Pražská burza v pátek znovu stoupla, za celý týden index PX přidal přes procento

Pražská burza v pátek sedmý den v řadě uzavřela v zelených číslech, index PX zpevnil o 0,57 % na 1 007,87 bodu. Nahoru trh táhly akcie Monety Money Bank a petrochemického holdingu Unipetrol, nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ a tabákové firmě Philip Morris ČR. Objem obchodů byl s 563 miliony korun podprůměrný.

Nejobchodovanější byly v pátek akcie energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,32 % na 430,20 Kč. Nedařilo se ani tabákové firmě Philip Morris ČR (-0,12 % na 13 514 Kč), jež v pátek oznámila, že její akcionáři na valné hromadě schválili návrh na výplatu hrubé dividendy z loňského zisku ve výši 1 000 korun na akcii.

Další tituly ale zakončily obchodování v plusu. Nejvíce se dařilo mediální CME, která si připsala 3,28 % na 102,40 Kč, a petrochemického holdingu Unipetrol, jehož akcie si polepšily o 3,03 % po zprávě, že finanční skupina J&T, minoritní akcionář Unipetrolu, bude žádat na valné hromadě společnosti výplatu vyšší dividendy. Unipetrol navrhuje vyplatit 8,30 Kč na akcii. Jak CME, tak Unipetrol podle analytika České spořitelny Petra Bártka pokračují v pozitivní reakci na zveřejněné čtvrtletní hospodářské výsledky.

Solidní zisk zaznamenaly také sázkařská společnost Fortuna (+1,77 % na 115 Kč), Erste Group Bank (+0,58 % na 886 Kč), Komerční banka (+0,53 % na 955 Kč), MONETA Money Bank (+1,08 % na 79,60 Kč), textilka Pegas Nonwovens (+1,12 % na 849,40 Kč) a pojišťovna VIG (+0,66 % na 644 Kč).

Operátor O2 Czech Republic po pátečním oznámení, že v prvních třech měsících letošního roku hospodařil s čistým ziskem 1,29 miliardy Kč při výnosech 9,22 miliardy Kč, vzrostl o 0,07 % na 291 Kč. Výraznějšímu posílení akcií O2 podle Bártka bránil konferenční hovor, během něhož finanční ředitel podniku připustil, že firma vede diskusi s regulátorem ohledně cen mobilních dat.

"ČTÚ aktuálně pracuje na aktualizaci tzv. relevantních trhů. Ty jsou v současném uspořádání překážkou pro přímou regulaci cen mobilních dat pro domácnosti, protože samostatný relevantní trh domácností není definován. Finanční ředitel se také postavil rezervovaně k možnému zvyšování dividendového výplatního poměru nad 100 % zisku," dodal analytik.

Pražská burza (28. dubna 2017), zdroj: BCPP

Týden na BCPP: Index PX +1,1 %, CME +16 %, O2 C.R. -1,8 %

Za celý týden akcie na pražské burze posílily podle indexu PX o 1,1 %. "Poslední dubnový týden byl ovlivněn prezidentskými volbami ve Francii, zasedáním Evropské centrální banky a výsledkovou sezónou. První kolo prezidentských voleb ve Francii přijaly trhy pozitivně, ECB nepřinesla dle očekávání žádné překvapení a výsledková sezóna ve světě pokračovala v pozitivním módu. Výsledky francouzských voleb se projevily pozitivně do většiny akciových indexů. Ani domácí index PX nezůstal stranou," popsal dění na trzích analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Celkově kladné vyznění hospodářských výsledků CME znamenalo prudký růst ceny akcií, které v pátek uzavřely na 102 Kč, a byly tak proti závěru minulého týdne o 16 % silnější. O2, která zveřejnila výsledky v pátek, se s poklesem o 1,8 % stala nejvíce klesající akcií týdne. "I přes solidní čísla se na trhu již našli prodejci, kteří realizují své zisky po spanilé jízdě k úrovni 300 Kč," upozornil analytik.

První květnový týden bude ve většině Evropy zkrácený o pondělní Svátek práce. Investoři budou sledovat středeční zasedání americké centrální banky, pokračující výsledkovou sezónu a průzkumy před víkendovým druhým kolem prezidentských voleb ve Francii.

Za celý duben index PX zpevnil o 2,72 % a index PX-TR očištěný o dividendy, stoupl o 5,11 %.

Zdroj:
BCPP, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat