Komerční bance v prvních devíti měsících roku narostl objem poskytnutých úvěrů o 11 %, čistý zisk se jí zvýšil na 10,6 miliardy Kč

Komerční banka hospodařila v prvních devíti měsících roku s čistým ziskem 10,6 miliardy Kč. Meziročně si tak banka polepšila o 7,7 %. Celkový objem poskytnutých úvěrů se bance zvýšil o 11,1 % na 593,4 miliardy Kč. Objem hypotečních úvěrů překročil hranici 200 miliard Kč. Společnost současně oznámila, že její představenstvo zamýšlí navrhnout výplatu dividendy na úrovni 55 % čistého zisku za rok 2016. To s ohledem na současné odhady výsledků za celý rok implikuje dividendu kolem 40 Kč na akcii.

K celkovému objemu poskytnutých úvěrů přispěly částkou 4,7 miliardy Kč firmy PSA Finance Czech Republic a PSA Finance Slovakia, které v létě koupila dceřiná společnost Komerční banky ESSOX. Objem vkladů stoupl o 7,7 % na 708,6 miliardy Kč a objem nebankovních aktiv ve správě vzrostl o 9,9 % na 148,6 miliardy Kč. Počet klientů vzrostl ke konci třetího čtvrtletí o 8 200 na 1,65 milionu.

Ve výsledcích banky za první tři čtvrtletí roku se pozitivně projevilo rovněž zaúčtování jednorázového příjmu 0,7 miliardy Kč z prodeje 80% podílu ve firmě Cataps společnosti Worldline v rámci vytvoření aliance pro elektronické platby KB SmartPay a dále příjem z prodeje podílu v kartové společnosti Visa Europe zaúčtovaný ve druhém čtvrtletí.

Celkové výnosy se Komerční bance v prvních devíti měsících roku zvýšily o 3,7 % na 23,98 miliardy Kč. Bez zahrnutí náhrady za prodej podílu ve Visa Europe výnosy tržby klesly o 0,4 % na 23,02 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy se snížily o 1,5 % na 15,77 miliardy Kč, čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o 2,3 % na 5,08 miliardy Kč a vykázaný čistý zisk z finančních operací včetně jednorázového příjmu z prodeje Visa Europe za devět měsíců roku vzrostl o 64,1 % na 3,01 miliardy Kč.

Provozní náklady Komerční bance vzrostly o 0,7 % na 10,5 miliardy Kč. Provozní náklady očištěné o efekt rozdílných účetních metodik v roce 2016 a 2015 u nákladů na příspěvky do Fondu pojištění vkladů a Fondu pro řešení krize zůstaly téměř stabilní, když vzrostly o 0,7 % na 10,52 miliardy Kč. Z toho personální náklady vzrostly o 2,9 % na 5,24 miliardy Kč. Náklady na rizika se zvýšily na 1,2 miliardy Kč z 0,4 miliardy Kč o rok dříve.

"Posilujeme svoji obchodní pozici tak, jak jsme si v tomto roce předsevzali, tedy zvyšováním tržního podílu v úvěrování, zaváděním inovativních a užitečných finančních nástrojů a služeb a zaměřením se na dlouhodobou spokojenost klientů. Z pohledu finanční výkonnosti jednorázové příjmy sice zvýšily čistý zisk, nadále ale pociťujeme tlak nízkých úrokových sazeb a utahující se regulace. Zvyšování produktivity a cílená optimalizace struktury skupiny jsou v takovém prostředí dalšími způsoby, jak zachovat ziskovost," uvedl Albert Le Dirac'h, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky.

Banka ve výsledkové zprávě uvedla, že po období výplaty dividend na zvýšené úrovni s cílem uvolnit přebytek vlastního kapitálu plánuje její představenstvo s ohledem na očekávaný výsledek za letošní rok navrhnout dozorčí radě výplatu dividendy na úrovni 55 % z konsolidovaného čistého zisku za rok 2016. Po očištění zisku o vliv prodeje Visa Europe a podílu ve firmě Cataps odpovídá výplatní poměr přibližně 61 %. Rozdělení hospodářského výsledku podléhá rozhodnutí valné hromady Komerční banky, která se bude konat po sestavení auditovaných finančních výkazů za rok 2016. S ohledem na očekávané celoroční výsledky by se dividenda měla pohybovat kolem 40 Kč na akcii (4,4% hrubý dividendový výnos).

Ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 se ke konci třetího čtvrtletí meziročně snížil o 1,4 procentního bodu na 15 %.

Za samotné třetí čtvrtletí vykázala Komerční banka celkové výnosy 7,7 miliardy Kč (meziročně +0,6 %). Čistý úrokový příjem bance ve třetím čtvrtletí klesl o 0,2 % na 5,32 miliardy Kč a příjem z poplatků a provizí se snížil o 2,1 % na 1,68 miliardy Kč, zatímco zisk z finančních operací vzrostl o 10,7 % na 652 milionů Kč. Provozní náklady ve třetím čtvrtletí dosáhly 3,32 miliardy Kč, meziročně se tak snížily o tři procenta, a náklady na rizika se ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání zvýšily o 34,6 % na 436 milionů Kč. Čistý zisk připadající akcionářům pak v samotném třetím kvartálu stoupl o 21,6 % na 3,95 miliardy Kč.

"Čistý zisk za třetí čtvrtletí mírně zaostal za našimi odhady, předčil ale konsenzuální očekávání. Ziskovost byla pod odhady zejména kvůli nižším než očekávaným výnosům z poplatků a provizí a slabšímu výsledku obchodní divize. Čistý úrokový příjem dosáhl 5,32 miliardy Kč, což odpovídá odhadu trhu. Náklady na rizika a daň z příjmu byly pod úrovní našich odhadů. Provozní náklady byly o něco vyšší, než se čekalo. Podíl klasifikovaných úvěrů na celkové hodnotě úvěrového portfolia mezikvartálně poklesl o 3,9 procentního bodu, zatímco krytí klasifikovaných úvěrů stouplo z 61,8 % v 2Q2016 na na 62,4 %," říká Thomas Unger, analytik z Erste Group Bank.

"Komerční banka reportovala za třetí čtvrtletí čistý zisk 3,95 miliardy Kč, a překonala tak naše odhady. Růst úvěrového portfolia zrychlil na 11,1 %. Kromě tradičně rychlého růstu hypotečních úvěrů (+12,3 %) výrazně ožil také zájem o spotřebitelské úvěry (+9 %) a o podnikatelské úvěry (+12 %). Po započtení výsledků akvírované společnosti PSA Finance pak spotřebitelské úvěry vzrostly dokonce o 17 %. Čistá úroková marže (2,5 %) byla stabilní v porovnání s prvním pololetím roku a mírně nižší ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím (2,6 %). Pokles provozních nákladů je dán nižšími náklady na platby do regulatorních fondů, po očištění o tyto platby vzrostly náklady o 3 %. Opravné položky meziročně výrazně vzrostly na 563 milionů Kč, stále nicméně zůstávají na velmi nízké úrovni. Za prvních devět měsíců roku dosáhly rizikové náklady 30 bazických bodů, což je na spodní hraně celoročního výhledu managementu (30-40 bazických bodů). Nižší opravné položky jsou pak také hlavním rozdílem mezi naší projekcí a výsledkem na úrovni čistého zisku. Výrazný meziroční nárůst zisku je pak způsoben mimořádným ziskem z prodeje podílu ve společnosti Cataps ve výši 728 milionů Kč," uvedl k výsledkům Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

"Samotná čísla vnímáme pozitivně, když se stále více projevuje příznivý vývoj české ekonomiky (růst objemu a dobrá kvalita úvěrů). Nicméně z pohledu investorů zřejmě převáží zklamání z nižší dividendy. Doposud trh počítal s dividendou ve výši 60-70 % z čistého (neočištěného) zisku. Očekáváme tak mírně negativní reakci trhu," dodal Lávička.

Zdroj:
Komerční banka
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat