Inflace byla v říjnu podle analytiků na vrcholu, začne klesat

Meziroční inflace v říjnu dosáhla letos svého vrcholu a v dalších měsících bude pomalu klesat, vyplývá z vyjádření analytiků oslovených dnes agenturou ČTK. Důvodem bude efekt vyšší srovnávací základny v příštích měsících a postupná stabilizace cen potravin. Zároveň po čtvrtečních datech podle ekonomů nemusí Česká národní banka měnit svůj odhad vývoje ekonomiky a tím i úrokových sazeb.

Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta, což je nejvyšší meziroční inflace od října 2012, informoval ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Tahounem růstu byly opět potraviny. Meziměsíčně ceny stouply o 0,5 procenta. Za celý letošní rok by měla být průměrná inflace 2,5 procenta proti loňským 0,7 procenta, vyplývá z odhadů analytiků.

"Inflace podle naší prognózy již dosáhla svého vrcholu. Do konce letošního roku by se měla držet v horní polovině tolerančního pásma ČNB, v příštím roce však bude její tempo zvolňovat," uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. "Ceny potravin, které byly směrem nahoru hnány především rostoucími cenami mléčných a živočišných výrobků, by se měly v následujících měsících stabilizovat. Ceny pohonných hmot budou v příštím roce díky nižším cenám ropy a silnějšímu kurzu koruny vůči dolaru růst cenové hladiny dokonce brzdit. Ke snižování meziročního cenového růstu bude od listopadu přispívat i vysoká statistická základna. Nejdůležitější položkou cenového růstu zůstanou jádrové ceny. Ty stoupají díky akceleraci mezd a silné domácí poptávce," napsala Stckerová. Jádrová inflace podle ní dosáhne v příštím roce podle našeho odhadu po letošních 2,4 % silných 2,5 %. "Centrální banka tak bude muset v utahování měnové politiky pokračovat. Podle naší prognózy bude zvyšovat úrokové sazby každé čtvrtletí o 25 bb a to až do Q1 19, což bude vrchol tohoto cyklu. Tříměsíční sazba by se podle našeho odhadu měl v Q2 19 nacházet na úrovni 1,9 %. Úvěry, včetně těch hypotečních, tak budou postupně zdražovat," napsala ekonomka Komerční banky.

"V následujících měsících by měla meziroční inflace mírně zpomalit. Bude za tím stát efekt vyšší srovnávací základny, jelikož ceny začaly zrychlovat z titulu vyšších cen potravin a cen v restauracích právě od listopadu minulého roku," uvedl i hlavní ekonom ING Jakub Seidler. "Podle našeho názoru inflace právě kulminuje a v dalších měsících začne postupně klesat," uvedl i analytik ČSOB Petr Dufek.

"V následujících měsících by měla meziroční inflace opět mírně zpomalit," míní hlavní ekonom ING pro Českou republiku Jakub Seidler. "Bude za tím stát efekt vyšší srovnávací základny, jelikož ceny začaly zrychlovat z titulu vyšších cen potravin a cen v restauracích právě od listopadu minulého roku. Očekávané zpomalení meziroční dynamiky však bude brzděno rostoucími cenami pohonných hmot. Inflace v příštích dvou měsících tak bude ve srovnání s dnešní hodnotou nižší jen nepatrně."

Pro ČNB by říjnová data o inflaci neměla podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče představovat nějakou zásadně překvapivou informaci, a bankovní rada tak podle něj nemá důvod měnit svůj nedávno prezentovaný pohled na vývoj inflace a úrokových sazeb.

Další zvýšení úrokových sazeb přitom pode Dufka není daleko, nicméně o tom, jestli se tak stane v prosinci, rozhodne vývoj kurzu koruny a první odhady růstu HDP a mezd za třetí čtvrtletí. "Prozatím to ovšem vypadá tak, že ČNB až tak pospíchat nemusí a další krok si může nechat na únorové zasedání," uvedl Dufek.

Rovněž podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové centrální banka letos spíše sazby už zvyšovat nebude. "Centrální banka se domnívá, že inflaci pomůže utlumit silnější koruna. K silnějšímu posilování kurzu může během prvního čtvrtletí příštího roku dojít, protože od února začne ČNB po dlouhé době zveřejňovat prognózu kurzu, a to může vést k sebenaplňujícímu efektu," uvedla.

Zdroj:
ČTK, Komerční banka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat