Výrobci obuvi Prabos loni stouply tržby na 332 milionů Kč, zvažuje přechod na regulovaný trh pražské burzy

Výrobce obuvi Prabos plus loni utržil téměř 332 milionů Kč, což je o 21 milionů korun více než předloni. Čistý zisk firmě klesl o 17 milionů korun na 25 milionů korun. Společnost, jež zvažuje přechod na regulovaný trh Standard Market pražské burzy, to v neděli sdělila agentuře ČTK. Nyní je na trhu START určeném pro malé a střední české podniky.

Do automatizace výroby chce Prabos investovat desítky milionů korun. S ohledem na vyšší počáteční investice do nových strojů tak vedení valné hromadě navrhne vyplatit ve formě dividendy 60 % čistého zisku (14,70 Kč na akcii) a 40 % reinvestovat. Návrh bude schvalovat valná hromada 25. dubna. Pokud akcionáři návrh schválí, půjde vůči poslední aukční ceně akcie 422 Kč o hrubý dividendový výnos 3,5 %.

Předseda představenstva a druhý největší akcionář Jaroslav Palát potvrdil výhledy pro rok 2019. Tržby by tak letos měly dosáhnout 400 milionů Kč a čistý zisk 49 milionů Kč. Pokud se bude společnost držet dlouhodobého záměru vyplácet minimálně 60 % zisku na dividendách, dividendový výnos za rok 2019 by mohl činit 29,40 Kč na akcii.

Jedním ze zdrojů financování automatizace mají být vedle části loňského zisku rovněž další prostředky z burzy. "Na trhu START se (Prabos) stal nejlikvidnějším titulem, který oslovil nejvíce nových akcionářů," uvedl František Bostl z finanční skupiny STARTEEPO, jež pomohla akciím Prabosu plus do portfolií investorů.

Uvažování o přechodu na regulovaný trh s vyšší likviditou Bostl vítá a potvrdil i intenzivní rozhovory mezi Prabosem a burzou. Přesun na Standard Market, kde se obchoduje s akciemi denně a firmy zveřejňují výsledky hospodaření minimálně dvakrát ročně, by měl být podle něj závislý především na schopnosti firmy reportovat v mezinárodních účetních standardech IFRS.

"Pokud vše půjde hladce a reporting nebude pro Prabos plus přítěž, je pravděpodobné, že rozhodnutí o přechodu na Standard Market padne ještě v průběhu letošního roku," dodal Bostl.

"START nám pomohl ke zbavení se závislosti na bankovním financování. Máme velice dobré odezvy od investorů z řad běžných střadatelů i fondů. Proto bychom se rádi posunuli na vyšší úroveň," uvedl Palát. Na trhu START nyní hodlá umístit další své akcie v objemu 100 000 kusů a výtěžek z prodeje půjde opět z větší části zpět do firmy ve formě podřízeného dluhu. Prodejní cena dalších akcií zatím není určena.

Prabos vyrábí pracovní a volnočasovou obuv a boty pro bezpečnostní složky, mezi jeho klienty patří česká armáda i policie. V minulosti firma dodávala boty například také litevské armádě a německému bundeswehru.

Tradice firmy sahá do roku 1860. Tehdy vznikla společnost Japis, která zpracovávala usně a po první světové válce zahájila výrobu obuvi. Po znárodnění v roce 1948 přešla společnost Japis pod správu podniku Baťa a následně byla v roce 1952 začleněna do Svitu Gottwaldov. V roce 1991 se závod transformoval jako samostatná divize společnosti Svit Zlín.

Zdroj:
ČTK
Prabos plus
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat