19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Americko-japonská společnost Westinghouse Electric Company, která do roku 2010 dodávala palivo do jaderné elektrárny Temelín a která se účastnila i loni zrušeného tendru na její dostavbu, tvrdí, že Česká republika nepotřebuje závod na výrobu jaderného paliva. Hrozí, že by se tím uzavřela dalším dodavatelům paliva. "Česko by se mohlo stát uzavřeným trhem," řekl ČTK ředitel Westinghouse v ČR Pavel Janík.
Dokončování výroby paliva na českém území nebo v blízkém regionu však považuje za optimální způsob zajištění jeho spolehlivých dodávek pro ČR připravovaný Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky, který chystají ministerstva průmyslu a financí. "Optimální by bylo, kdyby tu byla továrna na finalizaci jaderného paliva," uvedl na konci ledna ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Česko podle něj může mít ambici, že dodá uran, někdo ho obohatí a finalizace proběhne opět v ČR.
Miroslav Kynčl z tiskového odboru ministerstva ČTK řekl, že ministerstvo průmyslu proto hodlá do konce tohoto roku zpracovat studii, která umožní rozhodnout, zda je výstavba takzvaného fabrikačního závodu optimální variantou. "Tato studie bude navazovat na předběžnou studii proveditelnosti, kterou si ministerstvo nechalo zpracovat v roce 2014," dodal.
Westinghouse s plány na závod nesouhlasí. "Dlouhodobou spolehlivost dodávek jaderného paliva lze snadno zajistit spoluprací s alternativními dodavateli, což je zcela běžná praxe na celém světě. Jiná řešení by v ČR mohla vést k prodloužení stávajícího monopolu a Česko by se mohlo stát uzavřeným trhem," řekl ČTK ředitel Westinghouse v ČR Pavel Janík. Do obou českých jaderných elektráren v současnosti dodává palivo ruská společnosti TVEL, která patří do koncernu Rosatom.
Karel Křížek, generální ředitel společnosti ÚJV Řež, která se zaměřuje na využití jaderných technologií v různých oborech, pro ČTK upřesnil, co přesně by plánovaný závod dělal. "Šlo by o takzvanou fabrikaci, to znamená sestavení paliva. Někde v zahraničí by se vyrobily obohacené jaderné tablety oxidu uranu, sem by se dovezly a tady by se už to dávalo do jaderných trubek a kazet," dodal. Podle něj je ale otázkou, kolik reaktorů by musel závod kromě dvou českých jaderných elektráren ještě zásobit, aby se vyplatil.
S tím souhlasí i další odborníci. "Jediná šance by byla, kdyby dodával palivo na Slovensko, do Maďarska, Bulharska a na Ukrajinu, to znamená, že by byl jen pro ruské reaktory. Západní trhy jako Francie a Německo jsou již rozebrány," uvedl například jaderný expert Radek Škoda z Českého vysokého učení technického v Praze.
"Nepovažujeme za pravděpodobné, aby v Česku vznikl závod na jaderné palivo jen pro české bloky a bylo to ekonomické. Muselo by se podle nás jednat o závod pro více států," potvrdil ČTK i mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Právě ČEZ je vlastníkem obou českých jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech.