Jedenáct zemí eura chce mít nový plán daně z transakcí do května
Skupina jedenácti zemí eurozóny nadále hodlá zavést kontroverzní daň z finančních transakcí a nový plán chce představit do května. Po úterním setkání těchto států v rámci zasedání ministrů financí EU to řekl francouzský ministr Pierre Moscovici. Nová daň by se zřejmě nezaváděla v jednom balíku, ale postupně, doplnil jej podle agentury AP jeho německý kolega Wolfgang Schäuble. Obě hlavní země eura se snaží oživit chřadnoucí plán daně alespoň v omezené podobě.

Nápad zavést daň z velkého počtu finančních transakcí je pro politiky vzhledem k vysokým potenciálním výnosům velmi lákavý. Jeho realizace se však kvůli řadě problémů ukázala jako problematická a plán narazil na silný odpor řady zemí EU v čele s Británií. Plán, který předložila Evropská komise před rokem, tak byl po řadě úderů takřka opuštěn, Francie a Německo jej ale hodlají vzkřísit. Vlády obou zemí mají o jeho nové podobě jednat na středečním společném zasedání v Paříži.
Původní plán počítal se zdaněním takřka všech finančních transakcí, postupně z něj ale odpadávaly některé typy obchodů, například se státními dluhopisy. Vedle rozsahu zdaněných kontraktů a výše daně není ani jasné, ve které zemi by se transakce zdaňovaly.
Státy jako Británie, Irsko, Nizozemsko nebo Švédsko se proti plánu postavily kvůli tomu, že taková daň povzbudí banky a finanční společnosti k přemístění aktivit z Evropy, protože obchodování je globální a jiné země světa takové zdanění nezavedou. Vidina vysokých vládních příjmů je tak jen iluzí. Jejich argumentaci podpořilo to, že Spojené státy podobnou daň odmítly.
Plán daně navíc v září odmítlo společné prohlášení právníků ze zemí EU, podle nichž takový krok odporuje smlouvám o EU. Daň nehodlají přijmout ani nečlenské země eurozóny včetně Česka.