Objem čínského kapitálu v českých firmách loni vzrostl o 110 %, Západ čínské investory vítá opatrně

Objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem se mezi lety 2014 a 2015 zvýšil o 110 % na 5,83 miliardy korun. V žebříčku největších zahraničních majitelů českých firem se tak Čína posunula na 21. příčku. Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury české podnikatelské sféry, kterou v úterý zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Čínský kapitál je přítomen ve více než 2 100 českých firmách. Mezi zahraničními vlastníky tuzemských společností dominuje kapitál z Nizozemska, Německa, Rakouska a Lucemburska.

"Objem čínského kapitálu v českých firmách letos zatím stagnuje, nicméně již byly oznámeny další akvizice, a tak je zřejmé, že čínský kapitál v naší ekonomice v nejbližší době ještě výrazně posílí," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Čínské investice tvoří ani ne procento zahraničních investic v ČR

Čínské investice se na všech zahraničních investicích v Česku podílejí 0,36 %. Z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků vyplývá, že do Číny vyváží každý desátý tuzemský exportér a 34 % vývozců očekává další zvýšení objemu vývozů.

Rostoucí čínské investice v ČR tuzemští podnikatelé nevnímají jako riziko. Pětina malých a středních firem v nich spatřuje určitou hrozbu, ale stejný počet podniků projevuje o čínský kapitál zájem. Téměř 60 % českých podnikatelů vnímá příliv čínského kapitálu neutrálně.

"Ze zemí V4 je v ČR méně čínských investic než v Maďarsku nebo Polsku, z pohledu počtu projektů jsme vůči oběma zemím na polovině, z pohledu finančního vyjádření investic například vůči Maďarsku dokonce jen na jedné třetině," uvádí analýza.

Z Číny dováží každý každý čtvrtý tuzemský importér. Na rozdíl od exportérů ale neočekávají výraznější zvyšování dovozů. Stále převládá názor, že zboží z Číny neodpovídá zcela požadavkům na kvalitu. Spíše negativně hodnotí kvalitu dováženého zboží skoro polovina importérů.

Loni meziročně vzrostl celkový export ČR do Číny o 7,2 % na více jak 45 miliard korun. Včetně reexportů pouze přes Německo vyváží Česko do nejlidnatější země světa zboží již za téměř 100 miliard korun. Analýza uvádí, že menší a střední firmy stále vnímají Čínu jako rizikového partnera. "Výsledky ukazují, že naše firmy mají stále obavy z určité nespolehlivosti čínských odběratelů. Tato obava převažuje dokonce i nad tím, jak komplikovaně vidí podniky nalezení zajímavého obchodního partnera," uvádí dokument.

Západ vítá čínské investice opatrně

Čínské peníze se z Číny valí do čehokoli od obytných nemovitostí po výrobce průmyslových hnojiv a vše nasvědčuje tomu, že tento trend ještě zrychlí. Světové a státní instituce, především vlády v západních zemích, ale na takový příliv peněz nejsou připravené, napsal v komentáři ekonomický list The Financial Times.

Čínské investice do zahraničních fúzí a akvizic dosáhly jen v letošním roce 106 miliard dolarů, což je už skoro stejně jako úhrnná suma 109 miliard dolarů za celý uplynulý rok. Jediná čínská společnost Anbang Insurance nabídla tento měsíc 20 miliard dolarů za dva americké hotelové řetězce Starwood Hotels a Strategic Hotels & Resorts.

Přestože přínosy rychle rostoucích čínských zahraničních investic jsou teoreticky obrovské, existují i rizika. Mnoho společností, které akvizice uskutečňují, má na svých bedrech v domácím prostředí mimořádně velkou dluhovou zátěž, což vyvolává otazníky nad udržitelností jejich obchodů v zahraničí.

Čína rovněž zápasí s tím, aby zastavila znepokojující odliv kapitálu, a některé z těchto akvizic jsou podle všeho součástí tohoto trendu. Pokud některé čínské společnosti nakupují v zahraničí čistě jen proto, aby poslaly své peníze pryč ze země, nemusejí být odhodlány usilovat o dlouhodobou úspěšnost svých akvizic.

Západní vlády by podle Financial Times měly po čínských firmách požadovat transparentnost, stejně jako tomu bylo u debaty kolem státních investičních fondů před deseti lety. Pomohlo by to zajistit, aby se akvizice nebo nákupy nemovitostí nevyužívaly jako nástroj úplatných úředníků nebo podnikatelů, jak urychleně dostat své nečestně vytvořené zisky ze země.

V mnoha zemích rovněž existuje strach, že čínské obchodní investice slouží jako trojský kůň, kterým získávají finanční krytí nekalé plány autoritářské čínské komunistické strany.

Podle Financial Times je pravdou, že státní podniky a soukromé firmy svoje zahraniční investice často propagují jako transakce se zásadním významem pro čínský veřejný zájem, avšak do velké míry tomu tak je kvůli vysokým požadavkům domácích regulátorů na zahraniční obchody. Ve skutečnosti stojí za těmito investicemi téměř vždy čistě obchodní důvody. Větší transparentnost čínských společností ohledně financí a vlastnické struktury by obavy kolem jejich motivů pomohla rozptýlit.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 7. 2021 12:21
Investorský magazín: Letní tržní edukace s Filipem Kejlou
Česká republika
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzdělání
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
24. 4. 2021 20:31
Petr Novotný (Investiční web): Experti varují před rizikem vyšší volatility, zároveň ale nabízejí i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 7. 2021 14:11
Investice do (českého) umění: Trh u nás dozrává, neseriózní nabídky mě štvou. Náš fond má fungovat…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sběratelství
Přestat sledovat
Umění
Přestat sledovat
8. 6. 2021 17:01
Radomír Eliáš: Investování do kryptoměn vyžaduje mimořádně kritický pohled, páka je velmi nebezpečný…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat