Fed ze svého prohlášení vypustil slovo "trpělivý". Růst sazeb ale banka podmiňuje dalším zlepšením ekonomických podmínek

Americká centrální banka (Fed) ze svého prohlášení z březnového zasedání vypustila frázi o tom, že bude ohledně zvyšování krátkodobých úrokových sazeb "trpělivá". Banka nicméně růst úroků podmiňuje dalším zlepšováním situace na trhu práce a jasnými známkami růstu inflace. Agentura Reuters upozornila, že to de facto znamená posunutí termínu prvního zvýšení sazeb minimálně na říjen. Tiskovou konferenci guvernérky banky Janet Yellenové jsme sledovali živě.

"Měnový výbor předpokládá, že zvýšit úrokové sazby bude vhodné až ve chvíli, kdy jeho členové zaznamenají další zlepšení situace na trhu práce a budou přesvědčeni, že inflace směřuje ke 2% cíli," uvedl Fed v prohlášení.

Fed od prosince roku 2008 ve snaze o podporu ekonomiky drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %. Ve středu banka uvedla, že její zvýšení už na dubnovém zasedání je nepravděpodobné, a upozornila také na pravděpodobné budoucí zpomalování ekonomického růstu.

Analytici dosud očekávali, že Fed začne úrokové sazby zvyšovat již na červnovém zasedání. Po jeho středečním vyjádření ale z vývoje na trhu krátkodobých sazeb plyne, že většinová očekávání prvního růstu úroků se odsouvají na říjen, uvedla agentura Reuters. To výrazně posílilo americké akcie, jejichž indexy se přehouply ze ztrát do kladného pásma. Rovněž výrazně oslabil dolar.

Mediánový odhad základní úrokové sazby na konci letošního roku měnový výbor snížil na 0,625 %. Dosud banka odhadovala, že bude sazba na konci roku dosahovat 1,125 %. Pro rok 2016 FOMC snížil výhled sazby na 1,875 % z 2,5 %. V delším časovém horizontu bude podle nového výhledu Fedu základní úroková sazba 3,75 %.

Zaktualizovaný ekonomický výhled

Fed zároveň vydal aktualizovanou ekonomickou prognózu. Nově banka čeká, že hrubý domácí produkt Spojených států v letošním roce vzroste o 2,3-2,7 % (prosincový odhad: 2,6-3,0 %). Příští rok by ekonomika měla posílit o 2,3-2,7 % (předchozí odhad: 2,5-3,0 %) a v roce 2017 by měla vzrůst o 2-2,4 % (předchozí odhad: 2,3-2,5 %).

Míra nezaměstnanosti by podle zaktualizované predikce měla letos dosáhnout 5-5,2 % (prosincový odhad: 5,2-5,3 %), příští rok by se měla snížit na 4,9-5,1 % (předchozí odhad: 5-5,2 %) a v roce 2017 by měla činit 4,8-5,1 % (předchozí odhad: 4,9-5,3 %).

Inflace by v letošním roce měla dosáhnout 0,6-0,8 % (předchozí odhad: 1-1,6 %), příští rok by měla činit 1,7-1,9 % (předchozí odhad: 1,7-2 %) a v roce 2017 by měla vzrůst na 1,9-2 % (předchozí odhad: 1,8-2 %).

Jádrovou inflaci Fed pro letošní rok nově odhaduje na 1,3-1,4 % (prosincový odhad: 1,5-1,8 %). Pro příští rok čeká růst na 1,5-1,9 % (prosincový odhad: 1,7-2 %) a pro rok 2017 zvýšení na 1,8-2 % (v souladu s prosincovým odhadem).

Tisková konference Janet Yellenové

Yellenová (19.32): Skutečnost, že jsme z prohlášení vypustili slovo "trpělivý", ještě neznamená, že bude měnový výbor (v otázce zvyšování úrokových sazeb) netrpělivý.

Yellenová (19.33): Zvýšení úrokových sazeb již na dubnovém zasedání FOMC je spíše nepravděpodobné.

Yellenová (19.34): Situace na trhu práce se v celkovém pohledu zlepšuje, růst mezd je ale slabý a míra participace nízká.

Yellenová (19.35): Trh práce má stále prostor pro zlepšení.

Yellenová (19.37): Měnový výbor bude nadále pozorně sledovat údaje o inflaci.

Yellenová (19.40): FOMC předpokládá, že bude inflace v letošním roce nízká, především kvůli nízkým cenám energetických komodit. Výhled pro letošní rok jsme posunuli pod procento.

Yellenová (19.41): Očekáváme postupné další zlepšování situace na trhu práce i růst inflace.

Yellenová (19.43): Se zvyšováním sazeb nicméně FOMC nezačne, dokud nebude zcela přesvědčen o tom, že inflace bude postupně růst ke stanovenému 2% cíli Fedu.

Yellenová (19.45): Další kroky Fedu se budou zakládat na ekonomických datech, nikoli na kalendáři.

Yellenová (19.47): Nedokážu v konkrétních číslech vyjádřit, co to znamená, že musíme být přesvědčeni o růstu inflace a dalším zlepšení situace na trhu práce. Budeme pozorně sledovat všechna dostupná data a z nich se budeme snažit odvodit další vývoj.

Yellenová (19.49): K předpovědi dalšího vývoje inflace budeme využívat i údaje o růstu mezd. Pokud platy porostou uspokojivým tempem, bude to signál, že i inflace má podmínky k růstu.

Yellenová (19.57): Růst inflace nelze doložit na základě jediného čísla. Budeme posuzovat celé spektrum dat.

Yellenová (20.02): Ukazatele ocenění amerických akcií jsou vysoko, zatím se nicméně nijak nevymykají historickým normám.

Yellenová (20.03): Fed je jednou z nejtransparentnějších bank na světě. Naše kroky jsou všem známé, bilance je veřejná.

Yellenová (20.25): Ke zvýšení úrokových sazeb může dojít na jakémkoli zasedání FOMC, tedy nejen na tom, po kterém následuje tisková konference. Odpovědi na případné otázky můžeme kdykoli poskytnout prostřednictvím konferenčního hovoru.


Někteří analytici označili vyjádření Fedu a slova Janet Yellenové za "šikovný tah". "Vypuštěním slova 'trpělivý' banka odstranila omezení pro svou flexibilitu a vytvořila si prostor pro to, aby její budoucí kroky diktovaly údaje z ekonomiky. Zároveň ale tím, že snížila očekávání tempa zvyšování sazeb, vyslala jasný signál, že nebude nikam spěchat, protože ekonomika podle jejího názoru roste pouze mírně," řekl David Joy z bostonské firmy Ameriprise Financial.

Podle posledních údajů se spotřebitelské ceny ve Spojených státech v lednu kvůli zlevňování benzinu snížily v meziročním srovnání o 0,1 %, a zaznamenaly tak první meziroční pokles od října 2009. Míra nezaměstnanosti v únoru klesla na téměř 7leté minimum 5,5 %. Míra participace se nicméně navzdory klesající míře nezaměstnanosti snížila na 62,8 %, tedy nejníže od roku 1978, z lednových 62,9 %.

Fed již koncem loňského října omezil podporu domácí ekonomiky, když ukončil takzvané kvantitativní uvolňování ve formě nákupů vládních dluhopisů. Směřování měnové politiky v USA kontrastuje s vývojem v eurozóně. Evropská centrální banka (ECB) minulý týden v rámci boje proti deflaci nákupy státních dluhopisů zahájila. Kvůli opačnému směřování měnových politik posiluje dolar proti euru a dalším měnám.

Ve středu dolar v reakci na zveřejněné prohlášení Fedu a upravený ekonomický výhled oslabil krátce po 19.00 SEČ z 1,064 EUR/USD až na 1,090 EUR/USD.

Hlavní akciové indexy vystřelily nahoru. Index Dow rostl kolem 19.25 SEČ o 0,76 %, S&P 500 přidával 0,80 % a technologický Nasdaq posiloval o 0,58 %.

Kompletní znění prohlášení Fedu z březnového zasedání

Zdroj:
ČTK, Bloomberg
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
18. 1. 2021 6:15
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat