SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB na dubnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Draghiho volání po strukturálních reformách sílí

Evropská centrální banka na svém dubnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %, kam je ECB snížila v březnu. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje rovněž program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.

Na tiskové konferenci Draghi zopakoval, že program skupování aktiv (kvantitativní uvolňování) bude pokračovat minimálně do března 2017, případně i déle. Také uvedl, že díky opatřením, která ECB přijala na březnovém zasedání, se za poslední měsíc dále zlepšily podmínky na úvěrovém trhu, což podporuje ožívání evropské ekonomiky, a dodal, že pokud si to situace vyžádá, je banka připravena dále jednat pomocí všech opatření, která jí dovoluje použít její mandát. Odmítl však, že by rada ECB kdy diskutovala o takzvaných helicopter money.

Záporné úrokové sazby podle Draghiho plní svoji funkci, zároveň ale šéf ECB upozornil, že i jejich snižování má své limity. Aktuální nastavení sazeb ECB podle něj podporuje úvěrování, zároveň ale nesnižuje úrokové příjmy bank, jak často tvrdí odpůrci záporných sazeb. "Musíme si ale položit otázku, zda by toto platilo i při dalším snižování sazeb. Odpověď je, že ne. Záporné úrokové sazby nejsou otázkou, na kterou lze odpovědět ano nebo ne, ale jak moc," řekl Draghi.

Klíčové je podle Draghiho v současnosti zajistit to, aby se nízká inflace nepřenesla do vývoje mezd. Není podle něj vyloučené, že se inflace vlivem vývoje cen ropy ještě dostane do záporu, poté by ale spotřebitelské ceny měly začít růst. V této souvislosti Draghi upozornil, že již v druhé polovině letošního roku by měl odeznívat efekt meziročně vysoké srovnávací základny cen ropy.

Opakovaně Draghi zdůraznil, že opatření ECB sice ožívání evropské ekonomiky podporují, avšak dlouhodobě budou fungovat pouze v případě, že na ně bude navázáno strukturálními reformami, a to jak na úrovni celé EU, tak jejích jednotlivých členů. Rovněž několikrát upozornil, že ECB je nezávislou institucí, která se řídí platnými zákony, nikoli přáními politiků.

Euro vůči dolaru začalo již zhruba hodinu před oznámením výsledku zasedání zpevňovat. Kurz eurodolaru vystoupal ze zhruba 1,129 na 1,133, během tiskové konference se pak posunul až nad 1,138. V 15.45 SELČ se již ale pohyboval opět jen kolem 1,134.

"ECB si dopřává oddechový čas. Prezident banky Mario Draghi se na tiskové konferenci snažil znít jako co největší holubice, nepodařilo se mu ale trhy úplně přesvědčit o ochotě v nejbližší době opět uvolnit měnovou politiku. Euro tak v prvotní reakci na jeho slova začalo posilovat. Věříme nicméně, že v dalších dnech začne eurodolar více než ECB reagovat na čísla z USA a na výhled politiky amerického Fedu," říká Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

"Na jednu stranu Draghi řekl, že úrokové sazby zůstanou na současných nebo nižších úrovních dlouho po ukončení politiky kvantitativního uvolňování, což znamená, že si nechává otevřený prostor i pro další snížení úrokových sazeb, na druhou stranu však zopakoval, že jsou záporné sazby nástrojem, který může mít komplexní nezamýšlené důsledky. Jinými slovy trhům řekl, že sazby ještě mohou jít teoreticky dolů, ale prostor je omezený," uvedl dále Bureš.

"Podle našeho názoru nás tak čeká minimálně do léta období, kdy ECB bude vyčkávat a hodnotit efekty nově přijatých opatření. Otázka dalšího uvolnění měnových kohoutů se může opět reálně dostat na stůl v létě ve chvíli, kdy ve světle hlasování o brexitu a blížící se splátce řeckého dluhu vzrostou politická rizika," dodal Bureš.

"Do programu skupování korporátních dluhopisů (představeného na březnovém zasedání banky) se kvalifikovaly bondy za 407 miliard eur. Pro srovnání, v případě vládních bondů kvalifikací prošly cenné papíry v hodnotě 1,356 bilionu eur a v případě nadnárodních organizací prošly dluhové cenné papíry v hodnotě 205 miliard eur. Jde o slušný balík, který prodlouží možnou délku trvání QE o zhruba pět měsíců. A pokud budou dluhopisy odkupovány od bank, uvolní se jim tím kapitál na úvěry, což je ve finále největší pozitivum," uvedl David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

"Ceny korporátních dluhopisů už v březnu rostly a lze očekávat, že tento trend bude pokračovat. ECB může nakoupit až 70 % z každé emise (v případě vládních dluhopisů je limit 33 %). Dále ECB do balíku korporátních dluhopisů zařadila i dluhopisy pojišťoven a zkrátila minimální splatnost ze dvou let na šest měsíců. ECB podle nás kvantitativní uvolňování prodlouží za březen 2017 a sazby ECB zvýší nejdříve v roce 2018," doplnil Navrátil.

TISKOVÁ KONFERENCE MARIA DRAGHIHO

14.34 Tisková konference začíná.

14.35 Draghi: Rozhodli jsme se ponechat úrokové sazby beze změny. Nadále předpokládáme, že sazby zůstanou na současných nebo nižších úrovních delší dobu, tedy daleko za horizont programu skupování aktiv.

14.37 Draghi: Program kvantitativního uvolňování, který aktuálně probíhá v objemu 80 miliard eur měsíčně, bude pokračovat minimálně do března 2017, případně déle, bude-li si to vyžadovat situace.

14.37 Draghi: První kolo TLTRO II proběhne v červnu. Začneme také nakupovat firemní dluhopisy, jak jsme avizovali.

14.38 Draghi: Podmínky financování v eurozóně se od našeho březnového zasedání zlepšily. Globální nejistota ale přetrvává. Proto budeme pokračovat v podpůrné politice tak dlouho, jak si to bude situace vyžadovat.

14.39 Draghi: V současném kontextu je nutné zajistit, aby se prostředí nízké inflace nepřeneslo druhotně do vývoje mezd.

14.40 Draghi: Poptávka v Evropě je podporována naší měnovou politikou, nadále očekáváme pokračování ožívání ekonomiky.

14.41 Draghi: Domácnosti jsou podporovány nízkými cenami ropy, díky kterým jim zbývá více peněz.

14.42 Draghi: Než se inflace začne zvyšovat, ještě se může znovu dostat do mínusu, jako tomu bylo v únoru, a to zejména s ohledem na možný vývoj cen ropy.

14.43 Draghi: Průzkum mezi bankami ukazuje, že v prvním čtvrtletí se situace na úvěrovém trhu dále zlepšila. Pokračuje růst úvěrů domácnostem i firemnímu sektoru.

14.45 Draghi: Na to, aby bylo možné plně využít sílu opatření, která jsme dosud představili, je nezbytně nutná kooperace jak celé Evropské unie, tak jejích jednotlivých členů.

14.46 Draghi: Budeme nadále pozorně sledovat výhled měnové stability, a pokud si to situace vyžádá, jsme připraveni použít všechny nástroje v rámci svého mandátu.

14.48 Draghi: Nakupování firemních dluhopisů představené v březnu je omezené ratingem a tím, zda je daná společnost bankou. Pokud se jedná o mateřskou společnost, která banku vlastní, ale sama bankou není, je to v pořádku, může být do programu zahrnuta.

14.52 Draghi: ECB je nezávislou institucí, a proto se neřídí tím, jak se vyjadřují politici. Nasloucháme právu, ne politikům. Naše politika funguje, jen potřebuje jistý čas. Ještě rychleji by fungovala, pokud by probíhaly nezbytné strukturální reformy.

14.55 Draghi: Opatření, která jsme přijali v březnu, mají zabránit druhotným efektům turbulencí ze začátku roku, které by se jinak ve střednědobém horizontu projevily.

14.57 Draghi: Ohledně fondu italských bank, který má stabilizovat tamní finanční sektor, zatím nemám detailní informace.

15.00 Draghi: O helicopter money jsme dosud nikdy nediskutovali. Nezvažujeme toto opatření. Růst v Evropě je sice jen mírný, ale stabilní.

15.06 Draghi: Podmínky na úvěrovém trhu se díky záporným úrokovým sazbám uvolnily. Zároveň ale toto opatření nezpůsobilo pokles úrokových příjmů bank, ty se naopak zvýšily. To je pozitivní. Musíme si ale položit otázku, zda by toto platilo i při dalším snižování sazeb. Odpověď je, že ne. Záporné úrokové sazby nejsou otázkou, na kterou lze odpovědět ano nebo ne, ale jak moc.

15.09 Draghi: Máme jistou sílu, navázat ale musí strukturální reformy. To je důvod, proč na ně kladu takový důraz.

15.11 Draghi: Úvěrování v Evropě nadále roste. Banky uvádějí, že peníze z programu QE používají primárně právě k úvěrování, což je příznivé.

15.15 Draghi: Pokud se chceme vrátit k vyšším úrokovým sazbám, musíme se vrátit k vyšší inflaci a rychlejšímu růstu. Proto uplatňujeme aktuální měnovou politiku, je to nezbytné.

15.17 Draghi: Reálné úrokové sazby jsou dnes vyšší než před dvaceti nebo třiceti lety.

15.19 Draghi: Pokud bude inflace nízká delší dobu, což zřejmě bude, musíme být trpěliví. Efekt meziročně vysoké srovnávací základy by se měl začít rozplývat v druhé polovině tohoto roku.

15.23 Draghi: Diskuze je vždy vítaná, protože nám pomáhá lépe pochopit různé věci. Pokud ale nejde o diskuzi, nýbrž kritiku bez interakce, nejsou přínosy žádné. Opakuji, ECB je nezávislá.

15.26 Draghi: O výsledku britského referenda o vystoupení z EU nechci spekulovat, přítomnost Spojeného království v EU ale vnímáme jako oboustranně přínosnou.

15.28 Tisková konference skončila.

Na březnovém zasedání ECB podle očekávání dále snížila úrokové sazby, k tomu ale navíc ještě překvapivě rozšířila program skupování aktiv. Základní úrokovou sazbu banka snížila na 0 % z 0,05 %, zápůjční sazbu na 0,25 % z 0,3 % a depozitní sazbu na -0,4 % z -0,3 %. Objem programu kvantitativního uvolňování ECB navýšila z 60 na 80 miliard eur měsíčně a současně přijala pravidla, která jí umožňují v rámci programu nově nakupovat též dluhopisy nebankovních společností s ratingem v investičním pásmu denominované v eurech. Dalším opatřením, jehož zavedení ECB v březnu oznámila, je druhá série střednědobých refinančních operací TLTRO.

"V současné době víme, že ECB plánuje další čtyři půjčky TLTRO, které budou mít dobu splatnosti 4 roky s možností dřívějšího splacení po 2 letech. První půjčku by banky mohly využít už v červnu. Sazba těchto půjček by mohla dosahovat až úrovně záporné depozitní sazby, pokud banky budou splňovat určitá kritéria reflektující jejich úvěrovou aktivitu (čím vyšší objem úvěrů banky poskytnou, tím více jim ECB bude platit za to, že si od ní půjčily)," řekla ve čtvrtek ráno Jana Urbánková, analytička z České spořitelny.

Na tiskové konferenci po březnovém zasedání Draghi řekl, že aktuálně ECB předpokládá, že nebude nutné úrokové sazby dále snižovat. Vzápětí ale dodal, že nové skutečnosti mohou toto očekávání a plány změnit. "Sazby nejsou jediným nástrojem, který máme. Předpokládáme, že nyní budeme pozornost postupně přesouvat od úrokových sazeb k dalším opatřením v oblasti měnové politiky," doplnil v březnu Draghi.

Člen Výkonné rady ECB Peter Praet ale na začátku dubna prohlásil, že banka je připravena dále jednat, bude-li to potřeba, protože pokud by inflace v Evropě měla zůstat na nízkých úrovních delší dobu, bylo to pro ekonomiku eurozóny velmi škodlivé.

ECB podporuje ekonomiku eurozóny přílivem nových peněz už celý rok, výsledky programu jsou však stále sporné a mnozí o jeho efektivnosti stále více pochybují. Loni v prosinci ECB program nákupů státních dluhopisů a dalších aktiv prodloužila o půl roku, minimálně do března 2017.

Poslední data evropského statistického úřadu Eurostat ukázala, že v březnu se spotřebitelské ceny v eurozóně proti předchozímu roku nezměnily, v únoru o 0,2 % klesly. Inflaci v březnu nejvíce tlačily dolů ceny pohonných hmot, topného oleje a plynu. Naopak vzhůru je táhlo zdražení v restauracích a dražší dovolené a nájmy. V únoru, kdy se ceny v eurozóně meziročně snížily o 0,2 %, spadlo společenství zemí platících eurem do deflace poprvé od loňského září. ECB meziroční tempo inflace v eurozóně cíluje těsně pod dvě procenta.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny v posledních třech měsících loňského roku pokračoval tempem 0,3 %, meziroční tempo růstu činilo 1,6 %. V celé Evropské unii ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla mezikvartálně o 0,4 % a meziročně o 1,8 %. Hlavním zdrojem růstu byly investice do vybavení a staveb. Růst mírně podpořily i výdaje domácností a vládní spotřeba. Naopak zahraniční obchod snížil HDP o 0,3 procentního bodu, protože dovoz rostl rychleji než vývoz.

Zdroj:
Bloomberg
Eurozóna
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:21
Siuda (Conseq IM): Tato akcie z pražské burzy se nám jeví jako nejzajímavější
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Česká zbrojovka Group
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zbraně
Přestat sledovat
14. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat