Úterý na trzích (14. dubna 2020): Evropské akcie se na směru neshodly, Wall Street ocenila možnost relativně brzkého rozvolnění restriktivních opatření v ekonomice

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v úterý smíšeně, většina indexů ale uzavřela v plusu. Na řadě burz na starém kontinentu bylo obchodování na několik hodin přerušeno kvůli technickým problémům. V USA začala seance výrazně nad nulou a v zelených číslech se hlavní americké indexy udržely až do konce obchodní seance.

Pražská burza dopoledne rostla. Kolem 9.25 index PX zpevňoval o 1,11 % na 849,38 bodu. Necelá tři procenta přidávaly akcie Erste, necelá dvě pak cenné papíry Komerční banky. Panevropský index STOXX Europe 600 kolem 9.45 rostl o 0,63 % na 333,91 bodu, německý DAX se zvyšoval o 1,05 % a francouzský CAC 40 přidával 0,18 %, britský FTSE 100 ovšem oslaboval o 0,34 %.

Nad ránem vyšla zpráva o čínském mezinárodním obchodě. Vývoz z Číny se v březnu meziročně snížil o 6,6 %, což bylo výrazně méně, než se kvůli koronavirové nákaze čekalo. Dovoz pak klesl jen o 0,9 %. Bilance zahraničního obchodu skončila v přebytku 19,9 miliardy USD, zatímco v lednu a v únoru byla v deficitu. Přebytek obchodu se Spojenými státy v březnu činil 15,32 miliardy USD. Za leden a únor vystoupil až na 25,37 miliardy USD.

Ráno pak byla zveřejněna česká inflační statistika. Spotřebitelské ceny v březnu zpomalily meziroční růst na 3,4 % z únorových 3,7 %. Důvodem je hlavně výrazné zlevnění pohonných hmot. Zmírnilo se rovněž zdražování elektřiny, tepla a teplé vody. Více se naopak platilo za potraviny a nealkoholické nápoje. V meziměsíčním srovnání byla inflace nižší o 0,1 %, také v tomto případě vývoj ovlivnilo zejména zlevnění paliv.

Americké akcie v pondělí převážně oslabovaly, čeká se na firemní hospodářské výsledky
Americké akcie v pondělí převážně klesaly. Pozornost investorů se nyní upírá k firemním hospodářským výsledkům za první čtvrtletí, na které bude mít negativní dopad pandemie způsobená wuchanským koronavirem.

Čínská ekonomika letos kvůli dopadům koronaviru patrně vzroste jen o 2,5 %, a vykáže tak nejslabší vzestup za 44 let. Myslí si to většina analytiků, které v anketě oslovila agentura Reuters. Takový vývoj by představoval prudké zpomalení druhé největší ekonomiky světa proti loňským 6,1 % a byl by hluboko pod březnovým odhadem 5,4 %.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Obchodování na vídeňské burze dopoledne přerušily technické problémy na straně poskytovatele systému. Informoval o tom provozovatel trhu. Výpadky kvůli tomu zaznamenaly i další evropské akciové burzy. Podle mluvčího Deutsche Börse se výpadky objevily kromě Vídně i v Budapešti, Záhřebu, Lublani, Sofii, na Maltě a v Praze. Žádný hackerský útok ovšem na vině nebyl, zdůraznil mluvčí.

Kolem 12.20 panevropský index STOXX Europe 600 posiloval o 0,61 %. Futures na americké akcie byly kolem 14.40 výrazně v plusu, futures na Dow se zvyšovaly o 1,57 % na S&P 500 o 1,53 % a na Nasdaq Composite o 1,83 %. Obchodování na pražské burze bylo obnoveno krátce po 15.15.

Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl, že kvůli pandemii způsobené koronavirem očekává letos propad globální ekonomiky o tři procenta. Ještě v lednu předpovídal na letošní rok vzestup hrubého domácího produktu, a to o 3,3 %. Světové hospodářství tak podle fondu směřuje letos k nejhlubší recesi od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Česká ekonomika podle něj letos spadne o 6,5 %.

Hospodářské výsledky na trh poslala ve Spojených státech finanční společnost JPMorgan Chase. Za první kvartál reportovala banka propad čistého zisku o 68 %. Banka musela zvyšovat rezervy, aby se ochránila před vlnou očekávaných odkladů splátek úvěrů. Příjmy z obchodování s akciemi a s dluhopisy ale v době vysoké tržní volatility vzrostly dvouciferným procentuálním tempem.

Řádnou obchodní seanci americké akcie zahájily v plusu. Půl hodiny po startu seance rostly hlavní indexy zhruba o tři procenta.

Index PX nakonec v úterý stoupl o 1,37 % na 851,56 bodu. Nad nulou skončily téměř všechny hlavní emise. Zdražily i cenné papíry energetické firmy ČEZ, se kterými se obchodovalo v největším objemu. Posílily o 1,13 % na 447,50 Kč. Pražská burza je nyní nejvýše od doby před začátkem nouzového stavu.

Vedení ČEZ v úterý oznámilo, že navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 34 korun na akcii před zdaněním. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu, bude mezi akcionáře rozděleno 18,3 miliardy korun, stát jako majoritní akcionář získá zhruba 12,8 miliardy korun. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ dividendu 24 korun na akcii před zdaněním.

Pražská burza je nejvýše od doby před začátkem nouzového stavu, v úterý index PX přidal 1,37 %
Pražská burza se po pěti dnech růstu v úterý dostala na nejsilnější úroveň od doby před vyhlášením nouzového stavu v ČR kvůli koronaviru. Index PX stoupl o 1,37 % na 851,56 bodu. Polepšily si téměř všechny hlavní emise.

Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec posílil o 0,64 % na 333,91 bodu, německý DAX přidal 1,25 % na 10 696,56 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,38 % na 4 523,91 bodu. Britský FTSE 100 naopak klesl o 0,88 % na 5 791,31 bodu.

Evropské akcie v úterý rostly, hlavní index londýnské burzy ale skončil pod nulou
Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v úterý v plusu, londýnská burza však zisky neudržela a svezla se pod nulu, kde den i zakončila. Investoři celkově kladně hodnotí začátek uvolňování restriktivních opatření v některých zemích.

Index Dow si nakonec připsal 2,39 % na 23 949,76 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 3,06 % na 2 846,06 bodu a index Nasdaq Composite se zvýšil o 3,95 % na 8 515,74 bodu. Americké akcie posílily i díky nadějím, že prezident Spojených států Donald Trump by mohl v brzké době zmírnit restriktivní opatření, která mají za úkol zpomalit šíření koronaviru. 

Americké akcie v úterý výrazně zpevnily, trh věří v brzké zmírnění restrikcí v ekonomice
Americké akcie během obchodování výrazně posílily díky nadějím, že by prezident Donald Trump mohl relativně brzy zmírnit restriktivní opatření, která byla zavedena v rámci snahy zpomalit šíření koronaviru.

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v Evropě
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v ČR
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v Asii
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…