Ukrajinský parlament schválil odstoupení šéfa centrální banky
Ukrajinský parlament v pátek schválil demisi šéfa centrální banky. Jakiv Smolij odstoupil před dvěma dny s odůvodněním, že čelí systematickému politickému nátlaku. Pro usnesení, schvalující bankéřovo odvolání, hlasovalo 286 poslanců, tedy více než požadovaná nadpoloviční většina, uvedl list Ukrajinska pravda na svém webu. Smolého rezignace podle agentury Reuters vylekala trhy a vyvolala otázky ohledně odhodlání Ukrajiny vytrvat v reformách.
Smolij před poslanci prohlásil, že odstoupil na protest proti politickému nátlaku na banku, včetně placených demonstrací, vyvíjení nátlaku přes soudy a média. Na poznámku jedné poslankyně, zda čelil nátlaku i od prezidenta, poznamenal, že nic takového neřekl, ale na všech poradách s účastí hlavy státu, poslanců či premiéra zaznívaly výzvy zalít ekonomiku penězi, zrušit zásady regulování bankovního systému a stanovit měnový kurz výhodný pro vývozce.
Smolij, respektovaný v podnikatelských kruzích a na Západě, stanul v čele centrální banky před dvěma lety. Podle médií se nyní zvažují tři možní nástupci. Prezident Volodymyr Zelenskyj konzultoval tuto otázku s vedením centrální banky a účastníky trhu.
Centrální banka si stěžovala, že je pod tlakem kvůli svému rozhodnutí z roku 2016 znárodnit největší ukrajinskou banku PrivatBank miliardáře Ihora Kolomojského. Bankéřovo odstoupení podle Reuters vyvolalo mezi západními podporovateli Ukrajiny obavy o důvěryhodnost reformního programu vlády za prezidenta Zelenského, bývalého komika, který loni zvítězil ve volbách se sliby, že vymýtí korupci.
Vedení centrální banky je podle agentury AFP terčem útoků části poslanců z prezidentovy strany Sluha národa, zejména od části zákonodárců považovaných za blízkých oligarchovi Kolomojskému. Tito poslanci připravili návrh usnesení, které centrální banku obviňuje z umělého zhoršování ekonomické krize.
Tento dokument kritizovali velvyslanci zemí, sdružených ve skupině G7, podle kterých útok na nezávislost centrální banky zničí důvěru investorů a ohrozí mezinárodní pomoc Kyjevu. Nezávislost centrální banky je také klíčovou podmínkou Mezinárodního měnového fondu, který minulý měsíc poskytl Ukrajině 2,1 miliardy dolarů v rámci nového balíku pomoci ve výši pěti miliard dolarů.
Ukrajinská vláda se ve čtvrtek snažila ujistit investory, že její reformní program je dobré cestě poté, co byla v důsledku šokující demise šéfa centrální banky nucena zrušit prodej eurobondů ve výši 1,75 miliardy dolarů.