27. 1. 2021 9:00
Aktuálně z trhů: Proč i v době globální pandemie investovat do nemovitostí?
Možnost rozšíření kontaktů s ruským trhem navzdory mezinárodním ekonomickým sankcím přijelo do Ruska prozkoumat kolem 140 zástupců českých firem. S ruskými partnery se ve středu setkali ve Středisku mezinárodního obchodu v Moskvě na podnikatelském fóru uspořádaném u příležitosti státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana.
Prezident při zahájení fóra poukázal na zájem českých podniků působit v Rusku navzdory sankcím. Za hlavní směry spolupráce Zeman považuje hlavně energetiku, včetně jaderné, a dopravní strojírenství. V projevu hovořil také o případné spolupráci s ruskou firmou Rosatom na rozšíření českých energetických kapacit.
V české podnikatelské delegaci jsou výrobci automobilů, traktorů a komponentů pro vlaky a metro. Fóra se účastní i společnosti zabývající se opravou vrtulníků a letadel, dodávkami pro jadernou energetiku nebo lázeňskými službami. Zastoupení má také finanční, potravinářský či textilní sektor.
Hodnota třinácti dojednaných kontraktů podle členů české delegace přesahuje 20 miliard korun. Většina z nich má být uzavřena dnes, část pak na podobném pátečním semináři v Jekatěrinburgu. Mezi úspěšnými společnostmi je například táborská firma Brisk, výrobce zapalovacích svíček s pevně vybudovanou pozicí za ruském trhu. Kolem 30 procent ruských automobilů jezdí se svíčkami českého výrobce.
Společnost Pragoimex bude podle smlouvy s firmou Uralvagonzavod pracovat na modernizaci českých tramvají ČKD T-3 pro ruská města. Možnosti kontaktů s ruskými partnery dnes využili i zástupci společností Zetor Tractors, kteří podepsali dohodu o budoucí spolupráci s ruským strojírenským závodem z Kovrova východně od Moskvy. Společnost GE Aviation Czech se dohodla na zřízení autorizovaného servisního střediska s Uralským závodem civilního letectví z Jekatěrinburgu.
Obchod České republiky s Ruskem je už čtvrtým rokem omezen sankcemi, vyhlášenými Evropskou unií po ruské anexi ukrajinského Krymu. Letos ale podle ruských ekonomů statistiky vykazují zotavení, které se projevuje také vzestupem hospodářských styků se zahraničím. Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého, který spolu s šéfem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Hanákem početnou českou podnikatelskou misi vede, export českých firem do Ruska letos od ledna do srpna meziročně vzrostl o 14 procent na 54 miliard korun. Po třech letech propadů tak vývoz opět nabral růstový trend.
Hanák ve středu řekl, že české firmy se dokázaly adaptovat na podnikání v podmínkách sankcí. "Chtělo to určitý čas, než se zorientovaly. Na rozdíl od západních firem jsme pro Rusko tradiční partneři, víme, jak to v zemi funguje," řekl.
Kromě sankčního omezení brzdí uplatnění české produkce na ruském trhu i některé další problémy. Podle Dlouhého je to omezení přístupu zahraničních podniků do některých strategických odvětví ruské ekonomiky, dlouhá čekací doba při vyřizování administrativy, byrokratická zátěž, nutnost dlouhodobého působení na ruském trhu nebo stále se měnící legislativa.
O problémech korupce, na kterou dlouhodobě upozorňuje řada ruských médií, nechtějí členové české mise příliš hovořit. "Je to ruský problém, Rusko je specifická země. Je to typický jev hlavně na úrovni státní správy a samosprávy," řekl Hanák.