Šéf ČEZ ESCO: Náš provozní zisk bude letos asi 300 milionů korun

Provozní zisk EBITDA firmy ČEZ ESCO ze skupiny ČEZ bude letos činit přibližně 300 milionů korun. V rozhovoru s ČTK to uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. V loňském roce činil zisk EBITDA společnosti 243 milionů korun. Výši čistého zisku Čermák nespecifikoval. Firma je podle něj lídrem česko-slovenského trhu komplexních energetických služeb (ESCO - Energy Service Company).

Tržní potenciál ESCO služeb v Česku je podle Čermáka 70 miliard korun. V horizontu pěti let by z něj rád ČEZ ESCO získalo 15 až 20 procent. Tržby ČEZ ESCO za služby činily loni přes tři miliardy korun, letos je firma očekává mezi čtyřmi a pěti miliardami korun, příští rok pak zhruba na úrovni sedmi miliard korun. Celá skupina ČEZ loni utržila 203,7 miliardy Kč, meziročně o tři procenta méně.

ČEZ ESCO je od loňského roku velmi aktivní v nových akvizicích. Za 100 milionů korun například letos koupilo společnost Kart, která se se komplexním zajištěním provozu a servisu technického vybavení budov. Na začátku prosince firma oznámila, že zcela ovládne dodavatele vzduchotechniky AirPlus a firmu Easy Power, která vlastní a provozuje lokální distribuční soustavy. Společnost kupuje také nadpoloviční podíl ve výrobci a dodavateli osvětlení Hormen CE.

Podle Čermáka bude v následujících dvou letech následovat konsolidace a stabilizace celé skupiny, která má nyní 14 dceřiných firem. "Nevylučuji ale, že v Česku i v následujících letech dojde k nějakým akvizicím, pokud budou vytipované firmy zapadat do naší strategie," řekl ČTK Čermák. V jiných státech střední Evropy podle něj plánuje ČEZ v sektoru ESCO akvizičně růst. Posílit chce například na Slovensku. V poskytování energetických služeb by tam ČEZ mohl spolupracovat se státem ovládanou společností SPP, což v listopadu připustil předseda představenstva SPP Ján Valko.

V Česku se chce ČEZ ESCO podle Čermáka v příštích letech významně zaměřit také na elektromobilitu. Nabíjecí stanice by například ráda stavěla u prodejen vybraných dealerů společnosti Škoda Auto. Pražskému dopravnímu podniku (DPP) pak firma například pronajala nedávno na tři roky deset elektromobilů. Zaměstnanci DPP budou vozidla využívat pro služební cesty po městě. "Tyto příběhy už nejsou jenom o výstavbě veřejné sítě, která je spíše investicí do budoucna. Toto už jsou tvrdé komerční příběhy, které mají za sebou svoji EBITDU pro ČEZ ESCO," zdůraznil Čermák.

Firma ČEZ ESCO vznikla v roce 2014. Pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí. Mimo jiné zajišťuje dodávky komodit, energetické audity, energetické poradenství či výstavbu kogeneračních jednotek a instalací fotovoltaických elektráren. Má přibližně 1600 zaměstnanců.

Sedmačtyřicetiletý Čermák je generálním ředitelem ČEZ ESCO od loňského května. Předtím vedl mediální skupinu Economia Zdeňka Bakaly. Pracoval také jako obchodní ředitel Českého Telecomu či v ČSA. V 90. letech začínal jako novinář České televize. Vyzkoušel si také roli tiskového mluvčího a poradce někdejšího ministra průmyslu Vladimíra Dlouhého. V ČEZ už dříve působil, mimo jiné vedl aktivity firmy v Polsku.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat