Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 skončil na červené nule s nepatrnou ztrátou 0,01 %, ačkoli většina jeho sektorů skončila v kladném pásmu. Index britské burzy FTSE 100 klesl o 0,38 %, německý DAX si připsal 0,32 % a francouzský CAC 40 skončil se ztrátou 0,02 %.
Nejvíce se dařilo finančním titulům, když se potvrdilo očekávání, že ECB zmírní svoji holubičí rétoriku. ECB na svém měnověpolitickém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny - základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny se všeobecně očekávalo. Objem programu kvantitativního uvolňování byl ponechán na 60 miliardách eur měsíčně. Investory ale zaujalo opuštění rétoriky, která naznačovala další možné snížení úrokových sazeb v dohledné době. Na tiskové konferenci guvernér banky Mario Draghi představil novou makroekonomickou prognózu, která čeká v příštích třech letech mírně pomalejší růst spotřebitelských cen, avšak rychlejší růst HDP eurozóny.
Akcie španělského bankovního domu Santander si polepšily o 5,2 %. Ve středu banka Santander oznámila, že za symbolické jedno euro převezme finanční ústav Banco Popular, který se dostal do finančních těžkostí.
Dařilo se také sektoru základních materiálů, k poraženým naopak patřily telekomunikační firmy.
Evropské akcie - STOXX Europe 600 (8. června 2017), zdroj: CNBC
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka na svém červnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny se všeobecně očekávalo. Objem programu kvantitativního uvolňování byl ponechán na 60 miliardách eur měsíčně. Investory ale zaujalo opuštění rétoriky, která naznačovala další možné snížení úrokových sazeb v dohledné době. Na tiskové konferenci guvernér banky Mario Draghi představil novou makroekonomickou prognózu, která čeká v příštích třech letech mírně pomalejší růst spotřebitelských cen, avšak rychlejší růst HDP eurozóny.
-
Ekonomika eurozóny v letošním prvním čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,6 %, tedy nejprudším tempem za poslední dva roky. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Opravil tak svůj dřívější odhad, podle kterého růst zůstal na 0,5 %, úrovni z loňského čtvrtého čtvrtletí.
-
Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 4,1 % z dubnových 4,4 %. Lidí bez práce bylo 308 521, což je nejnižší číslo za květen od roku 2008, tedy od doby před ekonomickou krizí. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Počet volných míst naopak vytrvale stoupá, v květnu přesáhl 174 000.
-
Průmyslová výroba v Německu v dubnu překonala očekávání. Meziměsíčně stoupla o 0,8 procenta, ekonomové v anketě agentury Reuters odhadovali, že vzroste jenom o 0,5 procenta. Nejvíce se dařilo energetickým podnikům. Oznámilo to ve čtvrtek dopoledne německé ministerstvo hospodářství. Údaje o průmyslové výrobě tak po zklamání, které přinesl dubnový pokles průmyslových zakázek, znovu dávají naději, že největší evropská ekonomika dále poroste. Horší výsledky zaznamenal stavební průmysl a z výrobních linek sjelo méně spotřebního zboží.
-
Míra nezaměstnanosti v Řecku v březnu klesla na 22,5 %, tedy na nejnižší úroveň od roku 2012. Nadále však zůstává nejvyšší v eurozóně. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů řeckého statistického úřadu ELSTAT. V únoru činila míra nezaměstnanosti 22,9 %.
-
Islandská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku klesla mezičtvrtletně o 1,9 %, což byl první pokles za čtyři čtvrtletí a nejhorší od roku 2014. Meziročně tempo růstu hrubého domácího produktu zpomalilo na 5 % z 11,3 % v posledním čtvrtletí loňského roku. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnil statistický úřad, zvyšuje pravděpodobnost, že islandská centrální banka sníží své úrokové sazby.
-
Řím chystá pod tlakem unijních institucí sanaci dvou problémových regionálních bank Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Vláda nyní přesvědčuje velké italské banky, aby k jejich záchraně finančně přispěly, protože jejich uzavření by nakonec italský bankovní sektor mohlo stát mnohem víc. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělily informované zdroje.
Výsledková sezóna