Protesty tzv. žlutých vest přitáhly méně lidí než minulý víkend

(AKTUALIZOVÁNO, 13.55) Do protestu takzvaných žlutých vest se v sobotu po celé Francii zapojilo 69 000 demonstrantů, zatímco před týdnem jich do ulic vyšlo 84 000. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na odhad francouzského ministerstva vnitra. V Paříži přerostly protesty v násilí, podle místních úřadů bylo v metropoli 223 lidí zatčeno.

V Paříži zasahovala policie především na náměstí Bastily, kde se sešly čtyři různé průvody. Radikální demonstranti na členy bezpečnostních sil házeli kameny, policisté proti nim zakročili slzným plynem a vodními děly.

Střety se odehrály i v dalších městech jako v západofrancouzském Nantes či v Montpellier na jihu země, kde jednoho z policistů zranilo pyrotechnické zařízení.

Jeden z výrazných představitelů hnutí žlutých vest Jérôme Rodrigues byl v sobotu vážně raněn, do oka jej podle jeho právního zástupce zasáhl gumový projektil. "Je v šoku. Utrpěl tělesné postižení na celý život. Je to tragédie pro něj i jeho rodinu," řekl Philippe de Veulle televizi BFM a dodal, že jeho klient bude policii žalovat.

Rodrigues, jehož na Facebooku sleduje 50 000 lidí, před střetem s policií živě přenášel pomocí sociální sítě protest v Paříži. V nemocnici byl uveden do umělého spánku. Řekl, že ho zasáhla i další kontroverzní zbraň pořádkové policie - u nohy mu prý vybuchl speciální zásahový granát.

Dnes se v Paříži uskuteční demonstrace za "obranu demokracie a institucí", tedy proti žlutým vestám, kterou pořádají hnutí takzvaných červených šátků a modrých vest.

Proti restriktivní fiskální a sociální vládní politice protestují Francouzi od poloviny listopadu. První vlny protestů 17. listopadu se zúčastnilo 282 000 osob. Demonstranti, z nichž značnou část tvoří lidé s nižšími příjmy, upozorňují na vysoké ceny a tvrdí, že prezident Emmanuel Macron ignoruje potřeby běžných občanů a prosazuje reformy sloužící bohatým.

Tisíce tzv. červených šátků v Paříži protestovaly proti násilí

V Paříži se v neděli v dešti sešlo i několik tisíc členů hnutí takzvaných červených šátků na podporu demokracie a institucí. Vznik hnutí podnítilo podle agentury AFP násilí spojené s protesty tzv. žlutých vest, zejména poškození Vítězného oblouku v prosinci. V čele průvodu lidé skandovali "Ano demokracii, ne revoluci!". Někteří manifestující nesli vlajky Francie či Evropské unie, jiní měli trička s nápisy "Mám rád svou republiku" nebo "Konec násilí".

Pochod zorganizoval prostřednictvím facebooku inženýr z Toulouse Laurent Soulié, sympatizant strany prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM). Později se k němu přidalo hnutí takzvaných červených šátků, které se zrodilo v polovině listopadu na protest proti blokádám žlutých vest. K dnešní akci se připojilo pod podmínkou, že se bude pochodovat za republiku, a ne za Macrona.

"Manifestace není namířená proti žlutým vestám. Chceme jim tím říct: Vznášíte nějaké nároky, my to slyšíme, ale diskutuje se jinde než na ulici. Nejde blokovat zemi a hospodářství jen proto, že někdo prezidenta považuje za nelegitimního," interpretoval smysl dnešního průvodu senátor za LREM François Patriat, který se průvodu zúčastnil.

Soulié, prvotní iniciátor akce, tvrdí, že shromáždění reagují na "volání tiché většiny, která se už deset týdnů schovává doma".

Podle některých manifestantů, kterých se dotazoval deník Le Figaro, žluté vesty "nezastupují lid" a ti "skutečně chudí v ulicích měst nejsou". Jedna postarší žena reportérovi řekla, že by novináři měli přestat dávat žlutým vestám tolik prostoru a že nespokojení by "si měli sednout ke stolu a vést dialog".

U náměstí Bastily na průvod čekala hrstka žlutých vest, která červené šátky z dálky provokovala. Žádné potyčky nebyly hlášeny.

Zdroj:
ČTK
Francie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat