Evropské burzy ve středu stouply, dařilo se automobilovému sektoru
Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu. Povzbudil je vývoj obchodních jednání mezi Čínou a Spojenými státy, která by podle zpráv médií i vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, mohla vést k dlouho vyhlížené obchodní dohodě. Pozornost investorů se soustředila také na končící výsledkovou sezónu.

Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,7 % na 371,56 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,69 % na 7 228,62 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,69 % na 5 195,95 bodu a německý DAX vzrostl o 0,98 % na 11 401,97 bodu.
Výrazně stoupl automobilový sektor, který má vysokou expozici vůči Číně. Donald Trump v úterý prohlásil, že jednání mezi dvěma největšími světovými ekonomikami se vyvíjejí dobře a dodal, že zvažuje prodloužení obchodního příměří, které by za současných podmínek mělo skončit na začátku březnu.
Proti trendu však šly cenné papíry švýcarské banky UBS, jež podle francouzského soudu napomáhala klientům ve Francii vyhýbat se placení daní, a musí proto na odškodném zaplatit více než 4,5 miliardy eur.
O více než 6 % naopak zdražily cenné papíry francouzských aerolinek Air France-KLM, jež ve středu oznámily, že jejich čistý zisk v loňském roce prudce vzrostl na 409 milionů eur z předloňských 163 milionů eur.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Největší pravděpodobnou obětí případných amerických cel na dovoz aut bude zřejmě Německo. Komplexní geografické rozdělení průmyslu v Evropě však znamená, že poškodí i další země, a na některé to může mít ještě horší relativní dopad než na Německo. Americký prezident Donald Trump tak riskuje, že pokud cla opravdu zavede, zaseje v regionu semínka antiamerikanismu, a to dokonce i v zemích, které jsou mu nyní nakloněné. Cla by totiž výrazně dopadla i třeba na Itálii a Maďarsko, země s populistickými vládami a vůdci, kteří jsou vůči Trumpovi přátelští, upozornila agentura Bloomberg.
- Německo je v Evropě nejlepší zemí pro začínající podnikatele. Do čela žebříčku se dostalo díky své silné ekonomice, snadnému přístupu k rizikovému kapitálu, nízkým nákladům na podnikání a vzdělanému obyvatelstvu. Uvedla to britská organizace pro průzkum trhu NimbleFins. Česká republika obsadila šestou příčku.
- Senát zřejmě schválí návrh zákona, podle kterého budou mít Britové v Česku až do konce příštího roku v některých oblastech stejná práva, jako by byli dál občany Evropské unie. Předlohu ve středu podpořil garanční ústavně-právní výbor hlasy všech přítomných členů. Zákon bude účinný jen v případě vystoupení Británie z Evropské unie bez dohody. Senátní plénum jej bude schvalovat za týden. Spojené království má unii opustit 29. března.
- Evropská komise ve středu oznámila, že začne jiným způsobem určovat výši pokut, které mohou členské země bloku dostat za neplnění povinností, třeba za nepřevedení unijních pravidel do vlastních zákonů. Dosavadní výpočet, který využíval mimo jiné počet hlasů dané země v Radě EU bude nahrazen novým, který zohlední přidělený počet mandátů v Evropském parlamentu.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk letecké společnosti Air France-KLM v loňském roce prudce vzrostl na 409 milionů eur z předloňských 163 milionů eur. Mohla za to absence mimořádných nákladů, která stáhla zisk firmy v roce 2017. Firma současně oznámila, že obě její části, tedy aerolinky Air France a KLM, se dohodly na užší spolupráci.