukromých arbitráží při řešení obchodních sporů, podali před středečním hlasováním o TTIP nejen socialisté, ale i členové levicové frakce GUE/NGL a další europoslanci. Členové pravicové frakce EPP, liberálové z frakce ALDE a zástupci frakce konzervativců a reformistů (ECR) naopak arbitráže až na výjimky podporují. K ISDS je vstřícná i česká vláda.

Vyloučení soukromých arbitráží by zřejmě představovalo problém i pro americkou stranu, protože je považuje za důležitý nástroj ochrany investic a standardní součást mezinárodních smluv.

Když se nepodaří najít kompromis, který by obě strany uspokojil, hrozí, že zpráva ohledně TTIP parlamentem neprojde. Zásadně proti vyjednávané dohodě o volném obchodu jsou totiž Zelení a také zástupci levice, kteří by pro ni ruku nezvedli ani v případě, kdy by soukromé arbitráže vylučovala.

"Pokud nebude kompromisní pozměňovací návrh frakce socialistů a demokratů schválen, tak potom bude velice obtížné hledat většinu pro schválení celé zprávy... Je možné, že před konečným hlasováním bude návrh stažen a znovu projednán ve výborech," odhadl možný vývoj Poche.

Zdroj:
ČTK
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat