Evropské akcie ztrácely kvůli rozpočtové dohodě amerických zákonodárců
Evropské burzy ve středu ztrácely v reakci na fiskální debatu ve Spojených státech. Zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů schválili rozpočet až do roku 2015 a trhy se obávají, že by nově nabytá fiskální stabilita USA mohla Fed ponouknout k rozhodnutí o omezení tempa nákupu dluhopisů už na prosincovém zasedání.

Britský FTSE 100 ztratil 0,24 %, francouzský CAC 40 0,10 % a německý DAX 0,41 %. Nejlépe si vedly mediální a stavební firmy a sektor průmyslového zboží, ztrácely naopak realitní společnosti a sektor základních materiálů.

"Rozpočtová dohoda USA je nejlepší signál toho, že činnost vlády nebude opět přerušena," říká Alexander Friedman z UBS. "Klíčovou informací pro rok 2014 je to, že skutečné ekonomice se daří lépe. Pro investory však tato zpráva nejspíše nebude stejným nakopnutím, jako jsme zažili v posledních pěti letech."
Rozpočtová dohoda, kterou úterý večer místního času (v noci na středu SEČ) oznámili demokratická šéfka senátního rozpočtového výboru Patty Murrayová a její republikánský protějšek ze Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, poskytuje vládě financování ve výši 1,01 bilionu dolarů v roce 2014, což je více než 967 miliard dolarů odsouhlasených v rozpočtu z roku 2011. Dohoda nyní míří do Senátu, kde by mohla narazit na problémy, protože senátoři jsou vůči ní poměrně skeptičtí. Prezident Barack Obama se však již vyjádřil, že by ji podepsal, pokud by se dostala až k němu na stůl.
Meziroční inflace spotřebitelských cen v Německu se v listopadu zvýšila na 1,3 % z říjnové úrovně 1,2 %. Cenová hladina proti předešlému měsíci stoupla o 0,2 %, když v říjnu stejným tempem klesla. Německá ekonomika má v letošním čtvrtém čtvrtletí růst pouze mírně. Předpovědělo to německé ministerstvo hospodářství ve své měsíční zprávě. Upozornilo nicméně, že podmínky pro oživení tažené domácí poptávkou se nadále zlepšují.