V Česku loni rostly průmysl, stavebnictví i maloobchod

V Česku loni vzrostla průmyslová i stavební výroba, zvýšily se také tržby v maloobchodech. U průmyslu, který loni stoupl meziročně o 5,7 procenta, očekávají letos analytici zpomalení růstu. Tržby v maloobchodě bez aut by se měly podle odhadů v letošním roce udržet kolem loňské úrovně růstu o 5,6 procenta. Možnost, že se vzpamatuje z dosavadního útlumu, vidí ekonomové u stavebnictví, které loni stouplo o 1,7 procenta. Stejně jako v průmyslu ale může být i ve stavebnictví omezením nedostatek pracovníků.

K loňskému růstu průmyslu přispěla výroba automobilů, elektrických zařízení a elektřiny. Naopak se nedařilo těžebnímu průmyslu, informoval ve čtvrtek Český statistický úřad. V prosinci tuzemský průmysl zpomalil růst na 2,7 procenta z listopadových 8,5 procenta. Podle analytiků je sice průmysl nadále jedním z nejúspěšnějších odvětví ekonomiky, letos ale růst výroby čeká zvolnění na úrovně kolem čtyř procent.

"V situaci, kdy výroba automobilů v posledních čtyřech letech rostla natolik rychlými tempy, je otázka jeho budoucího zpomalení na místě," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Největší výzvou pro průmysl v tomto roce bude podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského postupný nástup nových technologií, a to hlavně právě v automobilovém průmyslu, který je pro tuzemskou ekonomiku klíčový.

Tržby v maloobchodě bez aut loni stejně jako v roce 2016 rostly ve všech měsících roku. V prosinci, kdy tradičně vrcholí vánoční nákupy, zvolnily meziroční růst na 4,7 procenta po listopadových 7,8 procenta. Nejvýrazněji, o víc než pětinu, podle statistiků loni stouply tržby za zboží prodávané přes internet a prostřednictvím zásilkové služby.

"Podle vývoje tržeb obchodníků se dá říct, že Češi zažili nejštědřejší Vánoce v historii," podotkl analytik ČSOB Petr Dufek. Prosinec potvrdil silnou ochotu nakupovat z předchozích měsíců. Podle Dufka i dalších ekonomů se české domácnosti nebojí utrácet vzhledem k růstu zaměstnanosti i mezd, silný růst tržeb očekávají analytici také v letošním roce. Spotřeba domácností by tak měla zůstat hlavním tahounem růstu ekonomiky.

Někteří ekonomové ale varovali před blížícím se nasycením trhu s osobními auty. "Ačkoliv automobilky dál chrlí jedno auto za druhým, nákupní šílenství v autosalonech pomalu končí. Automobilové odvětví přitom předznamenává další vývoj v maloobchodu," upozornil třeba Jiří Cihlář z Next Finance.

Pozemní stavitelství loni meziročně vzrostlo o pět procent. Produkce inženýrského stavitelství naopak o 5,7 procenta klesla. V prosinci se výroba v celém odvětví stavebnictví meziročně snížila o 0,4 procenta. Podle analytiků se tak situace v oboru zatím k lepšímu příliš neobrací. Vázne zejména bytová výstavba, což předurčuje vysoké ceny realit na trhu.

"Na kladném výsledku roku 2017 se výraznou měrou podílí pozemní stavitelství, zatímco v inženýrském stavitelství trvá dlouhodobý propad, zejména v oblasti dopravní infrastruktury," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Podle analytiků přitom situace není ideální ani v bytové výstavbě. "Statistika nových stavebních povolení v závěru roku nenaznačuje akceleraci bytové výstavby ani tentokrát," upozornil Dufek. Jistý optimismus ale podle něj vzbuzuje alespoň růst objemu nových zakázek pro pozemní a inženýrské stavitelství v posledním loňském čtvrtletí.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Stavebnictví
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat