Životnost Dukovan by se podle Babiše mohla prodloužit o deset let

Životnost jaderné elektrárny Dukovany by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard. Řekl to v úterý premiér Andrej Babiš před odletem na Slovensko na oslavy vzniku Československa. Nový jaderný blok by měl vzniknout právě v elektrárně Dukovany, jejíž životnost by měla podle dosavadních předpokladů skončit kolem roku 2035. Babiš v pondělí uvedl, že jednou z možností je odklad rozhodnutí o výstavbě reaktoru.

Zástupci státu jednají se společností ČEZ, zopakoval předseda vlády. "Na posledním jednání jsme probrali možnost prodloužení životnosti Dukovan o deset let," řekl Babiš. Česko chce podle něj zvyšovat podíl jádra ve výrobě elektřiny, je ale třeba zvažovat všechny alternativy. "Otázka je, jakým způsobem se vyvine Evropa," uvedl. Připomněl také zpoždění ve výstavbě jaderných bloků na Slovensku a ve Finsku.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v úterý sdělil, že firma aktuálně předpokládá, že dukovanská elektrárna zůstane v provozu následujících 20 let. "Zhruba za rok 2035, tedy jak byly jednotlivé bloky v letech 1985 až 1987 postupně uváděny do provozu," dodal. Ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský doplnil, že případný provoz bloků po roce 2035 je z pohledu zařízení reálný, záleží ale také na ekonomických a regulatorních podmínkách provozu.

"Důležitým milníkem v přípravě výstavby nových bloků je, aby jejich nejzazší uvedení do provozu navazovalo na ukončování výroby stávajících bloků. ČEZ všechny přípravné kroky vyplývající ze státní energetické koncepce plní ve stanovených termínech a přípravě potřebných podkladů věnuje maximální pozornost," dodal ředitel.

Překvapení nad možným odložením rozhodnutí o stavbě nového bloku v pondělí podle serveru Info.cz vyjádřil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. "Lze jen poukázat na to, že když probíhala debata expertního týmu v Lánech, tak žádný takový názor nepadl a naopak všichni zúčastnění, včetně ministryně Novákové, uvedli, že se předpokládá rozhodnutí do konce roku," řekl webu. Prezident Miloš Zeman dlouhodobě jadernou energetiku podporuje, některá tuzemská média poukazují na vazby lidí z jeho okolí na ruskou státní společnost Rosatom, která patří mezi zájemce o stavbu bloku v ČR.

ČEZ, ve kterém stát drží zhruba 70 %, provozuje vedle Dukovan jadernou elektrárnu v Temelíně. Obě se na celkové spotřebě elektřiny v Česku podílejí z 38 %. ČEZ se brání investici do nových jaderných bloků bez určité formy státní podpory. Minoritní akcionáři firmy se navíc bojí, že pokud by výstavbu nového bloku platil ČEZ, poškodil by je pokles ceny akcií firmy.

Vláda může odložit rozhodnutí, zda bude nutit ČEZ do nevýnosné výstavby nových reaktorů, řekla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková v pondělí zveřejněném rozhovoru s agenturou Bloomberg. O výstavbě nových jaderných bloků se podle ní nemůže rozhodovat pod tlakem dodavatelů či jiných subjektů. Ministerstvo financí analyzuje rizika potenciálních soudních sporů, dodala.

Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera slova Novákové naznačují, že vláda se snaží analyzovat celou výstavbu jaderného bloku jako komplex, tedy bere v potaz i možné spory s minoritními akcionáři a nechce jít proti nim "hlava nehlava", jak se možná mohlo zdát po několika vyjádřeních premiéra Andreje Babiše z počátku roku, že ČEZ si může dovolit postavit v Dukovanech nejméně jeden další blok. "Na druhou stranu se opět prodlužuje období nejistoty, jak nakonec vláda s výstavbou a jejím financováním naloží. Otázkou tedy zůstává, zda bude do konce letoška skutečně o finančním modelu rozhodnuto, jak v srpnu Marta Nováková avizovala," dodal Frayer.

Podle analytiků z J&T Banky je vyjádření Novákové pozitivní zprávou. "Dostavba jaderných reaktorů bez státních garancí nedává za současných podmínek smysl. Zmizela by tak velká nejistota týkající se financování případných nových bloků. Dostavba by s největší pravděpodobností měla dopad například na dividendovou politiku ČEZ," uvedli analytici.

Dukovanský blok číslo jedna slouží od roku 1985 a poslední čtvrtý blok Dukovan od roku 1987. S odstavením bloků se v současné době počítá zhruba v letech 2035 až 2037, tedy po 50 letech. Babiš už dřív řekl, že ČEZ si může dovolit postavit v Dukovanech nejméně jeden další blok.

"Zdá se, že ČEZ dokázal vládě vysvětlit, že pro případnou výstavbu nových bloků bude nutná podpora státu ve formě záruk či vyšších výkupních cen elektřiny. Jakákoli veřejná podpora pro takový projekt by ale byla velmi nepopulární. Vláda tak může preferovat prodloužení životnosti Dukovan. To bychom viděli jako podporu pro cenu akcií ČEZ, které již podle našeho názoru započítávají určitý diskont kvůli možné výstavbě nových jaderných bloků," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová nedávno uvedla, že nejlepší reference ze zájemců má KHNP, protože v poslední době včas a za domluvené peníze předala ke spuštění jaderný blok ve Spojených arabských emirátech.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat