20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
V letošním prvním pololetí v Česku přibylo 6 492 podnikatelů, o 43 procent více než před rokem a nejvíce za poslední tři roky. Celkem v tomto období začalo podnikat 31 187 fyzických osob, zatímco podnikání ukončilo 24 698 lidí, vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.
Počet lidí, kteří začínají v první polovině roku podnikat na své jméno, se v posledních pěti letech s mírnými výkyvy stabilizoval na hranici 31 000 lidí. Počet fyzických osob, které se svým podnikáním v první polovině roku končí, se dlouhodobě pohybuje mezi 24 000 a 27 000. V prvním pololetí byl přitom počet ukončených podnikatelských oprávnění pro fyzické osoby nejnižší od roku 2014, vysvětlila důvod vyššího přírůstku podnikatelů analytička CRIF Věra Kameníčková.
V prvním pololetí připadlo v ČR na každých deset lidí, kteří své podnikání ukončili, dalších 13, jež naopak s podnikáním na své jméno začali. Nejvyšší rozdíl mezi rušenými a nově zakládanými podnikatelskými oprávněními pro fyzické osoby byl na Vysočině a v Praze, kde na místo deseti končících podnikatelů nastoupilo 16 nových. V Karlovarském kraji se počet podnikatelů naopak snižoval. Za každých deset končících podnikatelů tam nastoupilo pouze osm nových.
Nejvíce fyzických osob začínalo podnikat tradičně v krajích spojených s největšími českými městy, tedy v Praze (4 908) a Středočeském kraji (3 965), v Jihomoravském kraji (3 529) a v Moravskoslezském kraji (3 348). V těchto krajích také nejvíce podnikatelských oprávnění zaniklo. V Praze podnikání během prvního pololetí ukončilo 3 087 fyzických osob, v Moravskoslezském kraji 3 058, v Jihomoravském kraji 3 017 a ve Středočeském kraji 2 996.
Nejoblíbenějším oborem byly mezi podnikateli v prvním pololetí profesní, vědecké a technické činnosti, v nichž začalo podnikat 5 662 lidí. Následoval obchod se 4 739 novými podnikateli a zpracovatelský průmysl, kde začalo podnikat 4 387 lidí. "Pokračuje tak trend zvyšujícího se zájmu o specializované činnosti, který pozorujeme v posledních několika pololetích. Ve druhém pololetí loňského roku poprvé v historii překonal zájem podnikatelů o profesní, vědecké a technické služby zájem o podnikání v obchodu a v letošním prvním pololetí se tento trend dále zvýraznil," upozornila Kameníčková.
Obchod přitom zůstává odvětvím, kde nejvíce podnikatelů svá oprávnění ruší. V letošním prvním pololetí v tomto odvětví ukončilo činnost 6 830 podnikatelů. Následovalo stavebnictví se 4 256 zrušenými podnikatelskými oprávněními a zpracovatelský průmysl, kde přestalo podnikat 3 041 lidí. V obchodu tak začalo podnikat pouze sedm nových lidí na deset podnikatelů, kteří svoji činnost ukončili. Celkově v odvětví ubylo téměř 2 100 podnikatelů. Naopak profesní, vědecké a technické činnosti zaznamenaly nejvyšší absolutní přírůstek počtu podnikatelů, a to 2 795. Na jednoho končícího podnikatele zde připadali dva noví podnikatelé. Ještě rychleji v tomto ohledu přibývali podnikatelé v informačních a komunikačních činnostech, kde za deset končících podnikatelů nastoupilo 44 nových.