SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ECB v říjnu ponechala měnovou politiku beze změny, o jejím dalším směřování bude podle Draghiho jasněji v prosinci

Evropská centrální banka na svém říjnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali živě, řekl, že o dalším osudu QE bude jasněji po posledním zasedání banky v letošním roce.

V tiskové zprávě ECB uvedla, že úrokové sazby zůstanou na současných, případně nižších úrovních delší dobu a budou uplatňovány výrazně déle než program skupování finančních aktiv. Potvrdila tak svá předchozí vyjádření, jež zněla stejně.

ECB v posledních letech důrazně uvolňuje svou měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a zvýšila inflaci. Její kroky ovšem zatím žádoucí zrychlení růstu a výraznější zvýšení cen nepřinesly. Program kvantitativního uvolňování banka letos v březnu navýšila na 80 miliard eur měsíčně z předchozích 60 miliard eur měsíčně. Nyní se trhy nemohou shodnout, zda banka oznámí další prodloužení QE za březen 2017, nebo naopak přijde s plánem jeho postupného utlumování.

TISKOVÁ KONFERENCE MARIA DRAGHIHO

14.30 Draghi: Na základě měnově-politické analýzy jsme se rozhodli ponechat úrokové sazby beze změny. Úrokové sazby budou na současných či nižších úrovních delší dobu a budou uplatňovány výrazně déle než program skupování aktiv.

14.31 Draghi: Ekonomika eurozóny pokračuje v pozvolném, avšak stabilním ožívání.

14.33 Draghi: Program skupování finančních aktiv bude pokračovat, dokud si nebudeme jisti, že inflace směřuje k našemu cíli.

14.34 Draghi: Ekonomika by měla stabilně ožívat i nadále. Ožívání a investice podporuje příznivá situace na úvěrovém trhu.

14.36 Draghi: Růst spotřebitelských cen by měl v příštích měsících zrychlovat, podporován by měl být mimo jiné růstem cen ropy. Očekáváme zrychlování inflace v příštím roce i v roce 2018.

14.37 Draghi: Ožívání ekonomiky eurozóny by nicméně měly na druhou stranu tlumit efekty slabé zahraniční poptávky.

14.38 Draghi: Opatření ECB představená od června 2014 výrazně přispěla ke zlepšení situace na úvěrovém trhu. Banky potvrzují, že dostupnost úvěrů zlepšily nízké úrokové sazby a program skupování aktiv.

14.41 Draghi: Je nezbytné, aby byl kladen větší důraz na zavádění strukturálních reforem. Zavádění strukturálních reforem nepovede pouze ke zrychlování expanze evropské ekonomiky, ale i k posilování její odolnosti vůči šokům.

14.44 Draghi: To, čeho chceme dosáhnout, je ekonomika, která se obejde bez podpůrných opatření. Oživení musí být udržitelné.

14.46 Draghi: O utahování měnové politiky jsme na dnešním zasedání nediskutovali, vůbec jsme se tomuto nevěnovali.

14.49 Draghi: Prosincové zasedání (ECB) odpoví na otázky, co čekat (na poli měnové politiky) v dalších měsících.

14.50 Draghi: Nikdy jsme nediskutovali o tom, zda program kvantitativního uvolňování ukončit náhle.

14.52 Draghi: Skupování firemních dluhopisů přináší úspěchy, které překonávají naše očekávání.

14.54 Draghi: Sazby úvěrů jsou aktuálně na historických minimech. Růst reálné ekonomiky je pozvolný, avšak stabilní.

14.58 Draghi: Nejsme v prostředí, které by se dalo označit jako politická hra. Státy jen uplatňují svoji legislativu. (V reakci na otázku týkající se vyšetřování daňových záležitostí Applu v Evropě a pokuty pro Deutsche Bank ze strany amerických úřadů.)

15.03 Draghi: Státní dluhopisy Portugalska jsou aktuálně způsobilé pro program kvantitativního uvolňování. Byly by z něj vyloučeny, pokud by byl snížen rating Portugalska.

15.10 Draghi: Potenciální rizika politiky pro finanční trhy neustále monitorujeme.

15.15 Draghi: Z programu skupování firemních dluhopisů profitují všechny podniky, protože pokles sazeb úvěrů velkých firem uvolňuje kapacity úvěrového trhu pro menší společnosti.

Kurz eurodolaru na oznámení výsledku zasedání ECB výrazněji nereagoval. Během tiskové konference Maria Draghiho nejdříve euro k dolaru výrazně posílilo, brzy však zisky odevzdalo a sestoupilo mírně pod výchozí úrovně.

"Výhled měnové politiky ECB zůstává neutrální, pouze hodiny, které odpočítávají konec kvantitativního uvolňování, tikají stále hlasitěji. Ve hře je stále možnost, že v prosinci ECB program prodlouží, na druhou stranu je zde ale fakt, že data neukazují na zpomalování hospodářského růstu či jiný negativní vývoj," říká Michael Metcalfe, stratég ze State Street Global Markets.

"Vlažná reakce na úvodní prohlášení ukazuje, že trhy čekaly trochu více. Zásadní otázkou je, co bude po březnu 2017, tedy termínu, který nyní ECB označuje za možný konec QE. Draghi alespoň řekl, že o dalším směřování měnové politiky bude jasněji po prosincovém zasedání ECB," uvádí Shilen Shah, dluhopisový stratég z Investec Wealth & Investment.

"Mario Draghi zůstal na tiskové konferenci striktně neutrální a mnoho nového nenaznačil. Je však jasné, že na prosincovém zasedání půjde o hodně. Rozhodne se o tom, zda ECB bude od konce března pokračovat v tištění peněz stávajícím tempem, nebo začne postupně QE tlumit. Okamžitý konec programu ze dne na den Mario Draghi fakticky vyloučil. Na dnešním zasedání ECB nediskutovala o natažení kvantitativního uvolňování ani o jeho útlumu, dveře jsou tak otevřené na obě strany, což je možná pro část trhu sázející na natažení programu lehce jestřábí překvapení," říká Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

"V prosinci bude mít ECB k dispozici novou makroekonomickou prognózu a také výstup řady pracovních skupin rozebírajících možnosti natažení i útlumu QE. V tuto chvíli je ECB spokojená s výkonem a odolností eurozóny, nicméně celkově vnímá dále rizika směřující k nižší inflaci a růstu. To byl zase lehce holubičí signál, který současně ukazuje na vysokou citlivost ECB na nově příchozí ekonomická data. My v základním scénáři počítáme s tím, že ECB od března 2017 začne postupně utlumovat měnovou expanzi (jako kdysi Fed). Je ale jasné, že prosincové rozhodnutí bude napínavé. Plné natažení programu bychom si dokázali představit, pokud by se začal naplňovat některý z rizikových scénářů. ECB by se mohla zaleknout ústupu z QE, pokud by politická nejistota nebo některé z externích rizik (Čína, Fed) začalo viditelně tlumit investiční apetit podniků v eurozóně. Druhé riziko, které by mohlo vést k natažení QE, spatřujeme v dosavadní slabé dynamice jádrové inflace v eurozóně. Ta zůstávala v posledních měsících pod odhady trhu, a i když by ji časem mělo tlačit vzhůru zlepšování situace na trhu práce, může to být pro některé centrální bankéře v prosinci argument pro natažení QE," dodává Jan Bureš.

"Podle nás dojde v prosinci k prodloužení kvantitativního uvolňování. Nadále předpokládáme, že eurozóna není v kondici, která by byla konzistentní s utahováním měnové politiky. Jinými slovy čekáme i nadále prodloužení nákupů ve stávající výši do konce příštího roku a poté postupný útlum programu," říká Jiří Polanský, analytik České spořitelny.

Inflace pozvolna zrychluje, růst HDP je konstantní

Meziroční míra inflace v eurozóně v září podle finálních dat vzrostla na 0,4 % z 0,2 % v srpnu. V celé EU spotřebitelské ceny vzrostly meziročně rovněž o 0,4 % po růstu o 0,3 % v srpnu. Navzdory zrychlení ale inflace nadále zaostává za 2% cílem Evropské centrální banky.

Bez zahrnutí cen energií a nezpracovaných potravin inflace v eurozóně stejně jako v minulém měsíci byla na 0,8 %. Ceny energií klesly o 3 %, ceny alkoholu a tabáku naopak o 0,7 % stouply. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, se zvýšily o 1,1 %.

Pokles inflace v září zaznamenalo deset členských států. Nejvíce klesly ceny v Bulharsku (-1,1 %), vysoký byl pokles také v Chorvatsku a na Slovensku. Nejvyšší byla inflace v Belgii (+1,8 %), Estonsku (+1,7 %) a Rakousku (+1,1 %).

Hrubý domácí produkt společenství zemí platících eurem ve druhém čtvrtletí podle finálních údajů vzrostl o 0,3 % mezikvartálně a o 1,6 % meziročně. Výdaje domácností v eurozóně vzrostly o 0,2 %.

Zdroj: ECB, Bloomberg, CNBC

Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Nová popularita etherea a vztah trhu s výnosovou křivkou
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Ochránit se před 20-30% propadem cen akcií by v současnosti nebyla žádná…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat