Hlavní agendou italské vlády byla v prvních 100 dnech migrace

Klíčovou agendou nové italské vlády, prvního populistického kabinetu západní Evropy, byla během prvních 100 dnů mandátu migrace. Italové zavřeli přístavy lodím neziskovým organizacím a chtějí, aby si běžence, kteří se dostanou do Itálie, přerozdělovaly unijní země. Nejvýraznější člen kabinetu, ministr vnitra Matteo Salvini, je kvůli zadržení migrantů na lodi Diciotti trestně stíhán. Jeho protiimigrační straně Liga nicméně výrazně stouply preference, volby by teď vyhrála. Podle ekonomických ukazatelů si ale nový kabinet nevede dobře. V polovině října se bude schvalovat návrh rozpočtu a unijní partneři i investoři čekají, zda Řím dodrží unijní rozpočtová pravidla.

Krátce poté, co nová vláda získala důvěru, Italové zavřeli přístavy lodím mezinárodních neziskových organizací, které se podílí na pátracích a záchranných akcích ve Středomoří. V červenci italská vláda rozhodla, že poskytne 12 hlídkových lodí libyjské pobřežní stráži.

Poslední spor vyvolala loď italské pobřežní stráže Diciotti se 177 migranty na palubě. Salvini v srpnu jejich vylodění v sicilském přístavu Katánie podmínil tím, že si je přerozdělí unijní státy. Po desetidenním patu se nakonec Albánie a Irsko rozhodly přijmout po zhruba dvaceti běžencích a o zbytek se slíbila postarat italská katolická církev. Řím předtím vyhrožoval, že pokud si unijní státy uprchlíky nerozeberou, Itálie přestane přispívat do unijního rozpočtu.

Ministr vnitra je nyní kvůli Diciotti trestně stíhán pro nezákonné zadržování osob, zneužití pravomoci, zanedbání výkonu úřadu, účelové omezování osobní svobody a nátlak na instituce Evropské unie s cílem vynutit si přerozdělování migrantů.

Salviho postup v případě lodi Diciotti kritizuje křídlo koaličního Hnutí pěti hvězd (M5S), jež se zformovalo kolem předsedy Poslanecké sněmovny Roberta Fica. Vláda nejednotně jednala i v jiných případech, kdy například ministr dopravy Danilo Toninelli z M5S vylodění migrantů povolil, ministr vnitra jej vzápětí zakázal, a premiér Guiseppe Conte jej nakonec povolil.

Italský premiér do Říma kvůli migraci a postoji zemí visegrádské čtyřky k ní pozval českého premiéra Andreje Babiše. Ten Contemu zopakoval, že Česká republika nepřijme v rámci přerozdělování uprchlíků ani jednoho migranta. Italský premiér to podle Babiše chápe. Řešením migrační otázky je kombinace finanční podpory státům jako je Itálie, zemím severní Afriky a také těm africkým státům, odkud migranti přicházejí, myslí si Babiš.

Rázná migrační politika nicméně přináší body Salviniho straně. Podle průzkumu Swg z tohoto týdne by nyní Lize dalo hlas více voličů než M5S, tedy dosud nejsilnější straně. Preference Ligy stouply od březnových voleb ze 17 procent na 32 procent, kdežto preference M5S klesly z 32 procent na 28 procent.

Kontroverze tato nejvýraznější postava italského kabinetu dále například vyvolala voláním po sčítání Romů a vedení jejich registru, což vedle levice a doživotní senátorky, která přežila holokaust, kritizoval i druhý vicepremiér Luigi Di Maio. Salvini dále vystoupil proti tomu, aby oba členové homosexuálních párů měli stejný nárok na rodičovství dítěte. Nad Ligou stále visí soudní spor o 49 milionů eur, které zpronevěřilo její bývalé vedení.

Poté, co mezinárodní ratingová agentura Fitch minulý pátek zhoršila výhled ratingu Itálie ze stabilního na negativní, vicepremiér Luigi Di Maio konstatoval, že "vláda změny" upřednostní Italy před ratingovými agenturami.

"Chceme-li zemi vládnout dlouho, nemůžeme rozmetat její veřejné finance," upozorňuje na překvapivě smířlivý tón Salviniho list Financial Times. "Samo sebou nezavedeme všechno naráz - to od nás nečekají ani Italové", dodal druhý z vicepremiérů.

Narážel tím na zavedení drahých politik, jimiž se Liga a M5S oháněly během volební kampaně a které posléze zakotvily v koaliční smlouvě: rovnou daň a základní nepodmíněný příjem pro chudé Italy a změnu nepopulární důchodové reformy.

Když se ovšem 14. srpna zřítil v Janově dálniční most, jednou z prvních reakcí Salviniho bylo, že Itálie musí masivně investovat do infrastruktury a rozpočtových unijních pravidel dbát nebude. Při neštěstí zemřelo 43 lidí.

Nejasnosti panující kolem záměrů Itálie "vzhledem k zapojeným hráčům nepřekvapují", cituje Financial Times analytika společnosti Teneo Intelligence Wolfanga Piccoliho. "A netýká se to jen rozpočtu; zmatek a lomoz se spouští kolem všeho - tak prostě tato vláda funguje," dodává Piccoli.

Někteří analytici mají za to, že Salvini ohledně rozpočtu zmírnil tón, protože vyčkává na výsledek voleb do Evropského parlamentu v květnu 2019. "Zanedlouho bude nová (Evropská) komise a v Evropě se ustaví prostředí pro Itálii vstřícnější," řekl FT analytik Francesco Galietti.

Zadlužení Itálie nyní dosahuje 130 procent jejího hrubého domácího produktu a je nejvyšší od roku 1990, kdy se začal tento údaj v současné podobě sledovat.

Zdroj:
ČTK
Itálie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat