Pražská burza v pátek při utlumeném objemu obchodování výrazně ztrácela. Index PX spadl pod hranici tisíce bodů

Index PX v pátek odevzdal 1,71 % a spadl pod hranici tisíce bodů na 991,13 bodu.

Objem obchodování byl v pátek utlumený, nedosáhl ani půl miliardy korun. Téměř polovinu z něj tvořily akcie ČEZ, které oslabily o půl procenta. Investoři v pátek sledovali především hlasování valné hromady firmy. Ta rozhodla, že členové představenstva a dozorčí rady ČEZ nedostanou odměny z loňského zisku. Zároveň schválila, že energetický gigant vyplatí svým akcionářům stejnou dividendu jako v minulých dvou letech, 40 korun za akcii před zdaněním. Celkem firma na dividendách z loňského zisku vyplatí zhruba 21,5 miliardy korun, což činí 73 % z očištěného čistého zisku skupiny za rok 2014. Český stát jako většinový akcionář získá asi 15 miliard korun.

Druhým nejobchodovanějším titulem na burze byla v pátek Komerční banka, jejíž cenné papíry odevzdaly 2,5 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, oslabila o 3 %. Agentura Reuters v pátek přinesl zprávu o tom, že rakouská bankovní skupina Erste Group chystá koupi maďarských aktivit americké banky Citigroup na poli drobného (retailového) bankovnictví.

Výraznější objem zaznamenaly také akcie O2 C.R., které ztratily 0,44 %, a cenné papíry pojišťovny VIG, jež zlevnily o procento. Rakouská pojišťovna v pátek oznámila, že koupila litevskou firmu Finsaltas, která se specializuje na prodej životního pojištění. Podmínky transakce nebyly zveřejněny. VIG pouze uvedla, že hodnota hrubého upsaného pojistného Finsaltas loni dosáhla 7,1 milionu eur.

Nad nulou se v pátek udržely pouze cenné papíry Pivovarů Lobkowicz (+0,47 %) a CETIN (+0,09 %).

Akcie na pražské burze v týdnu klesly o 1,4 % na 991 bodů

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily. Index PX klesl o 1,4 % na 991,1 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry telekomunikační společnosti CETIN, nejvíc ztratily akcie Unipetrolu a VIG. Vyplývá to z výsledků burzy. Minulý týden akcie klesly o necelé dvě procenta.

"V uplynulém týdnu byly akciové indexy ve vleku vyhrocující se situace v Řecku. V obavě, že by situace mohla skončit nekontrolovaným bankrotem Řecka a možná i opuštěním eurozóny, se akciové indexy otočily v pátek opět dolů. Evropský index Eurostoxx klesl za týden o 1,1 %, americké S&P bylo prakticky beze změny," uvedl analytik J&T Banky Pavel Ryska.

Hvězdou týdne a titulem s nejlepší výkonem se bez překvapení stala společnost Cetin, která přidala 25,1 % na 172,7 Kč. Důvodem skokového růstu byla nabídka odkupu od PPF. Posilovala i druhá telekomunikační společnost O2 C.R. s růstem o 10,8 % na 90,1 Kč.

Za celý týden nejvíce zaostaly akcie Unipetrolu s poklesem o 4,7 % na 154,8 Kč a pojišťovací skupiny VIG (rovněž o 4,7 % na 876,5 Kč).

V nadcházejícím týdnu za nejpodstatnější považuje Ryska poslední den obchodování s akciemi ČEZ s právem na dividendu 40 Kč ze zisku roku 2014, který připadne na úterý 16. června. Od středy se budou akcie společnosti obchodovat bez nároku na tuto dividendu a dá se čekat, že cena poklesne zhruba o její hodnotu.

Příští týden bude podle Rysky ze začátku ovlivněn tím, jak dopadne víkendové jednání mezi Řeckem a věřiteli. Druhým tématem příštího týdne bude zasedání americké centrální banky Fed. "Především vzhledem k napjaté situaci okolo Řecka máme na příští týden spíše opatrný výhled," odhadl Ryska.

Zdroj:
BCPP, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat