Evropské akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, obavy z obchodní války zůstávají
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy nenašly během úterního obchodování společný směr. Investoři nadále vyjadřují obavy z hrozícího obchodního konfliktu starého kontinentu se Spojenými státy.

Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 přidal 0,15 %, část zisků, které během dne nabral, ale odevzdal. Britský index FTSE 100 si připsal 0,37 %, německý DAX klesl o 0,29 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,05 %.
Obavy z hrozící eskalace obchodního konfliktu se Spojenými státy ještě zesílily poté, co se prezident USA Donald Trump údajně v noci na úterý nechal slyšet, že má v úmyslu zablokovat některé čínské investice do amerických technologických podniků. Ministr financí Steven Mnuchin to označil za fámu. Dobrá zpráva? Ne tak docela, řekl totiž, že opatření se mají týkat všech obchodních partnerů USA, nikoli pouze Číny.
Při pohledu na úspěšnost jednotlivých titulů se dobře vedlo například akciím firmy Ingenico, které podražily o 5,85 % v reakci na zprávu, že podnik obdrží nabídku na převzetí ze sféry soukromého kapitálu.
Také akcie společnosti Eurofins Scientific a německých mediálních společností ProSiebenSat.1 a Wirecard si výrazně polepšily, když švýcarská banka UBS zvýšila jejich cílové ceny.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Americká taxislužba Uber uspěla s odvoláním proti ztrátě licence pro provoz svých aktivit v Londýně. Britský soud v úterý udělil Uberu novou licenci, která bude platit 15 měsíců. Dospěl totiž k závěru, že firma provedla potřebné změny.
- Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti dlouhodobých závazků Řecka na stupeň B+ z dosavadní známky B. Zdůvodnila to dohodou, kterou Atény minulý týden uzavřely s eurozónou a která podle názoru agentury snižuje riziko potíží při obsluze dluhu. Výhled ratingu je stabilní, což znamená, že agentura s žádnou další změnou teď nepočítá.
- Britský parlament ve středu večer schválil kontroverzní plán stavby třetí ranveje na londýnském letišti Heathrow. Poslanci posvětili stavbu, která podle části veřejnosti zhorší životní prostředí v Londýně, jasnou většinou 415 ku 119 hlasům. Projektu za 14 miliard liber však téměř jistě budou stát v cestě soudní pře, uvedla agentura AP.
- Slovensko usnadní zaměstnávání cizinců ze zemí mimo Evropskou unii v desítkách různých profesí, které slovenští zaměstnavatelé po poklesu nezaměstnanosti na historická minima nedokážou obsadit. Seznam nedostatkových profesích zveřejnilo slovenské ústředí práce, které řídí úřady práce. Firmy na Slovensku začaly zaměstnávat více cizinců už dříve.
- Francouzský vodárenský a energetický koncern Veolia otevřel ve Francii závod na recyklaci solárních panelů a tvrdí, že je první v Evropě. Vzhledem k tomu, že v příštích letech skončí životnost tisíců tun těchto panelů, firma už plánuje výstavbu dalších závodů, uvedla agentura Reuters.
- Minimální mzda v Německu by měla příští rok stoupnout na 9,19 eura a do roku 2020 se dál zvýšit na 9,35 eura. Německé vládě to doporučila příslušná komise. V současné době činí minimální mzda 8,84 eura. Očekává se, že berlínský kabinet návrhu vyhoví, uvedla agentura Reuters.
- Na posílení úlohy záchranného fondu eurozóny (ESM) se shodují představitelé Evropské unie. Vyplývá to z návrhu textu, který má být zveřejněn v pátek na eurosummitu a do něhož měla možnost nahlédnout agentura Reuters. Podrobnosti mají rozpracovat ministři financí do letošního prosince, kdy také začnou rozhovory o evropském systému pojištění vkladů (EDIS).