Evropské burzy ve středu díky optimismu z vývoje jednání mezi USA a Čínou stouply
Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v zelených číslech. Investory sice mírně znervózňovalo večerní stranické hlasování o vyslovení nedůvěry britské premiérce Mayové, potěšila je však slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prohlásil, že dosažení obchodní dohody s Čínou nyní vidí optimisticky.

Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 1,69 % na 350,01 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,08 % na 6 880,19 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 2,15 % na 4 909,45 bodu a německý DAX si připsal 1,38 % na 10 929,43 bodu.
Z pozitivních novinek týkajících se obchodního vztahu mezi Spojenými státy a Čínou těžil zejména sektor základních materiálů, který stoupl téměř o 3 %. Nahoru jej táhly především akcie těžařských gigantů Rio Tinto, Antofagasta a Anglo American.
Dařilo se také německým finančním ústavům Deutsche Bank (+5,81 %) a Commerzbank (+5,62 %), které do výrazného plusu poslala zpráva, že německá vláda vede vážná jednání, jak dosáhnout sloučení obou bank.
O více než 11 % se naopak propadly cenné papíry dánského výrobce šperků Pandora, jejichž cílovou cenu v úterý snížila švédská investiční banka Carnegie.
Evropské akcie (12. prosince 2018), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny, tedy přijetí eura. Vyplývá to z každoročního materiálu MF a ČNB o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou. Dokument ve středu schválila vláda, informovala na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová. Vláda Andreje Babiše již ve svém programovém prohlášení uvedla, že nebude o vstup do eurozóny usilovat.
- Evropský parlament ve středu schválil obchodní dohodu s Japonskem, která je nejrozsáhlejší smlouvou o volném obchodu, jakou kdy unie uzavřela. Pakt, který odstraní téměř všechna cla ve vzájemném obchodu a zahrne zhruba třetinu globálního hrubého domácího produktu a 600 milionů lidí, podpořila výrazná většina poslanců. Pokud dohodu ratifikují ministři členských zemí, mohla by vstoupit v platnost začátkem února.
- Hrubý domácí produkt Ruska se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 1,5 procenta. Oznámil to ve středu ruský statistický úřad. Zpřesnil tak svůj odhad z minulého měsíce, podle kterého růst činil 1,3 procenta. I navzdory této revizi však tempo růstu ekonomiky zpomalilo z 1,9 procenta ve druhém čtvrtletí.
- Firma ČEZ ESCO z energetické skupiny ČEZ koupila pardubickou společnost Domat Control System, která se zabývá vývojem, dodávkami a provozem řídicích systémů v budovách, průmyslových areálech a energetice. Ve středu to oznámil mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Cenu nespecifikoval. ČEZ ESCO podle něj získá ve společnosti stoprocentní podíl, dosavadní majitelé však budou ve firmě působit i nadále.
Výsledková sezóna
- Španělský prodejce oděvů Inditex, který mimo jiné vlastní řetězec Zara, zvýšil za devět měsíců svého fiskálního roku čistý zisk o čtyři procenta na 2,44 miliardy eur. Výsledek však nepatrně zaostal za odhady analytiků, protože růst podniku brzdí nepříznivý vývoj směnných kurzů, uvedla ve středu firma. Analytici v anketě agentury FactSet očekávali, že Inditex dosáhne zisku 2,46 miliardy eur.