Pražská burza skončila v pátek v červených číslech, klesla i za celý uplynulý týden

Index PX v pátek odepsal 0,41 % na 977,58 bodu a za celý týden ztratil 1,6 %.

Dolů burzu v pátek stáhly akcie skupiny ČEZ a Erste Group Bank, které sice nedosáhly největšího zobchodovaného objemu, ale odevzdaly 1,49 %, respektive 0,92 %. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie O2 C.R., které zpevnily o 0,97 %. Co do objemu se O2 Czech Republic v patách držela Komerční banka, jejíž akcie posílily o 0,79 %.

Akcie pojišťovny VIG, na něž analytici z Raiffeisen Bank snížili investiční doporučení na "držet" z "kupovat" při cílové ceně 30 eur, zlevnily zhruba o procento.

Česká ekonomika má předpoklady k tomu, aby patřila v Evropě k rychleji rostoucím ekonomikám. Na páteční konferenci Vysoké školy finanční a správní to uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Důvodem je například relativně mírné zadlužení země, odolný a stabilní finanční sektor nebo i vlastní měna.

Hrubý domácí produkt ČR se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 4,5 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostl o 0,5 %. Zprávu zveřejnil v pátek Český statistický úřad.

Týden na BCPP: Index PX -1,6 %, NWR -33 %, Unipetrol +5 %

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze oslabily, index PX proti minulému pátku klesl o 1,6 %. Nejvíce klesající akcií byla opět těžební společnost NWR, naopak nejvíce rostl petrochemický holding Unipetrol. V předchozím týdnu index PX stoupl o 1,3 %.

"Investoři se v uplynulém týdnu zaměřili na makroekonomická data a další vystoupení zástupců ECB. Makroekonomická data byla spíše smíšená," jmenoval hlavní události světových finančních trhů analytik J&T Banky Milan Vaníček

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byla NWR, která klesla o 33,3 % na 0,10 Kč. Firma zveřejnila své výsledky už předminulý týden, ale investoři nadále zvažují, zda je vhodné i po relativně slabších číslech titul držet. Situace je velmi obtížná a riziko bankrotu je stále velmi vysoké.

NWR ve třetím čtvrtletí hospodařila se ztrátou 29 milionů eur při tržbách 159 milionů eur
Uhelná společnost New World Resources za třetí čtvrtletí vykázala ztrátu 29 milionů eur. Provozní ztráta dosáhla 18 milionů eur. Tržby NWR mírně stouply na 159 milionů eur ze 158 milionů eur v loňském třetím kvartálu. Na úrovni zisku EBITDA firma reportovala za první tři čtvrtletí roku záporný výsledek 4 miliony eur.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol, který přidal 5,2 % na 155,10 Kč. Mateřská společnost PKN Orlen uvedla, že stále zvažuje možnost výplaty dividendy ze zisku Unipetrolu vzhledem k dosavadním dobrým číslům, a to i přes nedávnou havárii v Chemparku Záluží u Litvínova.

PKN Orlen jedná s OMV a Shellem o koupi čerpacích stanic a zvažuje výplatu dividendy ze zisku Unipetrolu
Polská rafinérská společnost PKN Orlen údajně jedná s OMV a firmou Shell o koupi jejich čerpacích stanic. Kvůli antitrustovým záležitostem nicméně nemusí být schopná koupit stanice od obou firem. V případě rakouské OMV by mělo jít o 70 stanic, které firma nabízí k prodeji, Shell v České republice provozuje 172 čerpacích stanic. PKN Orlen prý taktéž zvažuje výplatu dividendy ze zisku českého Unipetrolu.

Příští týden bude velmi bohatý na důležitá makroekonomická data, včetně páteční nezaměstnanosti v USA. Nicméně hlavní událostí týdne by mělo být čtvrteční zasedání ECB, na němž by banka měla oznámit další uvolnění své měnové politiky.

"Jsme na příští týden pozitivní především pro evropské akcie, kterým by mělo pomoci očekávané rozhodnutí ECB," dodal Vaníček.

Zdroj:
BCPP, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat