6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Německá kancléřka Angela Merkelová slíbila, že po zářijových parlamentních volbách hodlá vedle snahy o vyrovnaný rozpočet uplatňovat i politiku podpory domácí poptávky. Německo je svou poptávkou povinno podporovat ekonomiku eurozóny, prohlásila Merkelová v dnešním předvolebním projevu. Zároveň napadla jako škodlivé plány levicové opozice na zvýšení daní a zdůraznila, že její daňová a investiční politika přispěla k dnešní nízké nezaměstnanosti a odolnosti ekonomiky v době krize v měnové unii.
"Podnikli jsme všechna tato opatření, protože máme odpovědnost za posílení domácí poptávky vzhledem k tomu, jak nejistá je situace v eurozóně," řekla Merkelová v projevu před vlivným průmyslovým svazem BDI. "Dlouhodobě může Německo prosperovat pouze tehdy, pokud se ekonomika Evropy a zvláště eurozóny dostane zpátky na nohy," dodala. Při řešení krize eurozóny "ještě nejsme na konci cesty", řekla.
Merkelová tak vychází vstříc Francii a dalším zemím Evropy, které po Německu požadují, aby svůj tlak na úspory doplnilo posílením domácí poptávky. Ta by nasávala dovoz zejména ze zemí jižní Evropy, které zažívají těžkou recesi. Německo by tak muselo do jisté míry korigovat tradiční orientaci své ekonomiky na vývoz.
Merkelová trvá na tom, že úsporná politika a ekonomický růst jsou dvě strany téže mince. "Bylo možné (v Německu) ozdravit rozpočet a posílit domácí politiku. Jsme tedy pro Evropu nejen ochráncem stability, ale i motorem růstu," řekla.
Merkelová dala jasně najevo, že její konzervativní strana CDU, která má v zářijových volbách největší šance na vítězství, rozhodně nemá v úmyslu zvyšovat daně. Kritizovala přitom plány opoziční SPD a jejích spojenců Zelených, kteří chtějí po případném převzetí vlády zvýšit daně bohatým. "Jakékoli narušení nynějšího klimatu by byla rozhodně chyba, takže my daně nezvýšíme," řekla.
Merkelová hodlá po volbách pokračovat ve strukturálních reformách, díky nimž se Německo od počátku tisíciletí stalo z tehdejšího "nemocného muže Evropy" opět silnou a odolnou ekonomikou. Za svůj první povolební úkol ale označila reformu nynějšího neúnosného systému podpory obnovitelných zdrojů energie. Prudkého růstu konečných cen elektřiny, který tento systém vyvolal, má už dost většina Němců i německých firem, které se obávají ztráty své konkurenceschopnosti.