L'Espresso: O ruském financování Ligy se jednalo nejméně do února

Jednání o ruském financování italské vládní strany Liga neskončilo setkáním šestice Italů a Rusů loni v říjnu v Moskvě, ale táhlo se nejméně do konce února. Tvrdí to italský týdeník L'Espresso a dokumenty, které to dokládají, zveřejní tuto neděli. Šéf krajně pravicové Ligy, ministr vnitra Matteo Salvini, tvrdí, že z Ruska nedostal ani rubl. L'Espresso, jenž o kauze v únoru informoval, i americký server Buzfeed, který ji oživil zveřejněním nahrávek z moskevského hotelu, přiznávají, že není jasné, zda dohoda byla uzavřena a zda Liga nakonec ruské peníze dostala.

S trojicí Rusů se podle deníku L'Espresso setkal v moskevském hotelu Metropol Salviniho bývalý mluvčí Gianluca Savoini a další dva Italové. Dojednávali prodej ropy přes prostředníky se slevou šest procent, která měla přes finanční kanál skončit na kontě Ligy. Analytikové z energetického odvětví pro web BuzzFeed úhrn slevy odhadli na 65 milionů dolarů.

L'Espresso má k dispozici obchodní nabídku, kterou ruské společnosti Rosněfť adresovala deset dní po moskevské schůzce londýnská investiční banka. Nabídka obsahuje stejné podmínky, o nichž mluvila šestice Italů a Rusů 18. října v hotelu Metropol.

Jednání pokračovala nejméně do konce února, tvrdí italský týdeník. To by znamenalo, že zástupci Ligy s Rusy obchod domlouvali ještě tři měsíce před volbami do Evropského parlamentu, kvůli nimž, jak vyplývá ze zveřejněných nahrávek, se Italové na schůzce snažili transakci uspíšit. Salviniho Liga evropské volby v Itálii na konci května vyhrála, získala 34,3 procenta hlasů.

Tvrzení, že o transakci se jednalo minimálně do konce února, L'Espresso dokládá interním dokumentem jiné ruské společnosti, Gazprom, a odpovědí, kterou Savoinimu poslala investiční banka. Tu u hotelového stolu zastupoval právník Gianluca Meranda a její jméno týdeník zveřejní spolu s dokumenty v neděli.

Meranda zde jako konečného kupce uvádí italskou energetickou firmu Eni. Ta týdeníku L'Espresso odpověděla, že "se nijak nepodílela na činnosti, která by vedla k financování politických stran".

Kauzu vyšetřuje milánská prokuratura jako možnou mezinárodní korupci. Podle italského práva nemohou politické strany brát peníze od zahraničních subjektů.

V pondělí byl vyslechnut Savoini, který o záležitosti mlčí. Salvini se nejprve vazby na něj pokoušel popřít. Premiér Guiseppe Conte ale později uvedl, že Savoiniho na jednání a večeři s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který byl na počátku měsíce v Římě, pozval Salviniho poradce pro mezinárodní vztahy Claudio D'Amico.

Šéf Ligy celé vyšetřování označil za "směšné", soustavně jej zlehčuje a zprvu odmítal o kauze vypovídat před parlamentem. Později k tomu pod tlakem neurčitě svolil.

Policie si ve čtvrtek k výslechu předvolala Merandu, který přiznal, že na moskevské schůzce byl. Dorazil se svým právním zástupcem a rozhodl se nevypovídat. Vyslechnut má být i třetí z Italů, kteří jednali s Rusy, bývalý bankéř Francesco Vannucci.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Itálie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat