27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Premiéry a prezidenty zemí EU čeká ve čtvrtek u pracovní večeře v Bruselu hledání odpovědi na otázku, zda je stále vlivnější a hospodářsky silnější Čína pro Evropu především konkurent, nebo její strategický partner. Unie se totiž chystá na počátku dubna na klíčový summit s Čínou, kde hodlá Pekingu nabídnout například uzavření ambiciózní investiční dohody už v roce 2020 nebo spolupráci při reformě Světové obchodní organizace (WTO). Otevřít chce ale i sporné otázky, jako je nadprodukce oceli či ochrana duševního vlastnictví.
Strategická debata o vztazích mezi EU a Čínou, která má důsledky také pro pohled unie na další významné hráče světového obchodu včetně USA, měla být klíčovým bodem čtvrtečního a pátečního summitu v Bruselu. Zastíněná ale nyní je dramatickým a nejasným vývojem kolem blížícího se britského odchodu z EU.
V době rostoucí nejistoty v mezinárodním obchodě je totiž společným zájmem EU i Číny chránit a upevňovat na společných pravidlech založený systém co nejotevřenějšího mezinárodního obchodu, řekl dnes novinářům s přípravou summitu EU obeznámený významný činitel EU. Unie ale podle něj zároveň ve vztahu s Čínou není naivní a tak očekává, že například přístup k veřejným zakázkám či investiční možnosti budou vyvážené.
Zároveň EU předpokládá, že s Pekingem se bude diskutovat také o sporných věcech, od připomínání lidských práv po otázky kybernetické bezpečnosti a krádeží. "EU musí chránit své zájmy ve světle neférových praktik třetích zemí a investic, které ohrožují bezpečnost a veřejný pořádek, musí plně využívat obchodní obranné nástroje, naše pravidla pro veřejné zakázky a evropský rámec pro prověřování investic," stojí v návrhu závěrů, který má ČTK k dispozici.
Summit, kterého se za ČR zúčastní premiér Andrej Babiš, by měl v pátek také dát zelenou Evropské komisi, která hodlá připravit podklady pro společný postup zemí EU při zajišťování bezpečnosti komunikačních sítí páté generace (5G). V podkladových materiálech před summitem čínská společnost Huawei, která má kvůli údajným těsným kontaktům na čínské úřady problémy v USA a řadě západních zemí, zmíněna není, podle diplomatů ji ale pravděpodobně někteří z předsedů států a vlád zemí EU na summitu v diskusi zmíní.
Summit by měl také vyzvat příslušné ministry, aby rychle pokročili ve schvalování mandátu pro Evropskou komisi k jednáním o obchodu se Spojenými státy. Na agendě je také boj s klimatickými změnami, kdy unie dá jednoznačně najevo svou podporu Pařížské dohodě.
Závěry připomínají i potřebu čelit před blížícími se volbami do Evropského parlamentu účinným způsobem množství dezinformací a falešných zpráv. Šéfové států a vlád vyzvou velké internetové firmy, aby v tomto ohledu převzaly svůj díl odpovědnosti. Upozorní, že k věci se vrátí ještě na summitu v červnu, kdy po zkušenosti s eurovolbami situaci znovu vyhodnotí.