6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Slovenská vláda ve středu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok a tříletý rozpočtový výhled, který předpokládá v roce 2019 nepatrný schodek veřejných financí a dosažení vyrovnaného hospodaření státu o rok později. Vláda v době pokračujícího ekonomického růstu počítá s růstem platů ve státním a veřejném sektoru.
Deficit veřejných financí Slovenska podle předlohy v příštím roce klesne na částku odpovídající 0,1 procenta hrubého domácího produktu a v roce 2020 země poprvé zaznamená vyrovnaný rozpočet. V letošním roce veřejný schodek země podle posledního odhadu ministerstva financí dosáhne 0,6 procenta výkonu ekonomiky, bude tak nižší, než původně plánovaných 0,83 procenta HDP.
"Jsme v cíli vyrovnaného hospodaření. Cesta byla dlouhá a trnitá," řekl novinářům ministr financí Peter Kažimír, který ve funkci ministra předložil v pořadí již sedmý rozpočet.
Schodek samotného státního rozpočtu na hotovostním principu by měl v příštím roce dosáhnout 2,1 miliardy eur oproti 1,97 miliardy eur naplánovaných na tento rok. Veřejné finance kromě státního rozpočtu zahrnují také například hospodaření samosprávy či systém zdravotního a sociálního pojištění.
Rozpočet v příštím roce počítá s desetiprocentním růstem tarifních platů učitelů, úředníků, hasičů a dalších zaměstnanců ve státním a veřejném sektoru. V souladu se závazkem Bratislavy postupně zvyšovat výdaje na obranu na cílovou hodnotu dvou procent HDP v roce 2024 stoupne v příštím roce rozpočet ministerstva obrany. Sektor zdravotnictví bude hospodařit s nejvyšším rozpočtem v historii země. Předlohu rozpočtu ještě posoudí parlament, ve kterém má koalice většinu.
Tříčlenná koalice premiéra Petera Pellegriniho v rozpočtu počítá i s dalšími opatřeními v rámci takzvaného sociálního balíčku, jehož součástí bude i bezplatné poskytování obědů pro žáky základních škol a děti v posledním ročníku mateřských škol.
Lepší hospodaření státu se podle ministerstva financí projeví i ve snižování podílu státního dluhu na HDP, a to na 44,8 procenta HDP v roce 2021 z loňských 50,9 procenta HDP.
Ekonomové a nezávislá rozpočtová rada dlouhodobě upozorňují, že slovenské vlády v posledních letech nevyužily růstu ekonomiky a daňových příjmů k rychlejšímu ozdravení veřejných financí a že termín dosažení vyrovnaného rozpočtu odsouvaly.
Návrh státního rozpočtu a tříletého rozpočtového výhledu vychází z očekávaného zrychlení ekonomického růstu Slovenska na 4,5 procenta v příštím roce z letošních 4,1 procenta, a to díky vyššímu exportu v souvislosti s investicemi v automobilovém průmyslu. V roce 2020 by tempo růstu HDP země mělo zvolnit pod hranici čtyř procent.