Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Česku v září nečekaně stouplo

Spotřebitelské ceny klesly v září proti srpnu o 0,2 %. Vývoj ovlivnilo zejména snížení cen v oddíle rekreace a kultura a v oddíle doprava. Meziročně však vzrostly spotřebitelské ceny o 0,4 %, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v srpnu.

"Za meziměsíčním poklesem inflace stál především vývoj cen v oddíle rekreace a kultura díky konci letní sezóny, který se projevil v poklesu cen dovolených. K tomu se přidalo pokračování poklesu cen pohonných hmot. Opačným směrem působily ceny potravin a položky spojené se začátkem školního roku (poplatky ve školkách, školné, ceny stravování). I meziroční vývoj inflace v srpnu ovlivnily ceny dovolených, které jsou oproti loňskému roku vyšší téměř o 7 %. Ceny potravin po negativním vývoji z minulých měsíců mírně zmenšily svůj pokles (meziměsíčně se zvýšily). Ve směru vyšší inflace působily také ceny tabákových výrobků, alkoholických nápojů a cen v oddíle bydlení (vodné, stočné, nájemné atd.). Opačným směrem působily výrazně ceny pohonných hmot, jejichž negativní vliv vypadne z meziroční inflace až na začátku příštího roku," okomentoval zprávu Jiří Polanský, analytik z České spořitelny.

"Celkově se tak cenový vývoj v ČR nemění. Ceny tlačí dolů pohonné hmoty a ceny potravin. K tomu se přidává také nízký cenový růst v zemích eurozóny, protože si nízkou zahraniční inflaci přes vývoj dovozních cen dovážíme. Oproti těmto efektům působí vývoj domácí ekonomiky, který se postupně projevuje v růstu poptávkové inflace. Ve zbytku letošního roku zůstane inflace nízká. Na začátku příštího roku dojde k vypadnutí loňského poklesu cen pohonných hmot, který bude stát za skokovým zvýšením inflace. Ta nicméně i přesto zůstane nízká a bude se vracet ke svému cíli jen postupně. I aktuální vývoj na trhu práce není příliš inflační a mzdový růst začne výrazněji ovlivňovat míru inflace až ve druhé polovině příštího roku. Celkově se tak inflace dostane na cíl až na začátku roku 2017, kdy očekáváme opuštění kurzového závazku ČNB," dodává Polanský.

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura ovlivnilo podobně jako v minulých letech hlavně snížení cen dovolených s komplexními službami o 13,8 % v důsledku končící letní sezóny. V oddíle doprava pokračoval druhý měsíc pokles cen pohonných hmot, který v září činil 3,4 %. Průměrná cena benzinu Natural 95 (31,65 Kč/l) byla v září nejnižší od března 2015, cena motorové nafty (30,28 Kč/l) dokonce od března 2010. Z potravin klesly zejména ceny mléka o 1,2 %, sýrů o 2,4 %, olejů a tuků o 1,6 %, cukru o 2,8 %, nečokoládových cukrovinek o 2,1 % a nealkoholických nápojů o 1,8 %.

Na zvyšování celkové úrovně spotřebitelských cen v září působil především růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje způsobený zejména zvýšením cen zeleniny o 12,0 %, z toho ceny brambor vzrostly o 21,8 %. Ceny ovoce se zvýšily o 1,1 %. Z ostatních druhů potravin vzrostly zejména ceny pekárenských výrobků a obilovin o 0,6 %, čokolády a čokoládových výrobků o 1,0 %, včelího medu o 1,7 %, polévek a omáček o 3,4 %, soli a koření o 7,9 %. Růst cen v oddíle odívání a obuv ovlivnilo zvýšení cen oděvů o 2,2 % a obuvi o 4,7 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák vzrostly ceny alkoholických nápojů o 1,0 %. V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly poplatky v mateřských školách o 1,5 %, školné na středních soukromých školách o 1,4 %, školné na veřejných vysokých školách o 1,8 %, poplatky za výuku jazyků o 1,8 % a poplatky v základních uměleckých školách o 1,3 %. Podobně v oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny za ubytování v internátech o 1,1 % a na vysokoškolských kolejích o 0,6 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,3 %, zatímco ceny služeb o 0,9 % klesly.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 0,4 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v srpnu. Toto mírné zvýšení meziročního růstu ovlivnily zejména ceny v oddíle rekreace a kultura, kde ceny dovolených s komplexními službami vzrostly o 6,8 % (v srpnu o 6,4 %) a ceny rekreačních a kulturních služeb o 1,5 % (v srpnu o 0,5 %). V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje došlo ke zmírnění poklesu cen především vlivem zrychlení růstu cen zeleniny v září na 18,4 % z 11,0 % v srpnu v důsledku zvýšení cen brambor o 51,6 % ze srpnových 19,8 %. Vliv mělo i snížení poklesu cen některých potravin. Ceny chleba i běžného pečiva byly v září nižší shodně o 1,5 % (v srpnu o 3,2 %, resp. o 2,8 %), vajec o 3,5 % (v srpnu o 5,5 %), jogurtů o 0,8 % (v srpnu o 8,1 %).

Na zvyšování cenové hladiny měly v září nadále největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny tabákových výrobků vzrostly o 8,5 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny vodného o 3,4 %, stočného o 2,8 %, čistého nájemného o 0,9 %, tepla o 2,2 %. Ceny elektřiny byly meziročně nižší o 0,6 %. V oddíle odívání a obuv byly vyšší ceny obuvi o 9,5 % a ceny oděvů o 0,6 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 1,5 % a ubytovacích služeb o 0,1 %. V oddíle ostatní zboží a služby vzrostly ceny pojištění o 2,4 % a ceny finančních služeb o 2,2 %.

Na snižování meziroční cenové hladiny působil nejvíce pokles cen v oddíle doprava, který se v září ještě prohloubil vlivem cen pohonných hmot, které byly v září meziročně nižší o 15,1 % (v srpnu o 12,0 %). Naopak snižující vliv cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se v září zmírnil. Pokračoval pokles cen v oddílech zdraví (vliv zrušení regulačních poplatků), pošty a telekomunikace.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 0,7 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,4 %.

Zdroj:
ČSÚ
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat