Pondělí na trzích: Asijské burzy převážně rostly, dařilo se i evropským a americkým trhům. Akcie CME v Praze po výsledcích vystřelily o 8 %

Většina asijských burz pondělní seanci zakončila v plusu. Rovněž akciové trhy v Evropě a Spojených státech týden zahájily růstem. Na pražské burze po výsledcích za poslední loňské čtvrtletí výrazně zdražily akcie mediální firmy CME. Trhy podpořil mimo jiné růst cen ropy způsobený předpovědí dočasného poklesu těžby suroviny ve Spojených státech.

Asijské burzy týden zahájily růstem

Čínský Shanghai Composite v pondělí připsal 2,37 % na 2 927,73 bodu, zatímco menší Shenzhen Composite zpevnil o 2 % na 1 888,18 bodu. Japonský Nikkei 225 přidal 0,9 % na 16 111,05 bodu, přičemž japonský jen se udržoval nad hladinou 112 USD/JPY.

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru Japonska v únoru klesl na 50,2 bodu, jak ukázala předběžná data agentury Markit (odhad: 52 bodů, leden: 52,3 bodu). Jihokorejský Kospi kolísal mezi ziskem a ztrátou a nakonec uzavřel na hladině 1 916,36 bodu. Australský S&P/ASX 200 posílil o 0,98 % nad psychologickou hranici 5 000 bodů a uzavřel na hladině 5 001,22 bodu. Většina jeho sektorů se pohybovala nad nulou, finanční sektor posílil o 0,9 %.

Akcie CETV na pražské burze po výsledcích vystřelily nahoru

Hlavní západoevropské trhy seanci zahájily růstem o více než jedno procento. Německý DAX přidával před 9.30 SEČ zhruba 1,6 %, francouzský CAC 40 rostl o 1,5 % a britský FTSE 100 zpevňoval o 1,2 %. Pražská burza v úvodu podle indexu PX zpevňovala zhruba o 0,6 %.

Před začátkem obchodování na pražské burze zveřejnila hospodářské výsledky za poslední tři měsíce loňského roku mediální firma CME. Společnosti, která v České republice vlastní televizi Nova a další televizní stanice, v posledním loňském čtvrtletí vzrostly v meziročním srovnání tržby bez vlivu změn měnových kurzů o tři procenta na 195,6 milionu USD. Firma rovněž oznámila restrukturalizaci svého nejdražšího dluhu prostřednictvím nové půjčky od BNP Paribas, jejímž garantem je Time Warner.

Provozní zisk CME za poslední tři měsíce loňského roku činil 46,5 milionu USD, o rok dříve společnost na úrovni provozního zisku vykázala za stejné období výsledek 38,3 milionu USD. Zisk z pokračujících operací dosáhl 1,1 milionu USD po ztrátě 17,8 milionu USD v posledním čtvrtletí roku 2014. Zisk OIBDA (provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace) se firmě zvýšil při vyloučení vlivu kurzových změn meziročně o 16 % na 56,2 milionu USD a OIBDA marže vzrostla na 28,7 % z 25,5 % ve 4Q2014. Akcie CETV dopoledne v reakci na výsledky přidávaly až 10 %.

"Celkově výsledky CME za čtvrtý kvartál vyzněly pozitivně. Za rok 2015 zaznamenaly všechny trhy CME 6% růst (v konstantních měnách) a my očekáváme pokračování silného růstu v domácích měnách i v nadcházejícím období v souladu s očekávaným ekonomickým růstem v regionu. Zisk OIBDA zaznamenal v konstantních měnách meziroční zlepšení o 16 %. Zlepšená provozní výkonnost byla reflektována v nižších provozních a programových nákladech a silném cash flow. Refinancování může přinést roční úsporu až 30-50 milionů USD. Současný ukazatel zadlužení čistý dluh/EBITDA se pohybuje na úrovni 8, očekáváme jeho snížení až k 7 v roce 2016. V důsledku pozitivního vyznění výsledků a především refinancování očekáváme pozitivní reakci trhu," dodala Renáta Ďurčová.

Ekonomickým datům vévodily předběžné indexy nákupních manažerů

Kolem 11.30 SEČ německý DAX přidával již téměř 2 %, CAC 40 rostl o 1,7 %, FTSE 100 zpevňoval o 1,2 % a tuzemský index PX rostl o 1,4 % na zhruba 883 bodů.

Z ekonomických dat dopoledne vyšly i v Evropě předběžné indexy nákupních manažerů. Kompozitní ukazatel pro eurozónu se podle předběžných údajů v únoru snížil na 52,7 bodu z 53,6 bodu při očekávání mírnějšího poklesu na 53,3 bodu. Podnikatelská aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny zpomalila na 12měsíční minimum.

Americké akcie obchodování zahájily rovněž výše. Index Dow v úvodu seance přidával 0,8 %, S&P 500 rostl o 0,9 % a Nasdaq zpevňoval o procento. Rovněž v USA vyšel předběžný index nákupních manažerů za zpracovatelský sektor. Zpracovatelský sektor ve Spojených státech v únoru podle předběžných dat agentury Markit zažil útlum. Index nákupních manažerů klesl na 51 bodů, tedy na nejnižší hladinu od října 2012, která sice stále značí expanzi, ale jedná se o výrazně slabší výsledek, než se čekalo. Trhy vyhlížely pokles na 52 bodů z lednových 52,4 bodu.

Burzy v Evropě a USA zisky udržely, akcie CME v Praze přidaly 8 %

Pražská burza nakonec podle indexu PX stoupla o 1,77 %. Největší zobchodovaný objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie posílily o 0,53 %. Firma v pondělí oznámila, že vstupuje do nizozemského projektu Rockstart, který podporuje projekty zaměřené na efektivnější využití energií. Akcie mediální CME nakonec přidaly více než 8 %. Dařilo se také bankovním titulům - Komerční banka připsala 0,75 % a Erste Group Bank 3,77 %.

Britský FTSE 100 uzavřel silnější o 1,47 %, francouzský CAC 40 o 1,79 % a německý DAX o 1,98 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 1,7 %, nahoru ho vedli především těžaři. Akcie společností Anglo American, Rio Tinto, Glencore a BHP Billiton patřily k nejúspěšnějším emisím v indexu FTSE 100.

Krátce po 18.00 SEČ se barel ropy Brent prodával za 35,17 USD a kurz eurodolaru se pohyboval kolem 1,1013. Index Dow ve stejnou chvíli zpevňoval o 1,3 %, širší S&P 500 přidával 1,3 % a Nasdaq Composite rostl o 1,4 %.

Dow nakonec přidal 1,4 % na 16 620,66 bodu, S&P 500 vzrostl o 1,45 % na 1 945,50 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,47 % na 4 570,61 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,6 % na 19,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 1,759 %. Všech deset hlavních sektorů skončilo v zelených číslech. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a energetickému odvětví, naopak relativně nejhůře si vedly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče.

Ceny ropy na světových trzích v pondělí výrazně vzrostly a americká lehká ropa WTI se vrátila nad hranici 30 dolarů za barel. Trh podpořila předpověď dočasného poklesu těžby ve Spojených státech. To by mohlo zmírnit vysoké přebytky, kvůli nimž ceny ropy za poslední rok a půl klesly zhruba o 70 %.

IEA: Rovnováha se na ropný trh začne vracet až příští rok
Na světovém trhu s ropou se začne obnovovat rovnováha mezi nabídkou a poptávkou teprve ve chvíli, kdy se pod tlakem nejnižších cen suroviny za posledních 13 let začne snižovat těžba ve Spojených státech. Produkce ropy v USA ale začne po přechodném poklesu znovu růst a v roce 2021 dosáhne rekordního maxima více než 14 milionů barelů denně. Ve svém střednědobém výhledu situace na trhu s ropou to v pondělí uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
CME (CETV)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Indexy nákupních manažerů (PMI)
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat