Král Miloš I. je opojený mocí, píší o Zemanovi Němci a Rakušané
Prezident Miloš Zeman je opojený mocí a líbí se mu v roli vulgárně populistického Martina Luthera. Tak dnes komentuje prezidentovo rozhodnutí nechat dál vládnou kabinet Jiřího Rusnoka i bez důvěry poslanců rakouský deník Die Presse. Regionální německý list Mittelbayerische Zeitung v reakci na to hlavu státu dokonce překřtil na krále Miloše I. Čechům podle něj musí být od středy jasné, že přímá volba prezidenta neznamená více demokracie.

"Český prezident Miloš Zeman chce udržet jím vlastnoručně vybrané a jeho přáteli vybavené vládní družstvo v úřadě i proti vůli parlamentu," shrnuje Die Presse středeční prezidentovo vystoupení v Poslanecké sněmovně v článku pod titulkem "Miloš Zeman: Prezident v opojení moci".
"Když se komunisté prohlašují za zapálené fanoušky vlády odborníků, existují pro to jen dvě vysvětlení. Buď nechápou, že skuteční technokraté nemají nic společného s jakoukoli - i tmavě rudou - politickou barvou, nebo tito údajní experti nejsou tak nestraničtí, jak by měli být. Vypadá to, že na Česko se hodí ten druhý výklad," píše ve svém komentáři rakouský deník.
"To, že jsou prezidentem Milošem Zemanem instalovaní 'experti' okolo premiéra Jiřího Rusnoka v pražském parlamentu všechno jiné jen ne oblíbení, ale hlavu státu netrápí. Stejně jako skutečnost, že by pravice, která narazila kvůli bizarnímu skandálu plného sexu, lží a špiclování, mohla složit nový kabinet, kdyby ji někdo nechal," poznamenává komentátor a jedním dechem dodává, že Zeman ji nenechá.
"Místo toho se mu líbí v roli vulgárně populistického Martina Luthera, který je připraven pro své přesvědčení i krvácet," soudí vídeňský list, podle něhož Zemanovo středeční ujištění, že druhý pokus o sestavení vlády nedá, i kdyby ho lámali v kole, zní stejně jako reformátorův slavný výrok: "Tady jsem a nemohu jinak." "Aplaus od komunistů je tím prakticky zaručen," dodává Die Presse.