18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Celková úroveň spotřebitelských cen zůstala v březnu stejná jako v únoru (meziměsíční změna 0,0 %). Tento vývoj ovlivnilo zvýšení cen zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a oddíle odívání a obuv, které bylo kompenzováno poklesem cen v oddíle rekreace a kultura a oddíle doprava. Meziroční růst spotřebitelských cen byl v březnu stejný jako v lednu a únoru, tedy 0,2 %.
"Podle očekávání se meziměsíčně ceny v ČR nezměnily (0,0 %). Na jedné straně lehce zdražily potraviny a sezónní oblečení, na straně druhé zlevnily zájezdy," okomentoval zprávu Petr Dufek, analytik z ČSOB.
"Meziroční inflace zůstala na předchozích 0,2 %, tedy dvě desetiny bodu pod prognózou ČNB a hluboko pod jejím cílem. To je ovšem jen vážený průměr, za nímž se nachází několik rozdílných trendů. Výrazně dražší jsou stále potraviny, které stojí o 3,7 % více než loni. Zvlášť si připlatí lidé za mléčné výrobky a zeleninu. Viditelně zdražily i alkohol, cigarety a obuv. Naopak peníze ušetří lidé při placení energií, telefonování a ušetří i za elektroniku," poukázal Dufek.
"Inflace nebyla a stále není problémem české ekonomiky. Brzdí ji jednak dlouhodobě slabší kupní síla spotřebitelů, a jednak rostoucí konkurence zvláště internetových obchodů. Letošní zlevnění energií, které zatlačilo inflaci do blízkosti nuly, je vlastně příjemným bonusem domácnostem, kterým v posledních dvou letech klesaly reálné příjmy," domnívá se Dufek.
"Inflace se dramaticky nepohne ani v nejbližších měsících. Její růst nastartuje zřejmě až v létě, kdy by se měla poměrně rychle dostat nad hranici jednoho procenta. V závěru roku již ceny porostou o zhruba 1,5 %. Pro příští rok inflace zatím vypadá rovněž příznivě, neboť nelze vyloučit další zlevnění energií, které by znamenalo pokračující vzpruhu pro rodinné rozpočty," dodal Dufek.
"Ačkoli se míra inflace v současné době pohybuje pod prognózou ČNB, guvernér Singer již dříve zmínil, že ani mírný březnový meziroční pokles cen by nebyl důvodem pro změnu nastavení měnových podmínek (zvýšení dosavadního intervenčního cíle nad 27 Kč za euro)," poukazuje Jan Šedina, analytik z České spořitelny.
"Z našeho pohledu zůstává v platnosti scénář, že inflace nedosáhne počátkem roku 2015 potřebné hodnoty (2,5 % až 3 %), která by umožňovala ukončení intervenčního režimu bez opětovného poklesu inflace pod 2% inflační cíl. Dle nás tak bude ČNB nucena (s ohledem na nižší než požadovanou inflaci) držet závazek devizových intervencí o něco déle než do začátku roku 2015 (alespoň do konce jeho první poloviny)," dodal Šedina.
Meziměsíční růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje způsobilo zejména zvýšení cen těstovin o 3,2 %, masa o 0,7 %, vajec o 2,3 %, mléka o 1,5 %, jogurtů o 3,8 %, ostatních mléčných výrobků o 1,1 %, rostlinných tuků o 4,9 %, nealkoholických nápojů o 1,5 %. Nižší než v únoru byly především ceny zeleniny o 3,1 %, másla o 3,1 % a ovoce o 0,2 %. V oddíle odívání a obuv se zvýšily ceny oděvů o 0,9 % a obuvi o 1,3 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu stejně jako v únoru o 0,2 %, avšak některé oddíly spotřebního koše měly v těchto měsících rozdílný cenový vývoj. Zvýšení cenového růstu nastalo zejména v oddíle odívání a obuv, kde ceny oděvů byly v březnu vyšší o 1,5 % (v únoru o 0,5 %) a obuvi o 7,9 % (v únoru o 7,1 %). Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo i v oddíle alkoholické nápoje a tabák vlivem zvýšení cen lihovin o 5,9 % (z 3,2 % v únoru). Ke zpomalení cenového růstu došlo v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje v důsledku nižšího meziměsíčního zvýšení cen v březnu 2014 než v březnu 2013. Meziroční růst cen zpomalil zejména u másla na 12,6 % (z 15,3 % v únoru) a zeleniny na 2,9 % (z 13,2 % v únoru). Ceny chleba klesly o 0,5 % (v únoru růst o 3,2 %) a nealkoholických nápojů o 1,0 % (v únoru růst o 0,9 %). V oddíle doprava přešly ceny z mírného růstu v únoru v pokles v březnu vlivem vývoje cen pohonných hmot. Ty v březnu klesly o 1,6 %, zatímco v únoru měly cenový růst nulový.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 28 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v únoru 0,8 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v lednu. Nejvíce vzrostly ceny ve Finsku a na Maltě (o 1,6 %). Naopak v Bulharsku klesly ceny v únoru meziročně o 2,1 %, na Kypru o 1,3 %, v Řecku o 0,9 %, v Chorvatsku o 0,2 % a v Portugalsku o 0,1 %. Také na Slovensku zaznamenaly ceny v únoru pokles o 0,1 % z nulového růstu v lednu. V Německu zpomalil růst cen na 1,0 % z 1,2 % v lednu. Podle předběžných výpočtů vzrostl v březnu 2014 HICP v ČR meziměsíčně o 0,1 % a meziročně stejně jako v lednu a únoru o 0,3 %. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za březen 2014 je 0,5 %, jak uvedl Eurostat.