Evropské burzy ve středu uzavřely v plusu, akcie automobilky Renault zdražily o více než 5,5 %
Evropské akciové trhy ve středu stouply, přestože investory znervóznilo oznámení rezignace hlavního ekonomického poradce amerického prezidenta Donalda trumpa Garyho Cohna.

Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,36 % na 372,71 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,16 % na 7 157,84 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,34 % na 5 187,83 bodu a německý DAX zpevnil o 1,09 % na 12 245,36 bodu.
Dařilo se zejména automobilovému sektoru, který nahoru táhla francouzská automobilka Renault, jejíž akcie vyletěly vzhůru o 5,64 % po zprávě agentury Reuters, že svůj podíl v Renaultu by mohla navýšit japonská automobilka Nissan.
Proti trendu naopak šel sektor základních materiálů, který do mínusu poslaly obavy ze zavedení cel na ocel a hliník administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Pomyslným vítězem dne se stal britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce, jenž ve středu oznámil, že se mu v loňském roce zvýšily příjmy o devět procent na 16,3 miliardy liber. O růst zisku se zasloužily především dodávky leteckých motorů i velkých naftových pohonných jednotek, které vyrábí energetická divize firmy.
Evropské akcie (7. března 2018), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu v Lucemburku řekl, že jedinou možností, jak by po odchodu Británie z EU mohly vypadat obchodní vztahy společenství s Londýnem, je dohoda o volném obchodu. Tusk ale dal zároveň najevo, že budoucí dohoda vzájemný obchod neusnadní, ale bude tomu naopak. Sedmadvacet zemí EU od něj ve tředu dostalo šestistránkový návrh dokumentu, který stanoví pozici bloku pro jednání o budoucnosti.
- České stavebnictví letos meziročně vzroste o 4,3 procenta, přičemž dařit se bude hlavně velkým firmám s minimálním ročním obratem 200 milionů korun a společnostem zaměřeným na pozemní výstavbu. Tržby stavebních firem vzrostou v průměru o 5,1 procenta. V roce 2019 by měl růst stavebnictví zpomalit na 2,8 procenta. Vyplývá to z výsledků průzkumu analytické společnosti CEEC Research. V průzkumu odpovídala v lednu a únoru zhruba stovka ředitelů českých stavebních firem.
- Britská bankovní společnost Royal Bank of Scotland přistoupila na to, že americkému státu New York zaplatí pokutu 500 milionů dolarů. Urovná tak obvinění, že svými praktikami při prodeji rizikových cenných papírů krytých hypotékami klamala investory, a přispěla tím k finanční krizi. V úterý to oznámil generální prokurátor státu New York Eric Schneiderman.
- Devizové rezervy České národní banky v únoru vzrostly o 1,41 miliardy na 123,5 miliardy eur. Meziročně byly vyšší o téměř 18 miliard eur. Vyplývá to z informací, které v úterý zveřejnila ČNB. Devizové rezervy meziměsíčně a meziročně stouply i v korunách, v amerických dolarech byly proti lednu nižší a proti loňskému únoru vyšší.
Výsledková sezóna
- Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za loňský rok zisk 11,33 milionu eur. V roce 2016 společnost vydělala 28,44 milionu eur, meziročně slabší výsledek je dán zaúčtováním jednorázových negativních položek souvisejících s podnikáním v Itálii a Polsku. Společnost navrhuje vyplatit finální dividendu 5,72 centu na akcii, pololetní dividenda vyplacená investorům loni v květnu činila 2,38 centu na akcii.
- Britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce je za loňský rok opět v černých číslech, zisk před zdaněním dosáhl 4,9 miliardy liber. V roce 2016 přitom firma vykázala největší ztrátu ve své historii, a to 4,6 miliardy liber. Příjmy vzrostly o devět procent na 16,3 miliardy liber, oznámila v úterý firma. Její akcie na zprávu zareagovaly růstem až o 11 procent.
- Air Bank vykázala loni čistý zisk 603 milionů korun, což je meziroční růst o 147 procent. Vedle nárůstu počtu klientů a objemu poskytnutých úvěrů se do zisku pozitivně promítlo tržní přecenění investic z prvního pololetí, informovala banka ve středu. Nárůst zisku loni zaznamenala drtivá většina tuzemských bank.