6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
V roce 1895 pomohl zachránit státní finance USA a 12 let nato odvrátil pád amerického bankovnictví. Není proto divu, že bývá John Pierpont Morgan, od jehož úmrtí 31. března uplyne sto let, označován za jednoho z největších amerických finančníků všech dob. Jeho portfolio bylo široké - stál i u zrodu korporace U.S.Steel, tehdy největší akciové společnosti světa, financoval automobilku, jež se později stala základem firmy Chrysler, či loďařskou společnost, jejíž pobočka vlastnila Titanic.
Charismatický bankéř, po němž byl v roce 1910 pojmenován i minerál morganit, byl též vášnivým sběratelem umění, zejména rukopisů a knih, které se v roce 1924 staly základem Morganovy knihovny a muzea v New Yorku. Řadu uměleckých předmětů daroval též Metropolitnímu muzeu umění v New Yorku, jehož byl i v letech 1904 až 1913 ředitelem.
John Pierpont Morgan se narodil 17. dubna 1837 v Hartfordu ve státě Connecticut do rodiny bankéře Junia Spencera Morgana. Navštěvoval matematicky zaměřenou školu v Bostonu a na univerzitě v německém Göttingenu získal titul z historie umění. Jako bankéř začínal ve dvaceti v Londýně v bance svého otce. Rok nato odjel do New Yorku, kde nejprve pracoval v rodinné pobočce, než v roce 1871 spoluzaložil banku Drexel, Morgan & Company, která se po smrti Anthonyho Drexela přejmenovala v roce 1895 na J. P. Morgan & Company.