Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných údajů pokračoval tempem 2,4 %

Meziroční růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku podle zpřesněných údajů stagnoval na 2,4 %. Uvedl to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). První odhady úřadu uváděly, že meziroční růst hrubého domácího produktu proti druhému čtvrtletí zpomalil na 2,3 %. Statistici také upravili údaje o mezičtvrtletním růstu HDP, který dříve odhadovali na 0,4 %. V pátek uvedli, že dosáhl 0,6 %.

K meziročnímu růstu českého hospodářství přispěla podle ČSÚ hlavně domácí poptávka. "Významně rostla investiční aktivita podniků. Vyšší výdaje jsme zaznamenali u vládních institucí a růst podpořila i útrata domácností," doplnil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Tuzemská ekonomika vytrvale roste od konce roku 2013.

Útrata domácností stoupla mezičtvrtletně o 0,8 a meziročně o 3,1 %. Nejvýrazněji rostla podle ČSÚ spotřeba předmětů s dlouhodobou trvanlivostí. Vzrostly i výdaje na spotřebu u vládních institucí, a to mezičtvrtletně o 2,3 a meziročně o 5,3 %.

Především kvůli zvýšené investiční aktivitě státu, ale i pokračujícím investicím firem pokračoval ve třetím čtvrtletí vysoký růst investic. Podpořily ho hlavně investice do staveb, strojů včetně dopravních prostředků i do produktů duševního vlastnictví. Objem nákladů na mzdy ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 9,4 %. Zaměstnanost proti loňsku stoupla o 1,2 %.

Saldo zahraničního obchodu se ve třetím čtvrtletí proti loňsku snížilo o 22,5 miliardy korun. Vývoz stoupl meziročně o 4,5 a dovoz o 6,2 %. Na růstu vývozu se podle ČSÚ nejvíc podílel obchod s elektronikou a kovy. Růst dovozu táhl obchod s elektronikou a stroji.

Ředitel měnové sekce České národní banky Tomáš Holub uvedl, že HDP rostl tempem o 0,3 procentního bodu nižším, než odhadovala ČNB. Na pomalejší růst HDP proti očekávání ČNB měl podle Holuba vliv mírnější růst spotřeby domácností. Stejně tak působilo neočekávané meziroční zhoršení čistého vývozu.

"V souhrnu lze konstatovat, že v souladu s prognózou pokračovala ve třetím čtvrtletí letošního roku snížená dynamika růstu ekonomické aktivity. Podle stávající prognózy ČNB se růst HDP udrží v průměru letos i v dalších dvou letech mírně nad třemi procenty," uvedl Holub.

Zpomalení průmyslu zřejmě nadhodnotil vliv nových emisních norem

"Struktura růstu HDP v třetím čtvrtletí potvrdila, že expanze tuzemské ekonomiky byla tažena zejména domácí poptávkou, a to jednak z titulu příznivé spotřeby domácností tažené růstem mezd, jednak díky silné investiční aktivitě soukromých firem i vlády. Tahounem růstu se stávají služby, zatímco zpracovatelský průmysl rostl nejpomaleji od konce roku 2013," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.

"Zpomalení průmyslu je ale patrně nadhodnoceno vlivem nových norem pro emise automobilů, které stály za zpomalení výroby aut, zejména v Německu, což posléze negativně dopadlo i na tuzemský průmyslový subdodavatelský řetězec," pokračuje Seidler.

"Obecně však údaje o růstu ekonomiky vyznívají více pozitivně, než naznačoval první odhad. Mezičtvrtletně ekonomika vzrostla o 0,6 %, zatímco průměrný mezikvartální růst od roku 2016 činí 0,8 %," dodává.

xxx

"Data podle našeho názoru nepovedou ke změně politiky České národní banky. Začátkem tohoto měsíce centrální banka podle očekávání zvýšila úrokové sazby, hlavní sazba je tak nyní na úrovni 1,75 %. Celkově zatím v letošním roce zvýšila banka sazby pětkrát, což bylo dáno především proinflačním rizikem plynoucím ze silného trhu práce a slabou korunou," říká analytik Jan Žemlička z České spořitelny.

"V letošním roce se bude konat ještě jedno měnově-politické zasedání (20. 12.), kde očekáváme ponechání úrokových sazeb na dnešní úrovni. Vzhledem k současnému vývoji kurzu české koruny nicméně vidíme určitou pravděpodobnost, že ČNB přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb v prvním čtvrtletí 2019. Vývoj sazeb v roce 2019 bude podmíněn vývojem koruny, kdy slabší koruna bude znamenat rychlejší růst sazeb, a naopak," dodává Žemlička.

Analytici: Data ukazují na celoroční růst české ekonomiky pod úrovní 3 %

Celoroční růst hrubého domácího produktu bude podle analytiků lehce pod třemi procenty. Ve čtvrtém čtvrtletí by měl růst HDP mírně zrychlit, uvádějí ekonomové. Růst českého HDP stále považují za poměrně dobrý. Za celý loňský rok ekonomika vzrostla o 4,5 %.

"V každém případě lze současný růst stále považovat za solidní. Česká ekonomika dosáhla na přelomu roku vrcholu hospodářského cyklu a v novém roce začala postupně zpomalovat," uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. Celoroční růst ekonomiky skončí podle něj pod třemi procenty. "Nadále platí, že česká ekonomika ve více směrech naráží na své limity a tento obrázek nová data dokonce zvýraznila," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Růst české ekonomiky by měl podobně jako růst evropského HDP podle ekonoma z Komerční banky Viktora Zeisela v posledním čtvrtletí roku zrychlit. "Poté, co odezní jednorázové brzdy, by zahraniční poptávka měla znovu nabrat na síle. Domácí poptávka by si pak měla zachovat velmi dobrou dynamiku. Za celý letošní rok očekáváme růst HDP o 2,8 %. V příštím roce by domácí ekonomika měla mírně zpomalit na 2,7 %," uvedl.

Také Jakub Seidler z ING za celý letošní rok čeká růst HDP mírně pod úrovní 3 %. Obdobné tempo růstu čeká i pro příští rok.

"Je zřejmé, že období nejsilnějšího růstu ve stávajícím hospodářském cyklu má česká ekonomika již za sebou. Za celý rok 2018 očekávám růst HDP na úrovni 2,8 %, což bude znamenat výrazné zpomalení oproti roku 2017, zároveň ale půjde o návrat k dlouhodoběji udržitelnějšímu tempu," uvedl i hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Nová čísla potvrzují podle analytika ČSOB Petra Dufka, že si ekonomika udržuje solidní tempo růstu. "I když je růst HDP ČR podstatně nižší, než u ostatních zemí Visegradské čtyřky, nejde rozhodně o dramaticky slabý výsledek. Podíváme-li se totiž na výkon českého hospodářství v delším časovém období, zjistíme, že jsme si silný růst vybrali jaksi v předstihu před ostatními," uvedl.

Hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda upozornil, že polská ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí meziročním tempem 5,1 %, Maďarsko přidalo 5 % a Slovensko 4,6 %.

"Česká ekonomika doplatila na silnou provázanost s ekonomikou německou. Ta ve třetím čtvrtletí stagnovala vinou těžkostí v automobilovém průmyslu, který se potýká s přechodem na nové emisní testy a trpí také hrozbou světové obchodní války," uvedl Kovanda.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat