25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Británie bude hospodařit s přebytkovým rozpočtem až ve finančním roce 2019/2020, což je o rok později, než byl původní plán. Oznámil to ve středu ministr financí George Osborne, když v parlamentu představoval další rozpočtové škrty. Ministr také řekl, že britské hospodářství letos vykáže růst o 2,4 %, což bude o desetinu bodu méně, než se čekalo.
Osborne také sdělil, že rozpočet je plánován tak, aby vykázal přebytek odpovídající 0,4 % hrubého domácího produktu (HDP). To je o trochu víc, než se předpokládalo. Vláda podle něho omezí sociální výdaje, za což se průměrně vydělávající Britové dočkají snížení daní.
Ministr také oznámil, že země hodlá pokračovat ve vstřícné politice vůči podnikům, kvůli čemuž v roce 2017 sníží korporátní daň na 19 % a v roce 2020 na 18 %.
Současná prognóza růstu je sice nižší než ta březnová, stále však podle ministra předstihuje další vyspělé země. "Je rychlejší než v Americe, rychlejší než v Německu a dvakrát rychlejší než ve Francii," srovnal tempo růstu Osborne.
Ministr také zveřejnil oficiální odhad růstu na příští rok, který stejně jako při jarní prognóze zůstává na hodnotě 2,3 %. Po zbytek tohoto desetiletí by pak britská ekonomika měla růst průměrným tempem 2,4 % ročně, uvedl Osborne.
Vůbec první rozpočet sestavovaný jednobarevnou konzervativní vládou od roku 1996 počítá se škrty v sociálním systému ve výši 12 miliard liber, které se dotknou mimo jiné příspěvků na bydlení či studentských grantů. Podle BBC by však Osborne mohl zmíněnou uspořenou částku obsaženou ve volebním programu konzervativců rozložit místo avizovaných dvou do tří let.
Ve svém "rozpočtu pro pracující", jak Osborne plán státního přerozdělování financí nazval, počítá rovněž s daňovými úlevami pro střední příjmovou třídu.