Průměrný český investor do fondů v prvním čtvrtletí vydělal 5,32 %
Průměrný český investor vydělal na investicích do fondů za první čtvrtletí letošního roku v průměru 5,32 %. V prvních třech měsících vydělávala téměř všechna aktiva, pouze dílčí fondy zaměřené na specifické alternativní investice vykázaly ztrátu. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.
Investiční fondy těžily zejména z růstu kapitálového trhu. Ten nejvíce ovlivnily kroky centrálních bank, ať už amerického Fedu nebo Evropské centrální banky, které shodně zvolily mírnější přístup k měnové politice, tedy především k navyšování úrokových sazeb. Pozitivně se to odrazilo v růstu cen akcií a dluhopisů, potažmo na výnosech investičních fondů, uvedl hlavní analytik Swiss Life Select Michal Holec.
"Do výkonností akciových podílových fondů se v prvním čtvrtletí 2019 výrazně promítl obrat trendu z konce loňského roku, který byl ve znamení výprodejů," řekl ČTK analytik Broker Consulting Martin Novák. Výkonnosti z prvního čtvrtletí jsou tedy podle něj jakousi korekcí.
Akciové podílové fondy vykázaly vysoký zisk - podle akciové složky Indexu CII750 si připsali od začátku letošního roku 9,02 %. Od počátku výpočtu indexu, který Swiss Life Select provádí od ledna roku 2018, je v nepatrné ztrátě 0,08 %. Konzervativní investoři, kteří peníze investovali do dluhopisových fondů, pak za první čtvrtletí vydělali v průměru 1,93 %, od začátku roku 2018 jsou v zisku 0,63 %.
V prvním čtvrtletí na tom byly nejlépe fondy zaměřené na technologie a Čínu. Fond Schroder ISF China vykázal zisk ve 25,46 %, fond Franklin Technology narostl o 24,14 %. Nejméně se dařilo fondům zaměřeným na "hedge fondové" strategie absolutních výnosů a alternativních rizikových přirážek, nedařilo se ani českým dluhopisovým fondům. Nejhorším fondem v prvních třech měsících letošního roku byl fond Schroder European Alpha Absolute Return, který zaznamenal ztrátu 6,26 %.
Dobře se dařilo akciovým podílovým fondům zaměřeným na Čínu. Tato země ohlásila nová konjunkturní opatření, jež mají zvrátit trend klesajících zisků tamních továren a spotřeby obyvatel, doplnil Novák.
O pozitivní situaci na kapitálových trzích v prvním čtvrtletí vypovídá skutečnost, že pouze 11 z celkových 785 fondů v Indexu českého investora CII750 bylo ztrátových.
Loni podílové fondy spíše prodělávaly. Nejhůře si vedly akciové fondy, které ztratily v průměru více než 11 procent hodnoty. Dluhopisové fondy prodělaly 0,4 %, fondy peněžního byly naopak v korunovém vyjádření přes čtyři procenta v plusu. Majetek, který mají Češi uložen v podílových fondech, klesl v roce 2018 o 10,6 miliardy na 472,9 miliardy Kč.