Emerging markets jako aktuální investiční příležitost
|

Emerging markets jako aktuální investiční příležitost

Rizikový apetit investorů na finančních trzích v létě trval díky pozitivnímu vývoji makroekonomických ukazatelů, bezprecedentní podpoře ekonomiky ze strany vlád a centrálních bank a přesvědčení, že dalšímu rozsáhlému uzavření hospodářství se budou chtít politici vyhnout. Vzhledem k tomu, že růst počtu nově nakažených v USA zpomalil a Evropa i východní Asie mají nová ohniska nákazy pod kontrolou, lze očekávat, že většina omezení bude aplikována spíše lokálně, nikoli celostátně. To by mělo zabránit narušení poptávky, a tak podpořit ekonomické oživení, které začalo již v květnu, píší analytici z NN Investment Partners.

Světové akcie Světová ekonomika Emerging Markets Investiční tipy Koronavirus Podpora ekonomiky

Zároveň však nelze popřít, že riziko zavádění nových omezení se zejména v Evropě zvýšilo (Česká republika je toho ostatně jasným příkladem). S rostoucím množstvím nakažených se potýkají zejména Španělsko, Francie, Belgie, Nizozemsko a Spojené království. Na rozdíl od března a dubna se však nyní provádí mnohem více testů. Nízký podíl úmrtí a hospitalizací navíc ve srovnání s jarním obdobím naznačuje, že procento infekcí v celkové populaci zůstává mnohem nižší. Také lepší povědomí politiků o ekonomických důsledcích restriktivních opatření a o vysoké zranitelnosti některých odvětví by mělo vést k větší opatrnosti při omezování mobility ze strany úřadů.

Rozvíjející se trhy teprve čekají na oživení ve tvaru "V"

Zatímco ve většině rozvinutých zemí se přetížení zdravotnictví způsobené pandemií koronaviru stalo zvladatelným, v rozvíjejících se zemích tomu tak zatím není. Přestože v některých rozvíjejících se zemích, jako jsou Mexiko, Brazílie a Jihoafrická republika, začal počet nakažených klesat, důvěra spotřebitelů je nevratně poškozena. Oživení poptávky ve tvaru písmene "V", které vidíme v USA, Evropě a Číně, se tak ve většině rozvíjejících se ekonomik zatím nekoná.

Ačkoli Turecko, Brazílie a Jihoafrická republika vykazují slábnoucí fundamenty, domníváme se, že díky slabému americkému dolaru a negativním reálným výnosům v USA bude pokračovat příliv kapitálu na rozvíjející trhy. Pozitivně nahlížíme nejen na dluhopisy rozvíjejících se zemí, ale i na akcie. Důvodem je silné oživení společností v sektoru IT, které z koronavirové krize těžily. Společnosti z Číny, Jižní Koreje a Tchaj-wanu, kde je velký podíl IT firem, tvoří totiž dvě třetiny všech akcií na rozvíjejících se trzích.

Monetární stimuly na rozvinutých trzích a růst sektoru IT

Naše preference aktiv z rozvíjejících se trhů je podmíněna spíše bezprecedentními monetárními stimuly v rozvinutých ekonomikách a globálním růstem sektoru IT než očekáváním, že v dohledné době dojde ke zlepšení makroekonomických ukazatelů ve většině rozvíjejících se zemí.

V rámci rozvíjejících se trhů si aktuálně nejlépe vede Čína. Číňané byli pandemií postiženi jako první, a proto jsou také první z pohledu hospodářského oživení. Průmyslová aktivita se dostala na své původní úrovně již koncem března, a přestože spotřebitelům trvalo déle, než se vzpamatovali, domácí poptávka je nyní víceméně zpět tam, kde byla před pandemií. Hlavní podpora pochází z fiskálních stimulů, zejména výdajů na rozvoj infrastruktury, pobídek pro spotřebitele a daňových úlev pro střední a malé firmy. Velkým pozitivním překvapením bylo rychlé oživení vývozu. Objemy vývozu jsou totiž ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vyšší. Přetrvává ale riziko zhoršení americko-čínských obchodních vztahů.

Ekonomické zotavení v ostatních rozvíjejících se zemích však nepokračuje tak dobře. Největší překážkou se zdá být důvěra firem a spotřebitelů, což narušuje efektivitu monetární a fiskální politiky. Pokud totiž neexistuje poptávka po úvěrech nebo pokud banky zůstávají averzní k riziku, růst objemu úvěrů se nezvýší.

Politici a centrální bankéři již udělali dost, a tak bychom si měli položit otázku, kolik prostoru mají pro další podporu hospodářství. Reálné úrokové sazby jsou téměř všude na historických minimech, v několika zemích dokonce v záporu. Od této chvíle bude tedy zapotřebí více kvantitativního uvolňování. Na fiskální straně jsou možnosti omezené, průměrný rozpočtový deficit v rozvíjejících se zemích je již na 9,5 % HDP. Zvýšení fiskálního schodku je stále častěji financováno danou centrální bankou. Do jaké míry je to udržitelné, se teprve uvidí.

Kapitálové toky dosahují od prvního šoku způsobeného koronavirem solidních úrovní. To lze vysvětlit silným závazkem Fedu a ECB udržovat sazby na nízkých hodnotách, což povzbuzuje chuť investorů investovat na rozvíjejících se trzích. Pomohlo také, že s výjimkou Turecka zaznamenaly všechny rozvíjející se ekonomiky zlepšení svého běžného účtu v důsledku značné dovozní korekce během koronavirové krize.

Globální deprese se blíží a jen optimismus ji nezastaví
Koronavirová krize udeřila nečekaně. O blížící se recesi se hovořilo delší dobu, ovšem síla, s jakou pandemie covidu-19 zasáhla ekonomiku, všechny zaskočila. Navracení se k běžnému životu podporuje víru, že krize také velice rychle odezní. Prezident Eurasia Group Ian Bremmer ale optimismus mírní.
Zdroj: NN Investment Partners