Evropské akcie zahájily nový týden úspěšně, pomohl jim především chemický sektor

Evropské akcie v pondělí posilovaly poté, co si minulý týden připsaly největší týdenní ztrátu od loňského prosince.

Francouzský CAC 40 zpevnil o 0,70 % a německý DAX o 1,44 %. Na burze v Londýně se v pondělí neobchodovalo. Regionální Stoxx Europe 600 přidal půl procenta, všechny jeho sektory se pohybovaly v plusu v čele s chemickým sektorem a telekomunikacemi.

Chemický sektor vedly nahoru akcie společnosti Sygenta, které vyskočily o 8 % poté, co zdroje obeznámené se situací přinesly zprávu o tom, že firmu oslovila společnost Monsanto ohledně možného převzetí.

"Korekce minulého týdne poskytla mnoha investorům dobrý počáteční bod," říká Alessandro Bee, stratég z Bank J Safra Sarasin. "Na trhy stále putuje likvidita a evropská ekonomika zrychluje. Dalším krokem je zjistit, jestli americká ekonomika opravdu zpomaluje, nebo jestli nás ve druhém kvartále čeká výrazné oživení," dodává.

Hlavní pondělní události na evropských trzích

 • Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v eurozóně v dubnu podle finálních dat agentury Markit zpomalil. Index nákupních manažerů klesl na 52 bodů z 52,2 bodu v březnu, předběžná data však predikovala větší pokles na 51,9 bodu. V pásmu expanze se index nachází již 22 měsíců za sebou.
 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Řecku v dubnu spadl na 46,5 bodu z březnových 48,9 bodu. Index se tak nachází pod padesátibodovou hranicí osmý měsíc v řadě a navíc klesl na nejnižší hodnotu od června 2013. Byl zaznamenán prudký propad produkce a nových zakázek a zaměstnanost se vrátila do pásma kontrakce poté, co předchozí čtyři měsíce skromně narůstala.
 • Zpracovatelský sektor v Německu v dubnu podle finálních dat agentury Markit expandoval rychleji, než předvídala předběžná data, ale pomaleji než v březnu. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru klesl na 52,1 bodu z 52,8 bodu v březnu, předběžná data počítala s poklesem na 51,9 bodu. Tempo vytváření nových pracovních míst však vyskočilo na čtyřměsíční maximum a poprvé od ledna 2014 se také zvýšily ceny vstupů.
 • Podmínky ve zpracovatelském sektoru se ve Francii v dubnu zhoršily, byly ještě horší, než očekávala předběžná data, a index nákupních manažerů se stále nachází výrazně pod padesátibodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce. Index nákupních manažerů podle finálních dat klesl na 48 bodů z 48,8 bodu v březnu, předběžná data počítala s poklesem na 48,4 bodu. Produkce i nové zakázky opět klesly prudším tempem a snížila se i zaměstnanost v sektoru.
 • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu stoupl na 53,8 bodu z 53,3 bodu. Čekal se mírnější růst na 53,4 bodu. Zaměstnanost v sektoru byla nejlepší za poslední čtyři roky a ceny vstupů rostly nejprudším tempem od července loňského roku.
 • Španělsko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu klesl na 54,2 bodu (odhad: 54,5 bodu, březen: 54,3 bodu).
 • Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v dubnu proti březnu mírně zhoršily. Index PMI klesl na 54,7 bodu z březnových 56,1 bodu. Index tak klesl na letošní nejnižší hodnotu. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Předělem mezi růstem a poklesem je hranice 50 bodů. Hlavní vliv na pokles indexu měl v dubnu pomalejší růst nových zakázek, výroby a zaměstnanosti.
 • Dcera vévodkyně Kate a prince Williama byla pojmenována Charlotte Elizabeth Diana.
 • ECB v týdnu do 1. května nakoupila státní dluhopisy za 10 miliard eur.
 • Evropská komise v pondělí schválila převzetí sedmi italských elektráren českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH). Uvedla to v tiskové zprávě s tím, že krok nenaruší hospodářskou soutěž.
 • Eurozóna: Důvěra investorů dle Sentix v květnu klesá na 19,6 bodu z 20 bodů (odhad: 19,1 bodu).
 • Těžba ropy v Rusku zůstala v dubnu na postsovětském maximu 10,71 miliardy barelů denně, kde byla i v březnu. Těžbu částečně podpořilo zotavení cen ropy z poslední doby, vyplývá z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo energetiky. Těžba plynu se ale mírně snížila a dosáhla 1,75 miliardy metrů krychlových denně, zatímco v březnu dosahovala 1,78 miliardy kubíků denně.
 • Lodě ruského námořnictva v uplynulých dvou měsících údajně čtyřikrát narušily pokládání energetického podmořského kabelu mezi Litvou a Švédskem. Moskvě si kvůli tomu opakovaně stěžovala ministerstva zahraničí obou států, napsal švédský list Dagens Nyheter. Podle litevské diplomacie zdůvodnilo Rusko své kroky nutností ochránit svůj vojenský výcvikový prostor.
 • Německému výrobci luxusních vozů Audi vzrostl v prvním čtvrtletí provozní zisk o 8,2 % na 1,42 miliardy eur. K růstu přispěl rekordní prodej aut, který vyrovnal i výdaje na nové modely, technologie a zahraniční expanzi. Firma současně podle médií potvrdila, že za celý letošní rok čeká znovu rekordní prodej svých aut.
Zdroj:
Bloomberg
Evropské akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v Evropě
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat