SLEDOVALI JSME: Od řeckých voleb k bruselské dohodě z 20. února 2015

Předčasné parlamentní volby v Řecku vyhrála levicová SYRIZA a vytvořila koalici s Nezávislými Řeky. Co to znamená pro eurozónu a pro samotné Řecko, které dluží zhruba 320 miliard EUR?

Úterý 24. února 2015

19.55 Bývalý řecký premiér Antonis Samaras v úterý obvinil novou řeckou vládu vedenou levicovou stranou SYRIZA, že zemi dohodou s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) táhne do dalšího, v pořadí již třetího programu mezinárodní úvěrové pomoci, který bude od Řecka opět vyžadovat ústupky. Samaras proto tvrdí, že se pro Řecko vlastně nic nemění.

19.44 Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr financí Wolfgang Schäuble doporučili poslancům Spolkovému sněmu, aby schválili prodloužení úvěrové pomoci pro zadlužené Řecko. Souhlas Spolkového sněmu je nutný pro uvolnění pomoci pro Řecko, řada německých poslanců se ale k dalším úvěrům staví zdrženlivě.

14.59 Slovenský ministr financí Peter Kažimír na svém twitterovém účtu oznámil, že páteční dohoda s řeckou vládou platí a takzvaná Euroskupina schválila prodloužení záchranného programu. Zprávu vzápětí potvrdil řecký ministr financí. Index aténské burzy ASE v reakci na to posiloval o více než 8 %.

10.25 Řecká vláda předala do Bruselu seznam svých zamýšlených reformních opatření v pondělí večer, tedy v termínu, na kterém se Euroskupina v pátek dohodla. Uvedl to v úterý její šéf, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, na jednání hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu. Návrh podle něj nyní Evropská komise, Evropská centrální banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond (MMF) posuzují. Dijsselbloem sám nechtěl zatím řecký dokument nijak hodnotit. Opět také jednoznačně odmítl možnost řeckého odchodu z eurozóny.

7.38 Ministři financí z členských zemí eurozóny se mají odpoledne v telefonické konferenci vyjádřit k řeckým reformním opatřením. Jejich soupis se Atény původně zavázaly předložit do pondělí, ale nakonec by ho měly dodat až v úterý.

7.23 Řecko zveřejnilo nástin seznamu chystaných reforem, jehož odevzdání je podmínkou prodloužení úvěrového programu. Informoval o tom server BBC. Zveřejněný seznam podle něj zahrnuje opatření, která se všeobecně předpokládala, včetně plánů na boj s daňovými úniky a korupcí. Nastiňuje rovněž návrhy k omezení státní správy. Atény měly podle páteční dohody odeslat seznam reforem do Bruselu nejpozději v pondělí, nakonec by jej však měly oficiálně předložit až v úterý. Odpoledne se k seznamu mají v telefonické konferenci vyjádřit ministři financí zemí eurozóny.


Pondělí 23. února 2015

17.51 Řecko se v souvislostí s finanční krizí lituje zbytečně, za své potíže si může hlavně samo. Řekl to předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Fungování tohoto státu je podle něj horší než jinde v Evropě, korupce vládne na všech úrovních a neuspokojivý je systém výběru daní. Řekové nemohou chtít v eurozóně úlevy na úkor ostatních, kteří své závazky plní, případně chtít vyšší minimální mzdu, než jaká je v řadě jiných zemí. Přesto je Řecko legitimním členem evropské rodiny, a proto nepřipadá v úvahu, aby eurozónu opustilo, řekl Juncker v nejnovějším vydání německého ekonomického časopisu WirtschaftsWoche.

10.59 Řecká vláda intenzivně připravuje seznam reforem, jehož odevzdání je podmínkou prodloužení úvěrového programu pro Řecko ze strany mezinárodních věřitelů. Definitivní podobu reforem prý Atény konzultují s partnery a do Bruselu seznam odešlou podle páteční dohody ještě během pondělí. Ve vyjádření pro řeckou televizi o tom informoval mluvčí aténské vlády Gavriil Sakellarides, nesdělil ale žádné bližší podrobnosti.

9.30 V eurozóně se sice podařilo dospět ke kompromisu na záchranném programu pro Řecko, vyjednávání s Aténami ale ještě dlouho nebude u konce. Píše to pondělní německý tisk. Problém způsobuje i přetrvávající nedůvěra vůči Řecku, hodnotí výsledky pátečního jednání pondělní komentáře v německém tisku. Záchranu Řecka nicméně komentátoři považují za správný krok.


Neděle 22. února 2015

17.12 Řecká vláda se v návrhu reforem, který má do pondělí předložit věřitelům, zaměří především na boj proti daňovým únikům a zefektivnění státní správy. Podle britské BBC to řekl státní ministr Nikos Pappas. Schválení plánu reforem zástupci věřitelů je podmínkou pro to, aby eurozóna příští týden potvrdila páteční dohodu o prodloužení úvěrového programu pro Řecko o čtyři měsíce.

8.44 Výsledek jednání mezi Řeckem a jeho partnery v pátek večer je jasným zahájením nového období, ne-li přímo nové éry mezi oběma stranami. Základem této epochy, která začíná, je výsledek bitvy mezi umírněnými a extrémními silami v evropském prostoru, ale i mimo něj. Bitvy, v níž umírněnost naštěstí nakonec zvítězila nad radikály na všech stranách. Uvádí to ve svém komentáři k páteční dohodě s eurozónou o čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci řecký týdeník To Vima.


Sobota 21. února 2015

15.04 Dohoda o čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci pro hluboce zadlužené Řecko podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase ruší úsporná opatření, k nimž se Atény zavázaly za předchozí konzervativní vlády. "Udělali jsme rozhodující krok na cestě od úsporných opatření, záchranných programů a Troiky," prohlásil podle agentury Reuters Tsipras, šéf levicové strany SYRIZA. "Vyhráli jsme bitvu, ale ne válku. Těžkosti jsou ještě před námi," dodal v krátkém vystoupení v řecké televizi.

14.10 Řecká levicová vláda tvrdí, že se jí v pátek podařilo zabránit tomu, aby ji a hospodářství této hluboce zadlužené země eurozóna "zardousila". Podle agentury Reuters to v sobotu prohlásil mluvčí vlády v Aténách. Ministři financí zemí eurozóny se v pátek dohodli na čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci Řecku, a zabránili tak hrozbě, že Aténám příští měsíc dojdou peníze.

13.26 Většina politických stran v Řecku uvítala páteční dohodu nové levicové vlády s eurozónou o čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci pro tuto hluboce zadluženou zemi. Informovala o tom v sobotu agentura DPA.


Pátek 20. února 2015

21.05 Ministři financí států eurozóny včetně Řecka v pátek dosáhli dohody o prodloužení programu úvěrové pomoci hluboce zadluženým Aténám o čtyři měsíce. Podle agentury Reuters o tom informovaly oficiální zdroje z Řecka i z dalších zemí. "Hotovo. Na čtyři měsíce," sdělil jeden z nich.

21.04 Dijsselbloem: Řecko oznámí detaily nového programu v pondělí.

20.35 Shrnutí: Nová dohoda by měla znamenat 4měsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko bez dalších úsporných opatření. Podle Reuters by mělo Řecko do pondělí poslat věřitelům dopis s konkrétními kroky. Tisková konference Euroskupiny byla naplánována na 22.00 SEČ.

19.45 Evropský komisař Pierre Moscovici, který se účastní bruselských jednání, na Twitteru napsal, že dochází k pokroku.

19.24 Řecký premiér Alexis Tsipras požádal šéfa Evropské rady Donalda Tuska o uspořádání summitu Evropské unie v neděli, pokud by skončilo neúspěchem páteční jednání eurozóny o rozšíření mezinárodního programu úvěrové pomoci pro Řecko. Řecký vládní činitel podle agentury Reuters oznámil, že Tsipras sdělil Tuskovi, že bude chtít summit na nejvyšší úrovni, pokud eurozóna nedospěje k "pozitivnímu výsledku". Tusk možnost summitu odmítl, což může naznačovat dvě věci - tlak na eurozónu, aby v pátek dospěla k dohodě, nebo přímo jistotu, že v pátek bude dohoda na světě.

19.12 Zdroj z řecké vlády uvedl, že nová dohoda řeší příští 4 měsíce a neobsahuje úsporná opatření.

18.58 Informace z jednání o řeckých dluzích se velice rychle střídají a rozcházejí. Zdá se, že dohoda se blíží, na světě by měl být určitý draft, o kterém ale teprve budou jednat samotní ministři financí. Euro v páru s dolarem kolísá, světové trhy reagují celkem divoce. Daří se riziku.

17.58 Řecká vláda omylem zaslala špatný dopis se žádostí o prodloužení záchranného programu. Správná verze dopisu údajně obsahovala souhlas nové řecké vlády s podmínkami záchranného programu tak, jak je vyjednala předchozí vláda. Podle premiéra Tsiprase se jedná o administrativní chybu.

15.08 Řecko by se v pátek mělo dohodnout s ministry financí eurozóny na prodloužení finanční pomoci. Počítá s tím jako s nejpravděpodobnějším scénářem většina analytiků oslovených ČTK. Druhou variantou, ovšem se zhruba pětinovou pravděpodobností, je, že k dohodě nedojde, což by znamenalo v krátké době bankrot Řecka. Přímý dopad na českou ekonomiku by ovšem měl i v případě extrémního scénáře v podobě odchodu Řecka z eurozóny omezený dopad, dodali ekonomové.

14.43 Merkelová: Německo chtělo vždycky Řecko udržet v eurozóně. Potřebujeme vidět "výrazné zlepšení" dohody o prodloužení programu, než se rozhodneme. (Zdroj: Bloomberg)

13.55 EU: Je nepravděpodobné, že bychom dnes dosáhli dohody s Řeckem. (Zdroj: ForexLive)

13.15 Maltský ministr financí Edward Scicluna v pátek před schůzkou ministrů financí eurozóny prohlásil, že část ministrů vedená Německem je ochotná nechat Řecko opustit eurozónu a že jednání bude velmi tvrdé. (Zdroj: Bloomberg)

13.13 Evropská centrální banka (ECB) se připravuje na případný odchod Řecka z eurozóny. Zaměstnanci banky pracují na scénářích, jak by zbytek měnové unie mohl dál držet pohromadě. Napsal to v pátek na svém webu německý týdeník Der Spiegel. ECB podle agentury DPA uvedla, že se ke spekulacím o údajných nouzových plánech nechce vyjadřovat.

13.10 Řecký premiér Alexis Tsipras v pátek agentuře Reuters řekl, že si je "jistý" tím, že řecká žádost o prodloužení záchranného programu a jeho podmínky budou přijaty a že Řecko udělá všechno možné, aby dosáhlo vzájemně prospěšné dohody. (Zdroj: Reuters)

12.37 Na setkání euroskupiny v Bruselu se v pátek nejspíš bude rozhodovat o budoucnosti Řecka. Řecký tisk jej proto označuje za vyvrcholení dramatu, jemuž už několik týdnů přihlíží celá Evropa. Zatímco konzervativní listy volí smířlivější tón a píší o naději na kompromisní řešení, ty bulvární si berou na paškál německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, který dosavadní návrhy Atén na změny podmínek splácení dluhu odmítal.

11.21 Dohoda mezi Euroskupinou a Řeckem je podle mluvčího řecké vlády z 80 % hotová. (Zdroj: ForexLive)


Čtvrtek 19. února 2015

20.38 Odliv vkladů z řeckých bank je "pod kontrolou" a řecká centrální banka je odhodlána chránit tamní bankovní systém. Řekl to ve čtvrtek guvernér řecké centrální banky Jannis Sturnaras. Podle zdrojů agentury Reuters z řeckých bankovních kruhů nyní z řeckých bank odtéká 300 až 500 milionů eur denně.

13.18 Německé ministerstvo financí oznámilo, že řecký dopis s žádostí o prodloužení záchranného programu nesplňuje kritéria probíraná na jednání Euroskupiny a nenabízí žádné rozumné řešení, proto ho německá strana odmítá.

12.51 EU: Řecká žádost o prodloužení programu by mohla vydláždit cestu rozumnému kompromisu. (Zdroj: Bloomberg)

12.32 V řeckých médiích i na řadě světových serverů se objevily dokumenty s projevy řeckého ministra financí Varufakise na setkáních Euroskupiny v posledních dnech. Pro všechny, kdo chtějí jít do hloubky, zajímavé (ale pěkně dlouhé) čtení.

10.59 Euroskupina by měla o prodloužení záchranného programu Řecku jednat v pátek.

10.58 Řecká vláda neplánuje ani nezvažuje zavedení kapitálových kontrol, aby předešla úniku peněz ze země. Uvedl to mluvčí vlády s tím, že takový scénář je "velmi vzdálen realitě".

10.14 Řecko ve čtvrtek oficiálně požádalo země platící eurem o šestiměsíční prodloužení finanční pomoci, která by ho krátkodobě finančně zajistila, než by se pustilo do reforem. Uvedly to světové agentury. Přesný obsah žádosti zatím není známý; jejím obsahem se budou patrně v pátek odpoledne zabývat evropští ministři financí.

9.50 Řečtí věřitelé musejí "čelit pravdě", tvrdí německý ekonom Hans-Werner Sinn, prezident institutu Ifo. Řecko je podle něj v úpadku a potřebuje akutně devalvaci, aby znovu získalo konkurenceschopnost.Řečtí věřitelé musejí "čelit pravdě", tvrdí německý ekonom Hans-Werner Sinn, prezident institutu Ifo. Řecko je podle něj v úpadku a potřebuje akutně devalvaci, aby znovu získalo konkurenceschopnost. Radí proto Řekům, aby se zbavili eura a přijali znovu drachmu.

9.26 Řecký ministr financí Janis Varufakis ve středu oznámil, že jednání s věřiteli probíhají dobře a dohody by mohlo být dosaženo do konce týdne. Novinářům sdělil, že se dohoda tvoří krok za krokem a že Řecko odešle oficiální žádost o prodloužení záchranného programu ve čtvrtek.


Středa 18. února 2015

21.10 Evropská centrální banka ve středu rozhodla o mírném navýšení částky, kterou v rámci programu nouzového financování může poskytnout řeckým bankám. Nově budou mít banky k dispozici 68,3 miliardy eur, což je o 3,3 miliardy eur více než doposud. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s výsledky jednání ECB.

18.43 Řecký premiér Alexis Tsipras a jeho ministr financí Janis Varufakis vytvořili podle zpravodajského serveru americké televize CNBC údernou dvojku podobnou komiksovým postavám, jako jsou Batman a jeho pomocník Robin. Oba představitelé se snaží přimět eurozónu, aby v otázce další úvěrové spolupráce s Řeckem přistoupila na nová pravidla prosazovaná Aténami.

9.55 Nová řecká vláda potvrdila, že požádá eurozónu o prodloužení finanční pomoci. Podle mluvčího zašle ještě ve středu příslušný dopis šéfovi ministrů financí eurozóny Jeroenu Dijsselbloemovi. Stále však není jasné, zda vláda hodlá akceptovat dříve dohodnuté podmínky záchranného programu.


Úterý 17. února 2015

21.24 Řecká vláda hodlá ve středu předložit svým věřitelům žádost o šestiměsíční prodloužení dohody o půjčce, z níž se mají ale oddělit některé dosavadní úsporové a reformní závazky Atén vyplývající z mezinárodního programu úvěrové pomoci. Uvádí to úterní řecký tisk.

17.25 Řecký premiér Alexis Tsipras v úterý oznámil, že parlament začne hlasovat od pátku o sérii sociálních opatření ve prospěch především chudších vrstev obyvatelstva. Do stejného data dostaly přitom Atény od eurozóny čas na to, aby požádaly o prodloužení mezinárodního programu úvěrové pomoci, která je podmíněná dalšími rozpočtovými úsporami a strukturální reformami. Ohlášená opatření jsou podle agentury AFP v rozporu s doporučeními dosud platného programu pomoci zadluženému Řecku.

16.11 Dohodu ostatních států eurozóny s Řeckem výrazně komplikuje "absolutní nedostatek vzájemné důvěry", komentoval v úterý krach pondělních jednání o řeckém záchranném programu slovenský ministr financí Peter Kažimír. Německý ministr Wolfgang Schäuble na své tiskové konferenci poznamenal, že stále není zřejmé, zda Řecko program vlastně chce, či ne a že to možná není jasné ani v Aténách samotných.

15.07 Řecko se jasně vyslovilo v tom, že za stávajících podmínek a požadavků ze strany zahraničních věřitelů o pomoc nestojí. Schäuble proto v úterý prohlásil, že je jen na Řecku, aby rozhodlo, zda si chce ponechat euro. Zároveň uvedl, že situace Řecka se vůbec nezlepšuje, což je dost v rozporu s tím, jak před rokem šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová a tehdejší řecký premiér Samaras mluvili o řeckém oživení.

11.50 Pondělní rázné řecké "ne" připravenému návrhu závěrů z jednání ministrů financí zemí eurozóny ohledně řecké dluhové krize teprve nastartovalo tvrdá vyjednávání ohledně budoucnosti země z jihovýchodu Evropy. Prohlásil to Steve Englander z finanční skupiny Citigroup.

11.06 Řecký dluh by neměl být odepsán, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Již uzavřené smlouvy má podle něj dodržovat i nová řecká vláda. Ministerský předseda to řekl v úterý po poradě ekonomických ministrů. Česko podle něj podporuje setrvání Řecka v eurozóně.

10.38 Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny se zvýšila. Kompromisní dohoda mezi Aténami a jeho evropskými věřiteli je ale stále možná, tvrdí po pondělním krachu jednání mezi Řeckem a jeho evropskými věřiteli v úterý řecká média a některé investiční banky. Pozornost se prý nyní upírá na Evropskou centrální banku (ECB). Ta bude ve středu rozhodovat, zda prodlouží program nouzového financování pro řecké banky.

9.53 Až řecká vláda požádá o prodloužení nynějšího záchranného programu, bude možné se začít bavit o tom, jak do něj mohou Atény zapracovat své politické priority. Novinářům to v úterý řekl nizozemský ministr financí a šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Řecký ministr financí Janis Varufakis den po večerním krachu pondělní schůzky s kolegy ze zemí platících eurem v úterý poznamenal, že jednání budou pokračovat.


Pondělí 16. února 2015

19.21 Jednání ministrů financí eurozóny v pondělí bez úspěchu skončilo poté, co zadlužené Řecko jako absurdní odmítlo návrh závěrů počítající s žádostí Atén o prodloužení záchranného programu. Podle šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema je ale nyní na Řecku, zda tento postup nakonec přijme. Čas na jednání s ostatními 18 zeměmi, používajícími jako platidlo euro, má podle něj do konce týdne.

19.03 Řecká strana v pondělí na jednání ministrů financí zemí eurozóny odmítla připravený návrh závěrů, který předpokládal žádost Atén o půlroční prodloužení nynějšího záchranného programu. Nejmenovaný řecký představitel jej podle agentury Reuters označil za "nerozumný" a absurdní.

15.00 Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí pro New York Times v článku napsal, že řecká vláda se nechce vyhýbat splacení dluhů, žádá pouze o pár měsíců finanční stability. Prohlásil také, že by se Řecko nemělo zavazovat k žádným dalším půjčkám, dokud nebude mít vypracovaný důvěryhodný růstový plán.

11.25 Německý ministr financí Wolfgang Schäuble pochybuje, že se ministrům financí eurozóny na pondělní schůzce podaří dosáhnout dohody o řeckém dluhu. Schäuble to prohlásil několik hodin před začátkem napjatě očekávané schůzky ministrů financí zemí platících eurem. Ministři a šéf Evropské centrální banky (ECB) na něm budou jednat o dalším osudu záchranného programu pro Řecko. Francouzský ministr financí v pondělí tvrdý postoj Němců podpořil. Atény ale prý správně poukazují, že dřívější dohody uzavřela stará vláda.

9.41 Peníze z evropských záchranných balíčků nepomáhaly řecké ekonomice, ale zahraničním bankám. V nejnovějším čísle německého týdeníku Der Spiegel to tvrdí řecký ministr financí Janis Varufakis. Vyzval rovněž k ukončení úsporné politiky, kterou po Řecku žádají mezinárodní věřitelé.

8.24 Ministři financí zemí platících eurem se v Bruselu pokusí dohodnout, jak dál s řeckým dluhem. Z Řecka v neděli zaznělo, že rozhovory budou těžké a výsledek jednání nejistý. To je zřejmě jedna z mála věcí, na nichž se nyní Atény s ostatními zeměmi eurozóny shodují.


Neděle 15. února 2015

12.47 Řecko dále odmítá akceptovat mezinárodní záchranné programy podobné těm, které s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem dohodly předchozí vlády. Řekl to v neděli mluvčí nové řecké vlády. Řecko přitom už v pondělí čekají další jednání v Bruselu, kde se koná schůzka takzvané Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí platících eurem. Řecký ministr financí v dohodu s EU věří.


Sobota 14. února 2015

9.57 Německo je čtvrtou největší ekonomikou světa, tlukoucím srdcem eurozóny a ochráncem finanční kázně. Proč se Němci chovají tak, jak se chovají, když přijde na peníze, obzvláště na dluhy? Zvolení levicové vlády v Řecku, která přislíbila snížení obřího státního dluhu, mimo jiné postavilo německý mimořádně konzervativní postoj k dluhům pod drobnohled.


Pátek 13. února 2015

19.48 Španělsko v minulosti poskytlo Řecku půjčku ve výši 26 miliard eur miliard Kč, ačkoli procházelo stejně vážnou krizí jako Řecko. Proto nepřipadá v úvahu, aby se tato částka smazala. Podle agentury AFP to v pátek oznámil španělský ministr hospodářství Luis de Guindos.

18.31 Německo souhlasí ve vyjednávání s Řeckem s formálním vypuštěním slova "Trojka", které představuje trojici věřitelských institucí - Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu - a které Řekové tak bytostně nenávidějí. Věřitelů samotných se zbavit ale nebude možné, prohlásil v pátek mluvčí německého ministra financí Wolfganga Schäubleho.

18.15 K mučení agenty americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) přirovnal řecký ministr financí Janis Varufakis způsob, jakým trojice mezinárodních věřitelů zachází s řeckou ekonomikou. Ministr se tak vyjádřil v rozhovoru s německým listem Der Spiegel. Takzvanou Trojku tvoří Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond.

10.43 Člen rady guvernérů Evropské centrální banky Ewald Nowotny se nechal slyšet, že pokud Řecko uzavře dohodou o svém dluhu, tak se mohou řecké banky vrátit k předchozímu financování přes ECB.

00.18 Summit Evropské unie ve čtvrtek večer nejednal o ekonomické situaci krizového Řecka, řekl před půlnocí na závěrečné tiskové konferenci novinářům šéf Evropské rady Donald Tusk. Připomněl, že řecký premiér Alexis Tsipras a šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí používajících euro, Jeroen Dijsselbloem se dohodli na zahájení expertních konzultací, které mají připravit půdu pro pondělní ministerské jednání o řeckých požadavcích.


Čtvrtek 12. února 2015

17.58 Evropská centrální banka zvýšila celkovou částku, kterou je v rámci programu nouzového financování ELA možné poskytnout řeckým bankám. Mechanismus byl rozšířen o zhruba pět miliard eur na 65 miliard eur, sdělily ve čtvrtek vládní zdroje agentury Reuters a samotná řecká centrální banka.

16.39 Naději, že se zemím eurozóny podaří najít řešení otázky řeckého dluhu přijatelné pro všechny, vyjádřil při příchodu na čtvrteční summit EU nový řecký premiér Alexis Tsipras. Do Bruselu přijel den poté, co zkrachovala mimořádná schůzka ministrů financí zemí platících eurem, kteří se po několika hodinách jednání nedokázali shodnout ani na textu společného prohlášení.

9.35 "Řecko zatím čas má, peníze má do konce tohoto měsíce," napsali s trochou ironie analytici z České spořitelny. "Grexit, tedy odchod Řecka z měnové unie, je stále ve hře, a to s vyšší pravděpodobností než v roce 2012." V letošním roce Řecko celkem potřebuje 15,6 miliardy eur, z toho 2,5 miliardy v prvním čtvrtletí. Expozice zbytku eurozóny vůči Řecku je 3,5 % HDP. "To není nízké číslo, ale je potřeba si uvědomit, že došlo k výrazné změně ve struktuře. Expozice bankovního sektoru totiž výrazně poklesla na 0,4 % HDP. Jinými slovy, finanční ztráty by šly uřídit. Rizikem zůstává nákaza do Španělska a Itálie," varuje Česká spořitelna.

7.00 Ukrajinská krize dává Česku možnost jasně ukázat, že je součástí Západu. Řeči o mostu mezi oběma bloky, tedy Západem a Východem, jsou v této souvislosti slepou uličkou, říká exministr financí Ivan Pilip. Podobné mosty jsou ostatně podle něj ve chvíli, kdy jde do tuhého, tím prvním, co se odpálí. Ukrajina přitom podobně jako Řecko polarizuje Evropu. Na to je potřeba se zaměřit, shodl se Pilip v pořadu Alter Eko na Rádiu BBC s hlavním ekonomem ČSOB Martinem Kupkou.


Středa 11. února 2015

22.55 Během středečního mimořádného setkání takzvané Euroskupiny prý bylo mezi Řeckem a zbytkem eurozóny "v zásadě" dosaženo shody. Ve středu večer to s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem jednání uvedla finanční televize CNBC. Jednání ovšem neskončila, pokračovat by měla v pondělí. Informace po konci jednání navíc optimismus velice zchladila. Strany se dohodly v podstatě jen na tom, že jednání budou pokračovat v pondělí.

19.51 Kolem 20 tisíc lidí se sešlo na demonstracích v Řecku na podporu vlády levicového premiéra Alexise Tsiprase, která s partnery z eurozóny začala ve středu vyjednávat o změnách podmínek mezinárodního úvěrového programu podpory.

18.31 Středeční mimořádné jednání ministrů financí zemí platících eurem nejspíš nepřinese konkrétní výsledek v diskusi kolem řešení vysokého řeckého dluhu. Při příchodu na bruselské jednání to řekl šéf Euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. Zdůraznil, že si s kolegy potřebují především vyslechnout, s čím na svou první schůzku s nimi přijde nový řecký ministr financí Janis Varufakis.

14.49 Nová řecká vláda, která se pokouší dojednat mírnější podmínky splácení obřího dluhu mezinárodním věřitelům, se snaží posílit své vztahy se silnými partnery mimo Evropskou unii. Ve středu shodou okolností hledalo nové aténské vedení podporu v Rusku, kde se šéf řecké diplomacie Nikos Kotzias setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Země vzhlíží i k Číně, premiér Alexis Tsipras totiž telefonicky hovořil s předsedou čínské vlády Li Kche-čchiangem.

13.21 Případný státní bankrot Řecka a jeho odchod z eurozóny by pro zbytek měnové unie pravděpodobně neznamenal podstatnější problém a eurozóna by si s tím dokázala poradit. Uvedl to ve středu Moritz Kraemer, který v přední mezinárodní ratingové agentuře Standard and Poor's (S&P) řídí oddělení státních ratingů.

10.12 Řecká vláda nehodlá dále jednat o privatizaci přístavů Piraeus a Thessaloniki, dvou největších v zemi. "Jednání o prodeji nebo privatizaci přístavů Piraeus a Thessaloniki byla zastavena," prohlásil v řecké televizi ve středu mluvčí vlády Gabriel Sakellaridis.

9.59 Přímá provokace ze strany nové řecké vlády způsobuje, že německá vláda ztrácí ochotu Řecku pomoct. Novinářům to řekl Michael Fuchs, místopředseda parlamentního klubu CDU. Fuchs opakovaně v posledních dnech vyjadřuje frustraci z postoje řecké vlády, která se snaží měnit podmínky záchranného programu tak, aby nemusela provést všechny požadované reformy a mohla plnit své předvolební sliby.

4.09 Ministři financí zemí platících eurem se mimořádně sejdou, aby jednali o snaze nové levicové vlády v Řecku zmírnit dluhovou zátěž země. Učiní to pouhý den před summitem Evropské unie. V Moskvě se zároveň šéf řecké diplomacie Nikos Kotzias setká se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.


Úterý 10. února 2015

21.59 Řecko neusiluje o střet se svými partnery z eurozóny, ale nemůže vyloučit, že k nějakému nedojde. Podle agentury Reuters to v úterý prohlásil řecký ministr financí Janis Varufakis v parlamentu před nočním hlasováním o důvěře vládě a v předvečer zásadní schůzky ministrů financí eurozóny, kteří budou diskutovat o budoucnosti země. Aténám se v úterý opět dostalo varování ze strany Německa a Evropské komise, že by Řecko mělo pokračovat v dosavadní spolupráci a za dosavadních podmínek.

21.38 Řecká vláda, kterou čeká náročné vyjednávání s partnery z Evropské unie o revizi splátek státních dluhů, má drtivou podporu veřejnosti. Podle agentury Reuters o tom svědčí v úterý zveřejněný průzkum veřejného mínění.

15.28 Dijsselbloem: Řecko se musí co nejdříve stát finančně nezávislým. (Zdroj: Bloomberg)

14.53 Siluanov: Rusko žádnou žádost o finanční pomoc od Řecka neobdrželo. (Zdroj: Bloomberg)

13.02 Pokud se nové řecké vládě nepodaří dojednat novou dluhovou dohodu s eurozónou, může hledat finanční pomoc jinde, například ve Spojených státech, Rusku nebo Číně. Uvedl to řecký ministr obrany Panos Kammenos.

12.24 Řecká levicová vláda plánuje podniknout právní kroky proti zlatému dolu v severní části země, který provozují kanadští těžaři. V úterý to oznámil řecký ministr pro energetiku a přislíbil, že řecké zaměstnance dolu vláda ochrání.

12.18 Sigmar Gabriel: Příliš neočekáváme, že by tento týden došlo k dohodě s Řeckem. (Zdroj: AFP)


Pondělí 9. února 2015

15.03 Italský ministr financí Pier Carlo Padoan v pondělí smetl ze stolu kritiku svého řeckého protějšku a zdůraznil, že italský dluh je udržitelný a strukturální reformy nadále probíhají.

14.20 Řecký ministr financí Varufakis: ECB ztratila kontrolu nad měnovou politikou.

14.13 Řecký záchranný program by měl být prodloužen o několik měsíců, aby se mohly zvýšit ekonomické a finanční vyhlídky země po destabilizující výměně vlády. Tvrdí to členové Britsko-helénské obchodní komory. "Nežádáme jen o to, aby Řecko dostalo šanci, ale aby ji dostala celá Evropa," prohlásil Haris Ikonomopulos, prezident Britsko-helénské obchodní komory.

14.06 Británie se připravuje na možný odchod Řecka z eurozóny. Země se podle mluvčího britského premiéra Davida Camerona začala intenzivněji připravovat na to, jak odrazit nebezpečí šíření krize mezi finančními trhy. Cameron v pondělí kvůli tomu jednal s představiteli ministerstva financí a britské centrální banky, potvrdil také podle agentury Reuters jeho mluvčí.

11.33 Řecké akcie v pondělí začaly prudkým poklesem a stahují dolů burzy v ostatních zemích Evropy. Investoři reagují na nedělní konfrontační prohlášení řeckého premiéra Alexise Tsiprase, které snížilo naděje na dohodu s jeho evropskými partnery. Pozici řeckých cenných papírů podkopalo také snížení řeckého ratingu.

10.22 Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker vzkázal řecké vládě, že nemá očekávat, že eurozóna jednoduše přijme všechny sliby, které levicová strana Alexise Tsiprase dala před volbami svým voličům ohledně omezování ekonomických reforem.


Neděle 8. února 2015

16.54 Bývalý šéf americké centrální banky Alan Greenspan předpokládá, že silně zadlužené Řecko bude muset odejít z eurozóny. Greenspan v rozhovoru s BBC rovněž prohlásil, že si nedokáže představit, kdo by mohl být ochoten poskytovat další půjčky na podporu řecké ekonomiky.

14.35 Největší řeckou bankovní společnost National Bank of Greece zřejmě čeká změna ve vedení. Generální ředitel podniku Alexandros Turkolias v neděli řekl agentuře Reuters, že společně s předsedou správní rady Jorgosem Zaniasem hodlá v příštích dnech rezignovat.


Sobota 7. února 2015

15.12 Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis v sobotu prohlásil, že jeho země do léta nebude trpět nedostatkem peněz, a to díky vládnímu plánu posílení systému výběru daní. Na Twitteru tak reagoval na podle něj nesprávnou citaci svého rozhovoru s listem The Wall Street Journal.


Pátek 6. února 2015

19.45 Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B-. Sražení ratingu hlouběji do spekulativní kategorie odůvodnila zvýšenými obavami o finanční stabilitu státu a řeckých bank v době, kdy nová vláda nemá dostatek času k vyjednání nové dohody s věřiteli. Příliš dlouhá jednání by přitom podle agentury mohla vést až k odchodu země z eurozóny. Řecká vláda přitom navzdory mizivé podpoře ze strany svých věřitelů odmítá pokračovat v úsporných reformách a na ně navázaném záchranném programu.


Čtvrtek 5. února 2015

13.42 Německý ministr financí Wolfgang Schäuble ve čtvrtek po jednání se svým řeckým protějškem Janisem Varufakisem řekl, že jejich diskuze byla dlouhá a intenzivní. Německo podle něj musí mít pro Řecko a řecké obyvatele pochopení a přestože se Řecku ještě nepodařilo všechny problémy vyřešit, je vidět určitý pokrok. Prozatím podle Schäubleho ke shodě nedošlo, s Varufakisem se shodli na tom, že se neshodnou. Některé z řeckých politik jdou podle něj špatným směrem a snížení dluhu nepřichází v úvahu.

12.44 Jakákoli dohoda mezi Řeckem a jeho věřiteli z Evropské unie o příznivějších podmínkách splácení dluhu Atén musí respektovat předchozí závazky a pravidla EU. Na čtvrteční tiskové konferenci to prohlásil francouzský prezident François Hollande.

10.57 Weidmann: Řecko se rozhodlo přestat spolupracovat s Trojkou. Státy jsou plně zodpovědné za důsledky svých fiskálních rozhodnutí.

10.53 Řecké akcie ve čtvrtek prudce oslabují poté, co Evropská centrální banka (ECB) zpřísnila svůj postoj k Řecku a omezila přístup tamních bank k financím. Index aténské akciové burzy ATG se krátce po zahájení obchodování propadl o více než devět procent.


Středa 4. února 2015

23.25 Evropská centrální banka ve středu zpřísnila postoj vůči Řecku. Rada guvernérů ECB večer nečekaně rozhodla, že ECB již nebude akceptovat dluhopisy řecké vlády jako zástavu za úvěry komerčním bankám. Ruší tak opatření, které to dosud umožňovalo. Řecké banky tento krok připraví o jeden ze zdrojů financování. Euro na rozhodnutí ECB reagovalo poklesem vůči dolaru o více než procento na zhruba 1,13 USD.

20.29 Řecký ministr financí Janis Varufakis ve středu varoval Německo, že pokud nebude s Řeckem "solidární", zvýší se v jeho zemi extremistické nálady. Varufakis se tak vyjádřil v rozhovoru v německé veřejnoprávní televizi ARD. Ve čtvrtek se má Varufakis v Berlíně sejít s německým ministrem financí Wolfgangem Schäublem.

17.10 Francouzský prezident François Hollande a nový řecký premiér Alexis Tsipras se ve středu shodli na tom, že Evropská unie by měla být více solidární a zaměřená na hospodářský růst. Hollande přitom podle agentury Reuters zdůraznil, že politiku úspor coby jedinou realitu a perspektivu již nelze tolerovat.

16.51 Německo si přeje, aby nová levicová vláda v Řecku upustila od slibů, které dala v prvních dnech po svém zvolení a které by znamenaly omezení politiky utahování opasků. Berlín žádá, aby se kabinet Alexise Tsiprase vrátil k úsporným opatřením, na nichž se jeho předchůdci dohodli s mezinárodními věřiteli. Vyplývá to z dokumentu, na který se ve středu odvolává agentura Reuters.

16.31 Řecký ministr financí Janis Varufakis se o víkendu v Paříži poprvé sešel s ředitelem evropského oddělení Mezinárodního měnového fondu (MMF) Poulem Thomsenem. Sdělila to ve středu řecká vláda a jejich setkání označila za "seznamovací schůzku". MMF ale popřel Varufakisova slova, která naznačovala, že se na této schůzce mluvilo o problematice řeckého dluhu.

15.01 Mezinárodní měnový fond ve středu popřel, že by s Řeckem jednal o výměně stávajících dluhopisů za nové dluhopisy navázané na řecký hospodářský růst. Řecký ministr financí v rozhovoru pro italské noviny otištěném ve středu tvrdil, že jednání už začala.

12.31 Řecký ministr financí Janis Varufakis se ve středu ve Frankfurtu nad Mohanem setkal s šéfem Evropské centrální banky Mariem Draghim. Po jednání Varufakis označil diskuzi za "velmi plodnou". Byla mu údajně velkým povzbuzením do budoucna. Ve čtvrtek se řecký ministr financí setká v Berlíně se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem.

10.53 Řecko zahájilo jednání s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) ohledně výměny stávajícího dluhu za nové dluhopisy navázané na hospodářský růst Řecka. Oznámil to řecký ministr financí Janis Varufakis v rozhovoru pro italské noviny La Repubblica.

10.50 Nový řecký premiér Alexis Tsipras se v Bruselu sešel s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Předseda nové řecké vlády tak pokračuje v sérii jednání napříč Evropou ve snaze najít podporu pro svůj plán zmírnění dluhové zátěže své země.

5.05 ECB odmítá jeden ze základních stavebních kamenů nových plánů na záchranu Řecka před dalším bankrotem. Na konci února přitom Řecku mají dojít peníze, z dosavadního záchranného programu už je Athény čerpat nechtějí.


Úterý 3. února 2015

22.10 Řecko by mohlo dosáhnout s Evropou dohody ohledně svého dluhu, řekl v úterý italský premiér Matteo Renzi. Po schůzce s řeckým protějškem Alexisem Tsiprasem ale poukázal na nutnost reforem a řekl, že "na některá témata panují rozdílné názory". Řečtí činitelé jsou nyní na cestách po klíčových evropských zemích, kde hledají podporu pro svůj plán zmírnění dluhové zátěže z úvěrů, na něž se Řecku složily země eurozóny, aby zemi zachránily před bankrotem a odchodem z eurozóny.

21.30 Vysoce postavený činitel amerického ministerstva financí odcestuje "v příštích týdnech" do Řecka k projednání ekonomické situace země, která usiluje o revizi svých dluhů. Agentuře AFP to v úterý sdělil zdroj z ministerstva.

17.26 Návrh řeckého ministra financí Janise Varufakise, aby Řecko vyměnilo dluh, který má u zemí eurozóny, za dluhopisy svázané s ekonomickým růstem se mezi činiteli měnové unie setkal s chladným přijetím. S odvoláním na nejmenované unijní představitele to v úterý uvedla agentura Reuters. Varufakis v pondělí ustoupil od původního požadavku své vlády na odpis podstatné části řeckého dluhu a místo toho navrhl snížit dluhovou zátěž výměnou současného dluhu za dluhopisy, které by Řecko splácelo podle vývoje své ekonomiky.

14.55 Mluvčí Evropské centrální banky v úterý potvrdil, že řecký ministr financí Janis Varufakis se ve středu chystá na jednání v ECB. Nespecifikoval však, s kým se má setkat.

14.52Po sérii jednání, která měl nový řecký ministr financí Janis Varufakis s evropskými lídry, a plánu na splácení řeckého dluhu, který přednesl v pondělí, trhy reagovaly optimisticky. Řecké akcie v úterý posilovaly o více než 6 % a nahoru směřovaly i ostatní evropské trhy. Německý DAX však obrací dolů a začíná zisky mazat poté, co kancléřka Merkelová zmrazila nadšení trhů, když prohlásila, že jednání o řeckém dluhu se nejspíš protáhnou na několik měsíců.

10.52 Řecké akcie v úterý prudce posilují díky nadějím na dohodu ohledně řeckého státního dluhu. Index aténské akciové burzy ASE vykazoval kolem 10.45 SEČ nárůst o 6,3 %. Akciový index řeckého bankovního sektoru v úterý posílil o více než devět procent poté, co se minulý týden propadl na rekordní minimum. Vzhůru zamířily například akcie společností National Bank of Greece, Alpha Bank a Eurobank.

9.54 Evropská centrální banka uvažuje o tom, že opustí takzvanou Trojku, tedy trojici mezinárodních věřitelů, která řídí mezinárodní záchranný program pro Řecko. Napsal to v úterý německý ekonomický deník Handelsblatt, který se odvolal na nejmenovaný německý zdroj.


Pondělí 2. února 2015

22.25 Řecko navrhuje vyměnit svůj současný nesplacený dluh za dluhopisy vázané na ekonomický růst. V rozhovoru pro list The Financial Times to uvedl řecký ministr financí Janis Varufakis. Atény přitom podle něj nebudou po věřitelích žádat odpis dluhu 315 miliard eur.

13.40 Britský ministr financí George Osborne v pondělí vyzval svého řeckého partnera Janise Varufakise, aby se choval zodpovědně. Spor mezi Řeckem a eurozónou o řecký dluh označil Osborne po schůzce s řeckým ministrem za "největší riziko pro světovou ekonomiku". Návštěvou v Londýně pokračovala Varufakisova evropská diplomatická ofenziva za prosazení plánu krajně levicové řecké vlády vyjednat s věřiteli zmírnění dluhové zátěže.

13.26 Řecký premiér Alexis Tsipras bude ve středu dopoledne v Bruselu jednat s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Schůzku novinářům potvrdil Junckerův mluvčí Margaritis Schinas. Setkání tak bude součástí diplomatické ofenzivy Atén, které se snaží přesvědčit evropské země o potřebě změn podmínek splácení řeckého dluhu.

13.14 Silně zadlužené Řecko se nehodlá obrátit na Rusko s žádostí o finanční pomoc. Uvedl to v pondělí nový řecký premiér Alexis Tsipras. Prohlásil, že jeho levicová vláda plánuje plně využít svého mandátu k jednání s evropskými partnery. Tsipras se staví proti úsporným opatřením spojeným s mezinárodním záchranným programem pro Řecko a usiluje o odpis velké části řeckého dluhu.

11.16 Tsipras: Trojka (Tojice věřitelů ECB, Evropská komise, Mezinárodní měnový fond, pozn. redakce) musí být odstraněna, pro Evropu je na to nyní nejvhodnější chvíle.

10.00 Řecký zpracovatelský sektor se propadl hlouběji do pásma kontrakce. Index nákupních manažerů klesl na patnáctiměsíční minimum 48,3 bodu, především kvůli velmi slabé poptávce doma i ze zahraničí.


Neděle 1. února 2015

19.38 Francouzský ministr financí Michel Sapin podpořil vyjednání nové dohody mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli. Francie je prý připravena nové řecké vládě pomoci, uvedl Sapin po skončení schůzky se svým řeckým protějškem Janisem Varufakisem v Paříži. Atény mají podle Sapina právo na to mít obavy ze zátěže, kterou pro ně znamená řecký dluh. Legitimní je i to, že hledají řešení, jak ho snížit. Splácení současného řeckého dluhu musí být vázáno na schopnost země obnovit růst, prohlásil Varufakis. Konečné dohody by mělo být dosaženo během několika týdnů.


Sobota 31. ledna 2015

17.46 Řecký ministr hospodářství navrhl propojit splátky obřího řeckého dluhu s hospodářským růstem země. Jorgos Statchakis to prohlásil v rozhovoru s německým týdeníkem Der Spiegel. Řecký premiér Alexis Tsipras agentuře Bloomberg sdělil, že země splatí své dluhy Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu a "brzy" dosáhne dohody s věřitelskými zeměmi eurozóny.

10.35 Německá kancléřka Angela Merkelová vyloučila další snížení řeckého dluhu, které si přeje nová řecká levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase. Uvedl to v sobotu na svém serveru německý list Hamburger Abendblatt. Podle zpravodajství BBC eurokomisař pro finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici řekl, že bude učiněno vše pro to, aby se zabránilo odchodu Řecka z eurozóny, ale že Řecko musí plnit dosavadní závazky.


Pátek 30. ledna 2015

16.47 Řecká vláda při setkání s vysokým představitelem eurozóny Jeroenem Dijsselbloemem potvrdila, že odmítá plnit podmínky mezinárodní záchranné pomoci, a vyzvala k nové dohodě. Dijsselbloem odmítl revizi řeckých dluhů a varoval před jednostrannými kroky, které podle něj nevedou k pokroku.


Čtvrtek 29. ledna 2015

16.19 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek varovala, že je připravena zhoršit hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka, pokud Atény do května nedosáhnou pokroku v jednáních s mezinárodními věřiteli. Řecko má nyní u agentury Fitch rating na stupni B s negativním výhledem.

12.53 Řecká ekonomika loni vykázala růst zhruba o procento, podpořil ji zejména cestovní ruch. Uvedl to ve čtvrtek přední řecký ekonomický institut IOBE s tím, že letos by mohlo tempo hospodářského růstu zrychlit na 2,3 %. Prognóza ale nezohledňuje politické změny, které provádí nová vláda, ani nejistotu ohledně výsledku jednání s mezinárodními věřiteli.

12.36 Nový řecký premiér Alexis Tsipras se ve čtvrtek v Aténách setká s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. Bude to vůbec první vrcholný zahraniční politik, kterého Tsipras přijme po nedělních volbách, v nichž jeho levicová strana SYRIZA drtivě zvítězila mimo jiné díky slibu vyjednat nové podmínky pro splácení řeckého dluhu.


Středa 28. ledna 2015

15.54 Řecké akcie ve středu pokračují v prudkém poklesu, který odstartovalo nedělní vítězství levicové strany SYRIZA v předčasných parlamentních volbách. Index aténské burzy ATG odpoledne vykazoval propad přes osm procent, od začátku týdne tak odepisuje už více než 14 %.

14.40 Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel si nedokáže představit snížení řeckého dluhu. Kroky Atén se podle něj nemohou stát přítěží pro obyvatele ostatních zemí. Gabriel, který je zároveň německým vicekancléřem a sociálnědemokratickým předsedou, to prohlásil na tiskové konferenci v Berlíně.

