18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické bubliny
Nově jmenovaný jordánský premiér Umar Razzáz slíbil, že po složení slibu vláda stáhne kontroverzní zákon o daňové reformě. Jordánci kvůli němu protestovali několik dní. Zákon měl zvýšit daně soukromníkům i podnikům v době zdražování základních potřeb. Razzáz jednal ve čtvrtek se zástupci odborů i parlamentu.
Razzáz nahradil v čele vlády Háního Mulkiho a král Abdalláh II. ho sestavením nové vlády pověřil v úterý.
"Po jednání v (dolní komoře) parlamentu a Senátu jsme dopěli k dohodě stáhnout daňový zákon," řekl Razzáz před novináři. Zákon má zatím podobu vládního návrhu a parlamentu byl předložen k hlasování. Vláda se snažila návrhem plnit podmínky půjčky od Mezinárodního měnového fondu (IMF). Ten v roce 2016 Jordánsku schválil tříletou půjčku 723 milionů dolarů. Určena je na snížení veřejného dluhu z nynějších 94 procent hrubého domácího produktu (HDP) na 77 procent do roku 2021.
Razzáz je ekonom s doktorátem z Harvardovy univerzity, působil ve Světové bance a je považován za znalce hospodářství na Blízkém východě.
Demonstrující Jordánci tvrdili, že zákon dopadne hlavně na chudé a na střední třídu. Vláda už dříve zavedla 16procentní daň ze zboží a služeb, zvýšila se cena chleba, pohonných hmot, elektřiny a dalších komodit. Daňový zákon byl v minulých osmi letech změněn čtyřikrát.
Navzdory personální výměně ve vládě lidé protestovali i v noci na dnešek, uvedla agentura Reuters. Podle ní Jordánsko požádá IMF o odklad, aby mohlo provést požadované reformy, protože protesty mohou zemi destabilizovat. Některé odborové svazy vstoupily ve středu do stávky, ale na noční akci u sídla vlády nebylo tolik lidí jako při předchozích protestech.