18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Vedení a každodenní provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. S odvoláním na dva informované zdroje to v pátek uvedl čínský list South China Morning Post. Mluvčí CEFC China Energy podle agentury Reuters tvrdí, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.
Ve čtvrtek se v čínských médiích objevily zprávy, že předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality. Tyto informace firma odmítla. Manažer je mimo jiné členem poradního týmu prezidenta Miloše Zemana, firma působí rovněž v České republice.
Na zprávu o současném dění kolem CEFC reagovaly poklesem akcie firem spojených s tímto podnikem. Čínská ratingová agentura China Lianhe Credit Rating v pátek navíc snížila rating dlouhodobých závazků společnosti CEFC Shanghai International na druhý nejvyšší stupeň AA+ z dosavadní nejvyšší známky AAA. Rating tedy nadále zůstává v investičním pásmu.
Hongkongský list připomíná, že čínská vláda se od dubna loňského roku začala intenzivně zajímat o silně zadlužené soukromé podniky a jejich zahraniční investice.
Na konci února vláda převzala kontrolu nad společností Anbang Insurance Group, jedním z největších pojišťovacích konglomerátů v zemi. Její šéf Wu Siao-chuej byl zatčen loni v červnu.
Pozornosti čínských regulátorů neunikl ani konglomerát Dalian Wanda Group, který působí v několika oblastech od realit po zábavu a jeho majitelem je miliardář Wang Ťien-lin. Od loňského léta mu velké banky nesmějí půjčovat peníze.
Skupina CEFC působí kromě energetiky především ve financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. V Česku koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group a je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie.
Od července 2015 firma investovala do akvizic od Čadu po Rumunsko zhruba 4,9 miliardy dolarů. Podle listu South China Morning Post se zdá, že CEFC se stala nejnovějším cílem tažení čínské vlády.