14.15 Nový řecký premiér Alexis Tsipras si svými výroky o zastavení úsporných programů a privatizací zavírá cestu na kapitálové trhy a jeho země se při splácení svých závazků stává ještě více závislou na evropských věřitelích. Řekl to ve středu Alexander Kritikos z německého ekonomického institutu DIW. Podle něj si Řecko navíc nemůže dovolit opustit eurozónu, protože by to vedlo k odchodu mnoha firem ze země.

11.09 Nový řecký premiér Alexis Tsipras na prvním jednání své vlády uvedl, že země bude splácet dluhy. O zadlužení ve výši skoro 320 miliard eur chce ale jednat s mezinárodními věřiteli. Slova řeckého premiéra trhy neuklidnila - akcie ztrácejí přes 6 %, výnos 10letých dluhopisů země přesáhl 10 %.

9.09 Někdy je to, co je správné, i tím nejmoudřejším řešením. Tak je tomu nyní s Řeckem. Při správném postupu prospěje snížení dluhu nejen Řecku, ale i zbytku eurozóny. Způsobí to potíže, ale ty budou menší než ty, které vzniknou, když bude Řecko předhozeno dravé zvěři. Dosáhnout takovéto dohody může ale být také nemožné. Proto je omylem si myslet, že krize eurozóny již pominula, napsal komentátor britského listu Financial Times Martin Wolf.

8.22 V Řecku ve středu poprvé zasedá nová vláda v čele s premiérem Alexisem Tsiprasem, s jehož výrazně levicovou stranou SYRIZA vytvořili po nedělních volbách koalici pravicoví nacionalisté. Společně s Nezávislými Řeky sdílí SYRIZA jednoznačný odpor k pokračujícímu splácení mezinárodních dluhů a politice ekonomických škrtů na současné úrovni.


Úterý 27. ledna 2015

16.13 Evropská unie čeká na první kroky nové řecké vlády, řekl v úterý novinářům po jednání se svými kolegy ze zemí EU český ministr financí Andrej Babiš. Lídr Euroskupiny, nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem, by měl v pátek začít v Aténách jednat s kabinetem premiéra Alexise Tsiprase.

14.22 Tsipras jmenuje novou vládu. Politický ekonom Janis Varufakis byl potvrzen ve funkci ministra financí. Mluvčím vlády byl jmenován Gabriel Sakellaridis.

14.10 Očekávání, že Řecko zcela splatí svůj obrovský dluh, je nerealistické. V rozhovoru se stanicí BBC to řekl mluvčí řecké levicové strany SYRIZA, která po volebním vítězství vytváří novou vládu. Ta podle evropských lídrů musí dodržet závazky, které v minulosti dalo krachující Řecko mezinárodním věřitelům. Podle Euclida Tsakalotose, který je mluvčím SYRIZA pro ekonomické otázky, ovšem "nikdo nevěří, že řecký dluh je udržitelný".

12.41 Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý poslala blahopřejný telegram novému řeckému premiérovi Alexisi Tsiprasovi. Popřála mu sílu a úspěch v jeho nelehké pozici, uvedla agentura Reuters. Některé německá média se pozastavovala nad tím, že kancléřka s blahopřáním poněkud vyčkávala. Jak poznamenal portál EUObserver, podobný přístup zvolili i další evropští politici.

12.26 "Navzdory mnoha obavám z výsledků parlamentních voleb v Řecku existuje řada pádných důvodů se domnívat, že skutečný dopad na evropské investory a celkový hospodářský růst bude poměrně nízký," tvrdí Paras Anand, vedoucí evropského akciového týmu Fidelity Worldwide Investment. "Volební vítězství strany SYRIZA by mohlo být vnímáno jako náznak, že podobné strany mohou v Evropě dosáhnout stejného úspěchu a tudíž, že měnová unie je v ohrožení. Tyto obavy bych si dovolil zpochybnit. Je zřejmé, že zaměření politické agendy strany SYRIZA zůstane daleko za nadějemi jejího radikálního křídla. Navíc potíže, kterým čelí řecké hospodářství, jsou velice speciální. Zatímco náklady na financování Řecka se od druhé poloviny loňského roku mimořádně zvýšily, ve většině ostatních ekonomik, které byly těžce postiženy stejnou dluhovou krizí, pozorujeme jev úplně opačný," poukazuje Anand.

"Pokud jde o otázku případného nebezpečí nákazy přicházející z Řecka a z dalších krizových zemí eurozóny, musíme si střízlivě uvědomit, že evropský finanční sektor je dnes mnohem silnější, než byl na vrcholu krize v roce 2011. V posledních více než třech letech finanční instituce eurozóny hromadily kapitál a snižovaly vzájemnou finanční závislost. Nejnovější zátěžový test ukázal, že banky jsou všeobecně mnohem lépe připraveny na krizi, než tomu bylo v roce 2011. To ovšem neznamená, že můžeme rizika v eurozóně zcela vyloučit. Nicméně lze říci, že dnes existuje mnohem menší nebezpečí, že by lokální krize byla schopna spustit krizi v celém regionu. Z toho usuzuji, že kurzy na finančních trzích jsou nyní mnohem více určovány fundamentálními údaji jednotlivých společností než vnějšími makroekonomickými faktory, jak jsme byli svědky ještě v nedávné minulosti," dodává Anand.

10.11 Řeckým ministrem financí se stane politický ekonom Janis Varufakis.

8.00 Nový řecký premiér Alexis Tsipras by měl představit svou vládu. Kabinet má tvořit koalice vítězné levicové strany SYRIZA s pravicovými Nezávislými Řeky, kteří jí pomůžou k potřebné nadpoloviční většině v parlamentu. Čtyřicetiletý Tsipras, který u voličů uspěl zejména slibem, že změní kurz přísné politiky úspor, je nejmladším premiérem v řecké historii. V kabinetu má prakticky všechny ministry mít SYRIZA. Vůdce Nezávislých Řeků Panos Kammenos by měl obdržet rezort obrany a neusiluje v kabinetu o místopředsednický post.


Pondělí 26. ledna 2015

14.10 Evropa v pondělí projevila ochotu dát Řecku víc času na splácení jeho dluhů. Jen málo ale naznačuje, že přistoupí na požadavky nové řecké vlády na odpuštění dluhu, napsala agentura Reuters. Například vysoce postavený činitel Evropské centrální banky (ECB), Francouz Benoît Cœuré uvedl, že ECB se nezapojí do žádného případného snížení řeckého dluhu, je ale možné jednat o jeho prodloužení.

13.50 Za posledních pět let se Řecku podařila neskutečná kouzla s rozpočtem.

13.00 Členství v eurozóně znamená, že země dodržují dohodnuté závazky, prohlásil s odkazem na vývoj v Řecku při příchodu na pondělní jednání ministrů financí euroskupiny její šéf, dánský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. S novou řeckou vládou, kterou zformuje levicová SYRIZA a pravicoví Nezávislí Řekové, chtějí podle něj země euroskupiny začít co nejdříve jednat o tom, jak pomoci postavit řecké hospodářství na nohy.

11.02 Řekové svým příklonem k levicové straně SYRIZA, která slibuje ústup od úsporných opatření, zvolili naději, že se jejich životy po pěti letech drastického šetření alespoň o něco zlepší. Výsledky nedělních parlamentních voleb odrážejí většinový názor, že jakákoli alternativa musí být lepší než to, co země zažívala doposud. Svým rozhodnutím se tak Řecko vydává na neprobádanou cestu, která staví důležité otázky před celou Evropu a může vést i ke zpochybnění projektu společné měny, napsal v pondělí evropský tisk.

10.58 Evropská centrální banka (ECB) se nezapojí do žádného případného snížení řeckého dluhu. V rozhovoru s německým listem Handelsblatt to prohlásil vysoce postavený činitel Evropské centrální banky (ECB), Francouz Benoît Cœuré. Alexis Tsipras, šéf vítězné strany v nedělních volbách v Řecku, již dříve naznačil, že se bude snažit s mezinárodními věřiteli dohodnout odpis většiny řeckého dluhu. Podle Cœurého ale snížení dluhu pro ECB není možné z právních důvodů.

10.38 Pravicová strana Nezávislí Řekové (která se v roce 2012 oddělila od Nové demokracie) v pondělí potvrdila, že vítězné straně řeckých voleb SYRIZA vysloví důvěru a vytvoří s ní koalici.

9.48 Člen strany SYRIZA Janis Varoufakis, politický ekonom a profesor ekonomických teorií na Athénské univerzitě, prohlásil, že odchod Řecka z eurozóny není v tuto chvíli v kartách. Vláda podle něj nyní zavede skutečně potřebné reformy a do Frankfurtu, Berlína a Bruselu přijde s plánem, jak minimalizovat náklady řeckého debaklu na průměrného Němce. S řečmi o Grexitu by podle něj měli teď být polici značně opatrní.

9.36 Šéf strany SYRIZA Alexis Tsipras obdržel gratulace od ruského prezidenta Vladimira Putina. Putin řekl, že Rusko a Řecko budou spolupracovat na evropských a celosvětových problémech.

5.58 Jen pro připomenutí, protože o tom se teď jistě bude mluvit: Pokud o Řecku politici v Evropě v posledních týdnech mluvili jako o tématu, které se nehledě na výsledek voleb podaří vyřešit bez toho, že by se případná nervozita přelila do ostatních zemí v nějak přehnané míře, podobný vývoj ve Španělsku (tedy vítězství levicové strany naladěné proti úsporným opatřením) by už problém nepochybně byl, už kvůli velikosti a významu španělské ekonomiky v eurozóně, potažmo EU. Alexis Tsipras nedávno hostil Pabla Iglesiase, vůdce španělské levicové strany Podemos. A jejich plány jsou jasné.

5.21 SYRIZA i po sečtení hlasů v 99,77 % okrsků vede se 149 získanými křesly, druhá je Nová demokracie se 76 poslanci. Počty křesel dalších stran se také již nezměnily.

02.10 Průběžné pořadí stran po sečtení hlasů v 94,88 % volebních okrsků: SYRIZA (36,38 %, 149 křesel), Nová demokracie (27,81 %, 76 křesel), Zlatý úsvit (6,29 %, 17 křesel), Potami (6,04 %, 17 křesel), komunisté (5,50 %, 15 křesel), PASOK (4,73 %, 13 křesel), Nezávislí Řekové (4,66 %, 13 křesel).

01.56 Sečteno je v 94,19 % volebních okrsků, volební účast dosahuje 63,72 %.

01.45 "Řecké volby zvýší ekonomickou nejistotu napříč Evropou. To je důvod pro to, aby Británie setrvala u své (hospodářské) politiky a ochránila vlastní (ekonomickou) bezpečnost," napsal na Twitteru britský premiér David Cameron.

01.13 Sčítání jde do finále. Výsledky již nejsou známy jen z 9,3 % okrsků. Pořadí stran zůstává nezměněné. SYRIZA zvyšuje náskok před Novou demokracií na 8,5 %, nadpoloviční většinu 151 poslanců ale s průběžnými 149 křesly stále nemá.

00.52 Volební účast dosahuje zhruba 63 %.

00.47 "Dobrou noc, paní Merkelová," hlásá ironicky jeden z transparentů příznivců SYRIZA.

00.20 Euro se obchoduje za 1,1142 USD.

00.05 Zbývá sečíst hlasy z posledních 20 % okrsků. Vede SYRIZA (36,22 %, 149 křesel) před Novou demokracií (27,96 %, 77 křesel). Na dalších místech jsou Zlatý úsvit (6,32 %, 17 křesel), Potami (5,99 %, 16 křesel), komunisté (5,46 %, 15 křesel), PASOK (4,71 %, 13 křesel) a Nezávislí Řekové (4,71 %, 13 křesel).


Neděle 25. ledna 2015

23.44 Sečteny jsou hlasy z více než 77 % volebních okrsků. SYRIZA svůj náskok před Novou demokracií navýšila na 8,11 %.

23.26 Lídr strany SYRIZA Alexis Tsipras ve svém projevu k voličům prohlásil, že chce s věřiteli vyjednat "spravedlivé a oboustranně výhodné podmínky pro splácení dluhu". Dohled Troiky je podle něj díky rozhodnutí Řeků minulostí.

23.20 Euro v reakci na průběžné výsledky voleb oslabuje o 0,62 % na 1,114 USD.

23.15 Stavros Theodorakis, lídr řecké centristické strany Potami, naznačil, že je ochotný se stranou SYRIZA jednat o vzniku koalice. Levicová SYRIZA by aktuálně v parlamentu získala 149 křesel, k většině by ji tak chyběli dva poslanci.

23.01 Sečteny již byly hlasy ze dvou třetin okrsků. SYRIZA vede s 36,06 % získaných hlasů před Novou demokracií (28,13 %).

22.24 SYRIZA zvyšuje svůj náskok před Novou demokracií. Po sečtení odevzdaných hlasů z necelých 57 % okrsků vede s 35,94 % získaných hlasů o 7,57 %.

21.52 Současný řecký premiér Antonis Samaras uznal porážku v předčasných parlamentních volbách. "Respektuji volbu Řeků," řekl mimo jiné.

21.44 Sečteny dosud byly odevzdané hlasy ze 47,61 % volebních okrsků. Nadále vede SYRIZA (35,9 % hlasů, 148 křesel) před Novou demokracií (28,33 % hlasů, 78 křesel).

21.12 Podle Sebastiena Galyho z banky Société Générale by v případě návratu Řecka k drachmě reálný kurz staronové řecké měny klesl minimálně o 11 %.

20.48 Sečteny jsou odevzdané hlasy z 31,22 % okrsků. SYRIZA by při současných výsledcích získala 147 křesel, Nová demokracie 79. Většinu v řeckém parlamentu tvoří 151 poslanců.

20.31 Nová demokracie současného premiéra Antonise Samarase má po sečtení odevzdaných hlasů v necelých 5 tisících z 19,5 tisíce volebních okrsků 28,94 % hlasů. SYRIZA, která ve volbách vede, má podle průběžných výsledků 35,38 %.

20.16 Řecko bude i nadále potřebovat pomoc a dostane ji pouze tehdy, že bude ctít smlouvy s mezinárodními věřiteli. V rozhovoru v německé veřejnoprávní televizi ARD to v neděli řekl šéf německé centrální banky Jens Weidmann. "Doufám, že nová vláda nezpochybní to, co se (od Řeků) očekává a čeho již bylo dosaženo," uvedl mimo jiné Weidmann.

20.04 Po sečtení odevzdaných hlasů v necelých 14 % okrsků ve volbách vede SYRIZA s 34,91 %.

19.22 "Dnes večer se budeme smát," řekl k odhadům výsledků řeckých voleb Pablo Iglesias, tiskový mluvčí a generální tajemník španělské socialistické strany Podemos.

19.15 Podle mluvčího strany SYRIZA Panose Skurletise Řecko zažívá "historické vítězství". Evropa podle něj dostala jasný vzkaz, který zní "dost škrtům".

19.01 Některé odhady straně SYRIZA přisuzují až 41,4 % hlasů.

18.53 Ve volebním štábu strany SYRIZA panuje vítězná nálada.

18.33 SYRIZA si dělá naději na absolutní vítězství s výhledem na 50 křesel, která dostane jako bonus strana, jež získá nejvíce hlasů.

18.27 Podle dalších exit polls by SYRIZA v řeckém parlamentu mohla získat pohodlnou většinu až 158 křesel.

18.14 Odhady vycházející z exit polls naznačují, že SYRIZA získala 35,5 % až 39,5 % odevzdaných hlasů.

18.05 Volební místnosti v celém Řecku se uzavřely. Zhruba 9,6 milionu voličů mohlo hlasovat od 7.00 do 18.00 SEČ.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČTK, ekloges.ypes.gr

Eurozóna
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat