Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční domy zdržely výplat dividend minimálně do října letošního roku. Dopoledne indexy v Evropě část ztrát smazaly, odpoledne se vyvíjely smíšeně a nakonec den uzavřely v plusu. Americké akcie seanci zahájily růstem a v plusu den i uzavřely.

Kolem 9.30 panevropský index FTSE 100 klesal o procento na 307,78 bodu, britský FTSE 100 ztrácel 1,44 %, francouzský CAC 40 odepisoval 1,39 % a německý DAX se snižoval o 0,71 %. Pražská burza podle indexu PX ve stejnou chvíli klesala o 2,98 %, nejvýrazněji oslabovaly akcie Erste Group Bank (-3,87 % na 482 Kč) a Monety Money Bank (-3,19 % na 51,55 Kč).

MONETA Money Bank informovala, že se rozhodla revidovat střednědobý výhled, který byl zveřejněn 6. února, z důvodu nových ekonomických podmínek vyvolaných pandemií nemoci COVID-19. Snížení úrokových sazeb a předpokládané zpomalení růstu ekonomiky negativně ovlivní jak úvěrovou aktivitu, tak celkové obchodní výsledky. Banka proti původním odhadům očekává nižší provozní výnosy vlivem nižšího čistého úrokového výnosu a čistého výnosu z poplatků a provizí.

V závěru minulého týdne světové akcie oslabily, ve většině případů ale v týdenním horizontu zpevnily. Investoři v uplynulých dnech pozitivně hodnotili odhodlání vlád a centrálních bank bojovat proti dopadům šíření koronaviru a epidemie nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, na ekonomiku. Ve Spojených státech byl v závěru týdne schválen balík opatření na podporu ekonomiky v rekordním objemu 2,2 bilionu USD.

Akcie v Asii a Tichomoří stále jako na houpačce
Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek opět smíšeně a vítězové a poražení si vyměnili role. Australská burza ztratila více než 5 %, ale Japonské akcie přidaly bezmála čtyři procenta.
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %
Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a seanci nakonec benchmark uzavřel přibližně dvě a půl procenta v minusu. Oslabila většina hlavních emisí včetně akcií energetické firmy ČEZ, se kterými se obchodovalo v největším objemu. V týdenním horizontu index PX přidal necelých šest procent.
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu
Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně prodejců, a tak hlavní benchmarky ztráty během dne prohloubily i na více než pět procent. Celý uplynulý týden byl ovšem pro evropské akcie ziskový.
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly
Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké ekonomiky. Část ztrát se podařilo smazat poté, co Sněmovna reprezentantů schválila rekordní balík na pomoc ekonomice postižené pandemií nemoci COVID-19. Za celý týden však všechny tři hlavní indexy prudce vzrostly, Dow nejvíce od června 1938.

Akcie v Asii a Tichomoří za sebou mají další den, kdy seance skončila s poměrně výraznými rozdíly ve výsledcích. A byl to opět australský trh, který na tom byl úplně jinak než zbytek burz v Asii. Nejlépe na tom byly v pondělí australské akcie, když index S&P/ASX 200 skončil se ziskem rovných 7 %. Největší propad zaznamenaly akcie v Japonsku, kde index Nikkei 225 ztratil 1,57 % a index Topix odepsal 1,64 %. Čínské akcie rovněž padaly, index Shanghai Composite ztratil 0,9 % a Shenzen Composite odepsal 2,11 %.

Cena ropy v pondělí ráno klesla na nejnižší hodnotu od roku 2002, protože Saúdská Arábie a Rusko nejsou ochotné se domluvit na ukončení cenové války.

Krátce před polednem pražská burza podle indexu PX klesala o 0,99 %, panevropský index STOXX Europe 600 klesal o 0,68 %, FTSE 100 se snižoval o 0,86 %, DAX oslaboval o 0,15 % a CAC 40 ztrácel 0,87 %.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Německo letos čeká hluboká recese, přinejmenším v prvním pololetí. Za celý rok ekonomika podle hlavního scénáře klesne zhruba o 2,8 %, očekávají ekonomové, kteří radí německé vládě. Možný je podle nich ale i pokles hrubého domácího produktu až o 5,4 %. Skupina expertů to v pondělí uvedla v analýze dopadů koronaviru na německé hospodářství.

Futures na americké akcie se kolem 13.20 SELČ pohybovaly zhruba půl procenta v plusu. Futures na S&P 500 rostly o 0,43 %, futures na index Dow přidávaly 0,14 % a futures na Nasdaq Composite se zvyšovaly o 0,52 %. V Evropě STOXX Europe ve 13.30 klesal o 0,44 %, FTSE 100 ztrácel 0,77 % a CAC 40 odepisoval 0,84 %. Německý DAX se dostal nad nulu a rostl o kosmetických 0,06 %. Index PX pražské burzy v 13.30 klesal o 1,16 % na 772,19 bodu.

Fond Quant: Akciové trhy se propadly více, než odpovídá hrozbám
Světové akciové trhy se v souvislosti s koronavirem propadly více, než by odpovídalo skutečným hrozbám, jež pandemie přináší. Důvodem je mimo jiné strach živený rychlostí zpravodajství a šířením zpráv na sociálních sítích. Akcie navíc byly před příchodem krize nadhodnocené o 17 %. Vyplývá to z analýzy algoritmického fondu Quant.

Ekonomická nálada v eurozóně i v celé Evropské unii v březnu zaznamenala rekordní propad. Kvůli koronaviru se výrazně snížila důvěra mezi spotřebiteli i ve všech hospodářských odvětvích, v mnoha případech ještě před zavedením omezení, k nimž přistoupily jednotlivé státy. Uvedla to v pondělí Evropská komise. Markantně klesl rovněž index očekávání u vývoje zaměstnanosti.

Eurozóna - index spotřebitelské důvěry Evropské komise

Australský premiér Scott Morrison v pondělí slíbil, že v příštích šesti měsících podpoří vláda pracovní místa 130 miliardami australských dolarů (dva biliony korun). Podle agentury Bloomberg hrozí australské ekonomice nejhlubší recese za 90 let. Hrubý domácí produkt (HDP) Austrálie v prvním čtvrtletí klesne zhruba o deset procent, uvedl ekonom James McIntyre z Bloomberg Economics. Postupné oživení má přijít až v posledních třech měsících. Za celý rok se tak HDP má snížit o šest procent. Na úroveň před koronavirem se má ekonomická aktivita Austrálie podle McIntyra vrátit nejdříve za tři roky.

Německý statistický úřad v pondělí odpoledne v předběžné zprávě uvedl, že inflace v zemi v březnu prudce klesla. Meziroční růst cen v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %. Inflace je nižší, než očekávali analytici, a zároveň se nachází výrazně pod cílem Evropské centrální banky, která chce mít inflaci těsně pod 2 %. ECB tak má podle analytiků prostor na to, aby zaváděla stimulační opatření na podporu evropské ekonomiky, zasažené krizí kolem koronaviru.

Německo - index spotřebitelských cen

Obchodování ve Spojených státech začalo v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance index Dow rostl o 0,22 %, S&P 500 se zvyšoval o 0,91 % a Nasdaq Composite přidával 1,26 %. Evropský index STOXX Europe 600 ve stejnou chvíli rostl o 0,14 %.

Západoevropské burzy nakonec den uzavřely v plusu. Index STOXX Europe 600 posílil o 1,28 % na 314,88 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,97 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,62 % a německý DAX přidal 1,9 %. Z jednotlivých titulů výrazně zpevnily například Deutsche Post (+8,7 %) nebo Evolution Gaming Group (+11,15 %). Nedařilo se naopak cenným papírům Cineworld Group (-12,38 %) nebo Rolls-Royce Holdings (-11,9 %) a Airbus (-10,62 %).

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou
Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou pohybovaly po většinu dne. V závěru seance ale zesílil nákupní apetit a benchmarky se dostaly do plusu.

Index PX pražské burzy nakonec klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly akcie energetické skupiny ČEZ a bank. Akcie bankovní skupiny Erste zaznamenaly nejvýraznější propad z hlavních emisí, a to o 7,06 % na 466 korun. Cenné papíry Komerční banky klesly o 3,67 % na 472 korun, akcie Monety Money Bank o 2,35 % na 52 Kč a akcie ČEZ o 0,7 % na 396 Kč.

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl
Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie energetické skupiny ČEZ a bank. Burza začátkem minulého týdne po předchozím propadu kvůli šíření koronaviru výrazně posílila až na skoro 808 bodů, ale od čtvrtka zase vytrvale oslabuje.

Americké akciové indexy kolem 18.30 rostly o dvě až tři procenta. Dow se zvyšoval o 2,43 %, index S&P 500 přidával 2,72 % a Nasdaq Composite posiloval o 3,06 %.

Pojišťovny Euler Hermes v nové analýze varovala, že oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021. V základním scénáři analýza modelovala tříměsíční šok s kompletní blokádou na jeden měsíc a následně částečnou aktivitu. Zohlednila také zmírňující se účinky politických opatření. "Při odhadu rozsahu škod jsme se inspirovali čínskými údaji za leden až únor, kde měsíc blokády způsobil pokles spotřebitelských výdajů o 13 %, pokles investicí o dvacet procent a pokles exportu o 16 %," uvedla manažerka Euler Hermes ČR Iva Palusková.

Investoři věnovali pozornost rovněž zprávě serveru televize CNBC, která upozornila, že hospodářské dopady šíření koronaviru by podle odhadů pobočky americké centrální banky v St. Louis mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. "Z historického hlediska jde o velice vysoké číslo, toto je však docela unikátní šok, jenž se liší od všech ostatních, které ekonomika USA v posledních sto letech zažila," uvedl ekonom Fedu v St. Louis Miquel Faria-e-Castro.

Americký index Dow si nakonec připsal 3,19 % na 22 327,48 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 3,35 % na 2 626,65 bodu a index Nasdaq Composite se zvýšil o 3,62 % na 7 774,15 bodu. Index volatility VIX klesl o 12,91 % na 57,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 0,726 %. Ceny ropy spadly o 6 %, mírně ztrácelo i zlato a nejsledovanější kryptoměny výrazně posílily (bitcoin +9 %).

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje
Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále panuje nejistota ohledně rozsahu hospodářských dopadů šíření koronaviru.

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v Evropě
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v ČR
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v Asii
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 7. 2021 12:21
Investorský magazín: Letní tržní edukace s Filipem Kejlou
Česká republika
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzdělání
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
24. 4. 2021 20:31
Petr Novotný (Investiční web): Experti varují před rizikem vyšší volatility, zároveň ale nabízejí i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 7. 2021 14:11
Investice do (českého) umění: Trh u nás dozrává, neseriózní nabídky mě štvou. Náš fond má fungovat…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sběratelství
Přestat sledovat
Umění
Přestat sledovat
8. 6. 2021 17:01
Radomír Eliáš: Investování do kryptoměn vyžaduje mimořádně kritický pohled, páka je velmi nebezpečný…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat