KONTEXT: 5 geopolitických trendů, které (za)míchají energetickými kartami i v ČEZké kotlině

Rusko-saúdskoarabská dohoda o zakonzervování těžby ropy na lednových rekordních úrovních trh překvapila, následná (verbální) podpora ze strany Íránu pak znamenala šok. Přesto se cena barelu podle mnoha expertů příliš nezmění. I proto, že energetický trh připomíná matrix, kde spolčení navzájem si nepřejících stran řeší trable jen v jedné dimenzi. Několik dalších turbulentních komnat a jejich vliv na Česko nedávno na Rádiu ZET popsal velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Nyní nabízím souhrn jeho myšlenek.

Iluze klidné zátoky: I africké turbulence mohou s Českem slušně zacvičit

Případné problémy exportérů ropy a energií obecně, jako je třeba Nigérie, by ovlivnily samozřejmě i Česko. Nesmíme se ukolébávat myšlenkou, že jsme izolovaní, že nás Šumava a Krkonoše ochrání před možnou globální bouří. Základní otázkou příštích měsíců a možná i let je to, zda cena ropy zůstane na současné úrovni, tedy 30 až 40 dolarů za barel, nebo klesne ještě níže, a pokud klesne, zda vydrží nízká nějakou delší dobu. A co to udělá se státy, které dříve produkovaly barel ropy za 10, 15 dolarů, ale pak si zvykly, že je možné žít i příjemněji, že je možné si koupit i druhé a třetí porsche. To nyní uvidíme v přímém přenosu v Rusku, kde je ve hře to, zda může dále fungovat ruská střední vrstva, nebo zda se nějak radikálně zmenší.

Írán: Na scénu se vrací ranař, kartami ale zamíchá až v delším horizontu

V horizontu pěti až deseti může být Írán dramaticky významným hráčem na energetickém trhu, a to v globálním měřítku. Má velké zásoby zemního plynu, zřejmě druhé největší na světě, a v souvislosti s Evropou patří k nejtěžším vahám. Potenciál tedy má. Vše je podmíněno pokračujícím začleňováním země do společenství "normálních" států. Buďme tedy trpěliví, bude to nějakou dobu trvat.

Saúdská Arábie: Domu Saúdů hraje do karet (i) ztráta iluzí o islámském chalífátu

Řada lidí nyní hovoří o možném kolapsu Saúdské Arábie. Nejsem přesvědčen, že to je pro blízkou budoucnost reálný scénář. Saúdové mají podle mě mnohem tužší kořínek, než si často myslíme. I mnohé další země v Perském zálivu jsou na tom výrazně lépe, než se na první pohled zdá. Dlouhodobě investovaly obrovské sumy do bezpečnosti, vojenské i té civilní, méně viditelné. Tamní společenská úmluva navíc podle mě zatím stále platí. Jinými slovy, Saúdská Arábie je navzdory nízkým cenám ropy stále schopna plnit všechny sociální úkoly, které na sebe vzala. K tomu je potřeba přičíst i fakt, že přitažlivost Islámského státu za poslední dva roky znatelně ochabla. Před pár lety jeho myšlenky mnoha lidem v Perském zálivu zněly romanticky, po všech těch popravách a mučeních se ale půvab vytratil.

Příklon Evropy k "demokratickým" energiím: Norská nuda má svou cenu

Znovuobjevujeme jednoduchou pravdu, že se nám líp hovoří se západními demokraciemi než s totalitními státy nebo diktaturami. Dnes je kupříkladu největším dodavatelem zemního plynu do Evropy Norsko. Nikoli proto, že by bylo dramaticky agresivnější a více se cpalo na evropský trh, ale proto, že se s ním prostě plynařům lépe jedná. Norové jsou nudní – pošlou plyn, vy ho zaplatíte, tečka. Za devatenáct let, co máme kontrakt s Norskem, nebyl jediný konflikt, Norové nikdy neřekli: "Máme tuhle či onu podmínku, aby plyn dále tekl." To je příjemné. Myslím si, že jak Norsko, tak i Austrálie, Kanada a další demokratické státy, které vyvážejí do Evropy zemní plyn, pro nás budou vzácnými a milými partnery.

Alternativní mainstream: Náš střední proud bohužel stojí na globální periferii

Příklon k alternativním energiím není jen o v této souvislosti často zmiňovaném Německu či tlaku, který vyvíjí. Je to globální trend. Za poslední rok se dramaticky snížily ceny černého i hnědého uhlí. Kvůli tomu je situace na trhu s uhlím úplně jiná, než byla ještě před pěti lety, což bude mít nepochybně dopad například na naše Ostravsko a tamní zaměstnanost. Je těžké hrát proti globálnímu trhu. A podobně těžké je stát proti nějaké větší vlně, která projíždí západem Evropy, kde je klíčovým tématem klimatická změna. Ta většině lidí u nás a dále na východ stále zní v uších jako trochu směšná libůstka, jako nějaký další rozmar Bruselu. Pro Skandinávce, Nizozemce, ale dnes už třeba i pro Italy nebo Španěly je to základní životní postoj.

Zemní plyn
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat